Inovativno ekološko plovilo

Novembra je v Cankarjevem domu v Ljubljani potekal 9. Slovenski forum inovacij. Priznanje za odličnost v uporabnosti ustvarjalnih industrij za dovršeno izdelavo energetsko učinkovitega plovila s podvodnimi krili je prejela ekipa Quadrofoila.

Quadrofoil je revolucionarno ekološko plovilo, ki je deležno precejšnjega zanimanja tudi v tujini. Specifike in karakteristike tega plovila za dva nam je predstavil Simon Pivec, direktor razvoja in raziskav v podjetju Quadrofoil.

> Koliko časa ste potrebovali od začetne ideje pa do nastanka plovila Quadrofoil?

“Od ideje in nastanka plovila Quadrofoil smo potrebovali eno leto. Da pa smo izdelali in nadgradili to plovilo v sedanje stanje, pa skupno tri leta.”

> Kako ste prišli do zamisli?

“Ideja je prišla spontano, ko smo se pogovarjali, kako izdelati zanimiv ekološki čoln na električni pogon, ki bi bil prijazen za uporabnikovo denarnico. Ker sem pred tem projektom delal na podobnem konceptu pomanjšane jadrnice za doseganje velikih hitrosti s podvodnimi krili, je bila ta odločitev nadgradnja mojega preteklega dela.”

> Ali v svetu obstajajo podobna plovila in v čem so prednosti vašega izdelka?

“Na svetu trenutno ne obstaja nobeno plovilo, ki bi bilo po tehnoloških rešitvah in načinu vožnje podobno našemu. Vsekakor so plovila s podvodnimi krili izdelovali v preteklosti. Novo je predvsem to, da smo nadgradili svoje plovilo z električnim pogonom in patentiranim krmilnim sistemom, ki nam sočasno omogoča okretnost in stabilnost. S tem smo dosegli nov način plovbe, česar v preteklosti niso znali narediti.

> Najbolj prepoznavni del plovila so tudi za nepoznavalca zagotovo (podvodna) krila. Čemu služijo in kako delujejo?

“Podvodna krila delujejo enako, kakor delujejo krila letala. S svojo obliko povzročajo vzgon, ki dvigne naše plovilo pri hitrosti 12 km/h nad vodno gladino. S tem v veliki meri zmanjšamo vodni upor, kar na drugi strani doprinese k višji končni hitrosti in dosegu ter manjši porabi električne energije.”

> Gre za izdelek, ki je plod domačega znanja?

“Izdelek je v celoti plod domačega znanja. Sodelovali smo tako z univerzami kakor tudi z različnimi podjetji ter posamezniki, ki se ukvarjajo z dejavnostmi s področja oblikovanja, aerodinamike, hidrodinamike, elektronike, mehanike ...>

> Ob tem pa se izdelek lahko pohvali še s tem, da je povsem ekološko plovilo, ki ga poganja električni motor?

“Če primerjam, lahko rečem, da je to, kar je tesla na cesti, quadrofoil med plovili.”

> Kakšno hitrost lahko razvije in koliko časa traja vožnja?

“Trenutno se lahko s Quadrofoilom peljemo s hitrostjo med 30 in 40 km/h. Končna hitrost je pogojena z različnimi dejavniki kot so: obremenitev plovila (teža potnikov), hitrost vetra, višina valov ... Z našim plovilom se lahko peljemo eno uro pri polni obremenitvi. Če vozimo z nižjo ali optimalno hitrostjo, pa še dlje.”

> Kako se polnijo baterije?

“Za polnjenje potrebujemo električni polnilec, ki se ga priklopi v 220 V vtičnico.”

> Kaj lahko poveste o občutkih pri vožnji?

“Ko začnemo s plovbo, je vse podobno, kot bi se vozili v čolnu. Z dosegom hitrosti 12km/h se čoln dvigne nad vodno gladino. S tem se močno zmanjša vodni upor in poveča hitrost. Občutek je podoben letenju v letalu, saj je vožnja umirjena in tiha. Zavijanje je zelo okretno, saj vsa podvodna krila in izvenkrmni motor sočasno zavijajo. Skratka, precej drugačen in nadvse prijeten novi način plovbe.”

