Jesenska setev in ureditev trate

V današnjem času je imeti lepo okrasno travo že kar prava umetnost, saj zelenica potrebuje veliko oskrbe skozi vse leto. Zgolj košnja ni dovolj, je pa pogoj za uspešno rast in razvoj našega zelenega bisera.

Redna košnja je pomembna za vzdrževanje lepe trate.
Redna košnja je pomembna za vzdrževanje lepe trate. 

Če bomo lepo poskrbeli za svojo zelenico, nas bo ta zagotovo nagradila z lepoto. Med jesenska opravila na okrasni travi štejemo rahljanje, gnojenje, košnjo, grabljenje, zatiranje plevelov in tam, kjer je potrebno, tudi setev nove trate.

Nova zelenica

Za novo zelenico je potrebno določiti in primerno pripraviti lokacijo. Odstraniti je treba plevel in rastlinske ostanke ter kamenje. Najprimernejša za rast trate so lahka, zračna in dobro odcedna tla. Če imamo ilovnata, od gradbenih del zbita tla, jih zrahljamo do globine 20 centimetrov. Za najboljše rezultate sejemo v jeseni. To je idealno zato, ker je v tleh dovolj vlage, temperatura tal pa je med 13 in 25 stopinj Celzija, zato semena hitro vzkalijo.

Preden začnemo s setvijo, površino dobro poravnamo in po potrebi tudi povaljamo. Priporočena setvena norma je običajno navedena na embalaži. Praviloma z enim kilogramom semena posejemo približno 40 kvadratnih metrov površine. Setev lahko opravimo ročno ali strojno.

Ko seme posejemo, ga z grabljami (če so površine manjše) rahlo zagrebemo v zemljo. Semenom, ki smo jih posejali, zagotovimo najboljši vznik tako, da površino pred sejanjem dobro namočimo in jo po njem prekrijemo s centimeter debelo plastjo zemlje.

Nato površino potlačimo z valjarjem ali še bolje s široko desko, ki jo prestavljamo po površini in po njej hodimo. Če imamo manjše površine, lahko vznik pozne jesenske setve pospešimo tako, da površino prekrijemo s kopreno. Poskrbeti moramo, da je posejana površina, dokler semena ne vzkalijo, vedno enakomerno vlažna. Ko vzniknejo mlade bilke, morajo biti prav tako navlažene.

Vzdrževanje trate

Za lepo urejeno zelenico moramo opraviti travna vzdrževalna dela, med katerimi pa ni zgolj košnja. S pravilnim in skrbnim vzdrževanjem bo naša trata bolj odporna na sušne razmere, brez praznih mest in plevelov, zdrava in temno zelena.

Da zmanjšamo zbitost tal in tako omogočimo globoko rast korenin, moramo trato prezračiti. Najbolje je to takrat, ko je trava v dobri kondiciji, spomladi marca in aprila in zgodaj jeseni, torej v tem času. Zračimo tako, da grabimo in zarezujemo z votlimi vilami in z zabadanjem vrtnih vil v tla. Suho, odmrlo travo, ki jo nagrabimo, moramo odstraniti. Po tem lahko teren peskamo, da izboljšamo strukturo terena in tako povečamo cirkulacijo vode in zraka, pa tudi zato, da zapolnimo luknje po luknjanju.

Trata potrebuje veliko hranil

Trata ima velike potrebe po hranilih - predvsem po dušiku in kaliju, nima pa rada veliko fosforja in magnezija. Priporočamo uporabo počasi delujočega gnojila, ki se aktivira takrat, ko ga rastlina potrebuje. Za intenzivnost barve in odpornost proti boleznim pa je pomembno železo. V septembru je trato priporočeno gnojiti z NPK+Mg v razmerju 16:7:15+2, oktobra pa NPK+Mg+Fe+Mn v razmerju 6:0:12+3+13+8.

Novo posejano trato prvič kosimo, ko je visoka 8 do 10 centimetrov, in sicer na višino 5 do 6 centimetrov. Upoštevamo pravilo, da odkosimo le tretjino listne mase. Kasneje, ko je trava v dobri kondiciji, jo kosimo na višino 2 do 3 centimetre. Ne kosimo je v vetru in ko je trava mokra.

Če smo jeseni pred setvijo tla ustrezno pripravili, se pleveli ne bi smeli množično razrasti. Če jih ni veliko, jih odstranimo ročno, tako da s pomočjo primernega orodja izruvamo tudi korenine. S herbicidi se lotimo trajnih plevelov, toda šele takrat, ko je ruša stara približno pol leta. Primeren čas za kemično uničevanje plevela je zgodaj jeseni.

Jeseni počistimo s trate tudi odpadlo listje in morebitne črvive plodove, ki so odpadli z dreves, ker ti lahko povečajo nevarnost za različne okužbe z boleznimi.

Mah

Za pojav maha na zelenici sta najpogostejša vzroka prekisla tla in gosta senca. Pogosto se pojavi tudi na neprimerno obdelanih zbitih tleh, slabo prepustnih in slabo zračnih tleh s preveč ilovnatih in glinastih delcev.

Če želimo ohraniti za rast trave primeren pH, moramo stalno dodajati kalcij, sicer bo travo prerasel mah. Travno rušo prebadamo in rahlo privzdigujemo (da pride do korenin več zraka) zato, da izboljšamo kisla tla. Preobilico ilovice in gline v tleh pa izboljšamo z dodajanjem mešanice kremenove mivke in šote.

Dosejevanje

Neustrezen način oskrbe, neugodne rastne razmere, neusklajeni agrotehnični ukrepi in slaba trpežnost okrasnih sort trav so lahko poglavitni vzroki za slabo rušo. Izboljšanje z dosejevanjem bo uspelo le, če bodo takrat tla dovolj vlažna za vznik semena, zemlja dovolj topla za rast novih rastlinic in tekmovalnost obstoječih rastlin za svetlobo zmanjšana. Če bo vse to optimalno, se bodo rastlini hitro razvijale in dobro ukoreninile. Najprimernejši mesec je september. Še bolj uspešni bomo, če uporabimo specialne mešanice s piliranim - obloženim semenom.

Ukrepi za izboljšanje tal so lahko dolgotrajni, zato ne smemo obupati, če rezultati niso takoj vidni. Lahko traja eno leto in več, vendar bomo na koncu uspeli, da bo naša zelenica gosta in lepa. Nasvet je pripravila PATRICJA PIRNAT

Primorski vrtiček

Na pobude bralcev iz različnih krajev smo se odločili, da uvedemo rubriko Primorski vrtiček, v kateri strokovnjaki KZ Agraria iz Kopra in študijske smeri sredozemsko kmetijstvo na Univerzi na Primorskem posredujejo nasvete za vrtnarjenje na domačem vrtičku. Obenem pa bodo pod vodstvom Patricije Pirnat iz Agrarie obdelovali Primorski vrtiček, ki smo ga skupaj oblikovali na Purissimi pri Ankaranu.

Za morebitna vrtičkarska vprašanja nam pišite po elektronski pošti sobota@primorske.si oziroma na naslov Primorske novice, Ulica OF 12, 6000 Koper, s pripisom “Primorski vrtiček”.


Najbolj brano