Ko sauvignon tako diši, da že prav smrdi

Strela z jasnega ne more udariti bolj nepričakovano kot je v javnost v sosednji italijanski deželi Furlaniji Julijski krajini včeraj prišla vest, da so enote orožnikov za odkrivanje zlorab v prehrani in zdravstvu NAS (Nuclei Antisofisticazioni e Sanità) odvzele vzorce sauvignonov v sedemnajstih kleteh v dveh furlanskih vinorodnih okoliših, za katere upravičeno sumijo, da so za dosego prijetnejše cvetice svojih vin iz omenjene sorte uporabljale prepovedane dodatke.

Fotografija je simbolična. Foto: Bumbaca
Fotografija je simbolična. Foto: Bumbaca

Izumitelj pripravka za sauvignon je 39-letni kemik Ramon Persello iz Ahtna (Attimis), za mnoge čudežni deček deželne enologije in kemični genij, svetovalec številnih kleti v vinorodnih okoliših Collio in Colli Orientali del Friuli, ki je ob asistenci žene Lise Coletto razvil nekakšen dodatek kvasovkam, ki lahko potlači nezaželene in ojača dobre sortne arome.

Ekspedicijski liker?

Glede na skope in delno nasprotujoče si vesti, ki prihajajo iz ure v uro na dan, gre lahko tudi za nekakšen “ekspedicijski liker”, ki naj bi ga dodajali vinu pred stekleničenjem. V obeh primerih pa gre za prepovedan dodatek, ki v vino, narejeno po veljavni zakonodaji, ne sodi, čeprav preiskovalci mirijo javnost, da - gledano z zdravstvenega stališča - niti ne škodi.

Prijavo naj bi preiskovalcem dali vinarji, ki so uporabo tega pripravka zavrnili. Izumitelj Ramon Persello jim je med prigovarjanjem za nakup očitno hvalil s seznamom kleti, ki so od njega že kupile čudežni prašek, in s priznanji, ki so jih te kleti dobile v zadnjih letih.

Orožniška akcija

Orožniki so zato šli v akcijo, čeprav bodo šele analize, ki jih bodo opravili v naslednjih dneh, potrdile ali ovrgle zlorabo zaupanja potrošnikov, da kupujejo vino, ki je pridelano zgolj iz grozdja.

Osebno mnenje Tonija Gomiščka, žiranta na ocenjevanju Concours Mondial du Sauvignon: Kot eden od žirantov letošnjega ocenjevanja Concours Mondial du Sauvignon, ki je bilo v Furlaniji prvičizpeljano izven Francije, lahko dodam, da smo se člani komisije večkrat spogledali ob zaznavi denimo smrekovih vršičkov, karamelnih not ali preveč izpostavljenemu vonju bezga. Je bila za vse to res le zasluga klonov vinske trte in terroirja, ali roka enologa, ki je po kapljicah dodajal vse mogoče, da bi bilo vino prijetnejšega vonja in okusa? Pravijo, da zakonodaja to ponekod omogoča. Če že, potem bi morala zapovedati, da se vse dodatke popiše in napiše. Da bi vsaj približno vedeli, kakšnega mačka v žaklju oziroma vino v steklenici kupujemo.

Med osumljenimi je zagotovo najbolj izpostavljen Roberto Snidarcig (posestvo Tiare), zmagovalec lanskoletnega natečaja Concours Mondial du Sauvignon, nič manj pa Adriano Gigante, predsednik združenja vinskih konzorcijev v Furlaniji-Julijski krajini; naj spomnimo, da je prav izjemen vtis, ki so ga pustili na tem natečaju furlanski sauvignoni, omogočil letošnjo izvedbo zaključnih ocenjevanj v Furlaniji! Seznam osumljenih vinarjev iz Furlanije nadaljujejo Valerio Marinig, Paolo Rodaro, Pierpaolo Pecorari, Michele Luisa, Anna Muzzolini (Iole), Roberto Folla (Cortona), Luca Caporale (Venchiarezza), Federico Stefano Stanig, Andrea Visintin (Magnas), Cristian Ballaminut (Terzo d’Aquileia), Cristian Specogna, Gianni Sgubin in Filippo Butussi, dve drugi osumljeni kleti sta iz srednje Italije (Chieti in Terni). Čudežni dodatek naj bi nekateri vinarji uporabljali tudi za beli pinot in zvrsti.

Z dragimi analizami težko dokazljivi dodatki

Specialistka za vinarstvo pri novogoriškem kmetijskem zavodu Tamara Rusjan je prepričana, da marsikdo in marsikdaj posega po prepovedanih dodatkih, ki pa so težko dokazljivi, analize pa izjemno drage. “Ko dobimo v senzorično oceno vino z netipično aromatiko, to jasno povemo pridelovalcu in tak vzorec kaznujemo, nikakor pa ne nagradimo,” pove.

Prve reakcije v Furlaniji, pa tudi v vsej Italiji, bi lahko povzeli z besedo zgražanje, vendar ne trobijo vsi v isti rog. Ene je prizadelo neodgovorno obnašanje enologa in vinarjev, druge orožnikov in javnega tožilca, ki vodi primer. Da pljuvajo v lastno skledo, pravijo. Toda vprašanje je, kdo je pljunil prvi!

TONI GOMIŠČEK


Najbolj brano