Ker živali niso “zgolj živali”

Najbrž prav v tem trenutku mladi varovanci portoroškega Centra za korekcijo sluha in govora v Monfortu v Portorožu ustvarjajo na temo S tačko v roki. Njihovi pisni in likovni izdelki bodo pristali v slikanici, del izkupička od prodaje pa bodo darovali obalnemu zavetišču za zavržene živali. Prav tako bo brezdomim psom namenjen ves izkupiček od dražbe likovnih del, ki bo prihodnji petek v koprskem gledališču. Rdeča nit obeh dogodkov je ljubezen do živali, povezujejo ju pa ljudje, ki nanje ne pozabijo niti v še tako hudi krizi.

 Foto: Maja Pertič Gombač
Foto: Maja Pertič Gombač

“Vključevanje terapevtskih psov, Tačke pomagačke, poteka v našem centru že drugo leto. Pomembno se nam zdi, da na drugačen način približamo živalski svet otrokom, ki tako razvijajo spoštovanje do vseh živih bitij. Ocenjujemo, da je njihov terapevtski doprinos pri delu z otroki z avtistično motnjo in drugimi otroki z govorno-jezikovnimi motnjami izreden. Diva, labradorka, in Trilly, yorshirski terier, tako pomagata, da se otroci umirijo, da počakajo druge in se ne prerivajo ali ne skačejo v besedo, da poslušajo navodila in niso preveč impulzivni, da sploh spregovorijo in premagajo svoje strahove,” pravi Marko Strle, ravnatelj Center za korekcijo sluha in govora Portorož, ki letos praznuje 70 let delovanja. Pobudo spletnega portala Pes moj prijatelj, da bi skupaj ustvarili dogodek, s katerim bi otroci ustvarjali na temo sožitja z živalmi ter tako razvijali likovno in pisno ustvarjalnost, so tamkaj sprejeli z veseljem. Slikanica, ki bo svojevrstna zbirka otroških likovnih in literarnih del, bo tako že četrta izdaja v novi centrovi zbirki Zlata ribica.

“Projekt S tačko v roki je nastal naključno, saj smo želeli združiti aktivnosti, ki jih izvajata Center za korekcijo sluha in govora Portorož ter portal Pes moj prijatelj. Na eni strani torej inštitucija, ki se ukvarjanja z otroki s posebnimi potrebami, na drugi pa portal, ki podpira prostovoljne aktivnosti in organizira izobraževalna druženja na tematiko živali. Skupaj smo si želeli podati roke, ker pa je pes pomemben člen sobotnega srečanja, smo se odločili, da si bomo podali roko in tačko,” pojasnjuje Tilen Pajek, živaloljubec ki že šesto leto z Mitjo Čehovinom soustvarja vsebine portala Pes moj prijatelj, kjer v večino aktivnosti skušata vplesti svet otrok in najstnikov. “Verjamemo, da je izobraževanje mladih generacij v prihodnosti edina prava pot do spoštljivega odnosa do živali. Pri tistih, ki so odnos že oblikovali in so trdno prepričani, da so živali 'samo živali', je upanja malo. Zato imajo tudi pri tej delovni dobrodelni soboti glavno vlogo otroci, ki se bodo za dobri dve uri potopili v živalski svet. Z likovnim in literarnim ustvarjanjem bodo sporočili, kako doživljajo družbo živali, in zagotovo na iskren način povedali vse tisto, kar je včasih z besedo težko,” pravi Pajek, ki želi spomniti javnost, da so živali, še posebej psi, pomemben del življenj ljudi; so njihovi prijatelji, nemalokrat pa že kar družinski člani. “Spoštovanje živali vseh vrst je ključnega pomena za razvoj vsakega posameznika,” poudarja Pajek, ki s portalom Pes moj prijatelj redno sodeluje tudi z Obalnim društvom proti mučenju živali. To bo prihodnjo soboto v koprskem gledališču pripravilo že tradicionalno dobrodelno dražbo slikarskih del. Že dolgo se v imenu društva z najrazličnejšimi likovnimi ustvarjalci pogovarja Snežana Resek, ki že 14. leto ugotavlja, da je med umetniki veliko ljubiteljev živali. “Sčasoma se nam je pridružilo lepo število stalnih darovalcev, ki nam vedno z veseljem pomagajo, vsako leto pa se pridruži še kakšen nov. Umetniki, ki se odzovejo, so povečini tudi sami veliki ljubitelji živali. Že leta nam denimo z veseljem pomaga Črtomir Frelih, profesor za področje grafike na pedagoški fakulteti, čigar križev pot letos krasi piranske cerkve, zdaj pa namerava posvojittudi psa v našem zavetišču,” pravi Snežana Resek. Spominja se, da je bil velik ljubitelj živali tudi pokojni Zvest Apollonio, ki je prav tako vselej daroval svoja dela za dražbo. “Umetnike vedno tudi povabim na obisk v azil, da se lahko sami prepričajo, za kaj potrebujemo njihove donacije. Dražba je le eden od mnogih načinov, da pridobimo nujna sredstva za oskrbo naših živali, in veseli smo, da na ta način združimo plemenito umetnost z dobrodelnostjo in sočutjem do najšibkejših. Tudi ljudje, ki prihajajo na dražbo, ne pridejo zgolj zaradi umetniških del, temveč tudi z željo, da bi z nakupom pomagali živalim.”

Tudi Reskova posebej poudarja pomen osveščanja mladih rodov, da so živali čuteča bitja, ki imajo svoje pravice: “Vrtci in šole so naši redni obiskovalci. Upamo, da bodo v prihodnosti zavetišča bolj prazna kot polna in bodo trpinčene živali stvar preteklosti. Do takrat pa vse ljudi, ki tudi v težkih časih ostajajo zavezniki živali, še naprej prosimo za neprecenljivo pomoč in naklonjenost.”

Obenem pa opozarja, da Obalno društvo proti mučenju živali, ki upravlja s pasjim zavetiščem v Dvorih, z raznimi prireditvami zbira denar za pse, ki bi jih sicer morali po 30 dnevih bivanja v zavetišču humano usmrtiti. Vselej se je namreč izkazalo, da prav na vsakega psa čaka dom. Potrebnega je le dovolj časa.

In čeprav je naša doba vse prej kot prijazna - tako do živali kakor do ljudi -, snovalci tovrstnih dogodkov ohranjajo upanje, da je zavezništvo človek-narava še živo.

MAJA PERTIČ GOMBAČ


Najbolj brano