> Ali je quadrofoil namenjen za plovbo na vseh vodnih površinah?

“Plovilo je bilo prvotno razvito za jezera, mirno stoječe reke in okolja, kjer se zaradi ekosistema ne sme voziti z motorji z notranjim izgorevanjem. Seveda se lahko z njim pluje tudi po morju. Skratka, vozimo se lahko povsod, kjer je globina vode najmanj en meter in višina valov ne presega pol metra.”

> Ali torej morska gladina zaradi potencialnega valovanja ni najprimernejša za quadrofoil?

“Quadrofoil je namenjen plovbi v priobalnem pasu do oddaljenosti 250 metrov od obale. Vožnja v morju, ki ima večjo gostoto od sladkih voda, pa je primernejša. Če se pojavijo višji valovi, kot jih omogoča plovba s podvodnimi krili, se lahko krila dvignejo nad plovilo in nadaljujemo plovbo kot z vsakim drugim čolnom. V temu primeru je poraba energije večja, hitrost plovbe pa manjša.”

> Kako se odziva na višjih valovih?

“Pri plovbi na podvodnih krilih je trup odmaknjen od vodne gladine za pol metra, pri čemer krila 'prerežejo' valove. Višji valovi pa se pričnejo zaletavati v trup plovila in močno zmanjšajo njegovo hitrost zaradi povečanega vodnega upora, ki takrat nastane. Plovba nato postane podobna plovbi v navadnem čolnu.”

> Koliko znaša cena takega plovila?

V temu trenutku se prodajajta dva tipa plovila. Cena osnovnega modela je 15.000 evrov, cena modela limited edition pa je 22.500 evrov.

> Kakšni so stroški vožnje in kako zahtevno je vzdrževanje?

“Vozimo se lahko že za 1 evro na uro. Vzdrževanja je zelo malo. Enkrat letno pripeljete svoje plovilo na redni pregled, kjer se preveri optika in delovanje sestavnih delov.”

> Kdaj lahko quadrofoil pričakujemo na tržišču in kakšno je zanimanje zanj?

“Na tržišču ga lahko pričakujete od marca prihodnjega leta. Zanimanja za quadrofoil je zelo veliko. Dnevno prejemamo ogromno povpraševanja iz celega sveta. Tudi prva naročila smo že prejeli.”

> V katerih državah vlada največ zanimanja?

“Trenutno največ zanimanja kažejo kupci iz ZDA, Francije, Švedske, Norveške, Združenih arabskih emiratov, Avstralije ... Skratka, domala z vsega sveta.”

> Ali bodo plovila na voljo tudi v Sloveniji?

Naše plovilo lahko kupi vsakdo. Prva proizvodnja linija bo stekla v Sloveniji, od koder jih bomo pošiljali svojim strankam po svetu.”

> Kdaj bo stekla proizvodnja?

“Proizvodnja bo stekla še letos.”

> Koliko plovil nameravate izdelati v prihodnjem letu?

“V izdelavo gre najprej 100 quadrofoilov serije Limited edition, za njo pa bo stekla proizvodnja standardne verzije. Velikost serije, ki jo bomo izdelali, bomo uskladili s številom naročil in časom dobave. Zato imamo svojo proizvodnjo razdeljeno na tri faze, ki se med seboj razlikujejo v proizvodnih kvotah na mesec. Glede na želene količine bomo tudi prilagajali svoje kapacitete.”

> Ali v bližnji prihodnosti pripravljate še kakšno tovrstno presenečenje?

“Zavedamo se svoje trenutne prednosti pred konkurenco. Zato tudi pripravljamo nove modele, ki bodo še dodatno dopolnili našo ponudbo.”

ROBI ŠABEC


Najbolj brano