Inovacija v pomoč strokovnjakom in ljudem s težavami vida

Mladi Idrijčan, optometrist Matič Vogrič, je avtor inovativne aplikacije za pregled vida, ki je spravljena v mobilnem aparatu ali računalniški tablici. Skupaj s prav tako mladima partnerjema upa, da jo bo hitro razširil po svetu, saj bo strokovnjakom dodobra olajšala delo in s tem ljudem z napakami vida omogočila njihovo hitrejšo odpravo.

Matic Vogrič z računalniško aplikacijo v eni napravi in delom 
opreme, ki jo je za pregled oči potreboval doslej. Foto: Saša Dragoš
Matic Vogrič z računalniško aplikacijo v eni napravi in delom opreme, ki jo je za pregled oči potreboval doslej. Foto: Saša Dragoš

Pred dnevi je na svetovnem omrežju, sočasno po vsem svetu in zaščitena pri Applu, zaživela mobilna aplikacija za nujni pregled oči pred in med korekcijami vida. Pošteno bo olajšala delo strokovnjakom pri pomoči vsem, zlasti pa kakorkoli oviranim, ki to potrebujejo. Njen avtor je komaj 24-letni optometrist Matic Vogrič, ki je idejno zasnovo v letu in pol privedel do uporabe. Z računalniškim in ekonomskim znanjem sta mu pomagala prav tako mlada strokovnjaka - Idrijčana Matic Ozebek in Žan Menart.

Namesto gore opreme - pametni telefon ali tablica

“Vse skupaj se je začelo s prošnjami, ki jih v ambulanti Optike Vogrič dobivamo za preglede oči na domu. Vemo, da zlasti ostareli, otroci in kakorkoli ovirani take preglede potrebujejo in jih zato radi opravimo. Ker pa nam vzamejo skoraj ves delavnik in zahtevajo prevoz zajetne opreme, sem začel razmišljati, kako tovrstne preglede poenostaviti. Rezultat je, da sem vso opremo s pomočjo programerja Matica Ozebka 'spravil' v aplikacijo za mobilni telefon in računalniško tablico. Ena naprava bo poslej vse, kar bom sam ali katerikoli očesni strokovnjak potreboval za lažji in bolj zanimiv pregled oči, ki potrebujejo korekcijo vida,” je povedal Matic dan pred zagonom aplikacije na spletnem omrežju.

Matic že dolgo dela v optiki očeta Igorja Vogriča. Ker je ob porojeni ideji ravno zaključeval svoj drugi študij optometrije in je bil na mednarodnih strokovnih konferencah odziv na njegovo idejo odličen (lani je, denimo, v Brnu dobil drugo, letos pa prvo nagrado), je mentor mag. Matjaž Mihelčič iz Veleučilišta Velika Gorica pri Zagrebu z navdušenjem sprejel idejno inovacijo za razvoj v Matičevi diplomski nalogi.

Potem se je vse skupaj odvilo hitro. Odzivi na prve testne uporabe aplikacije na pariškem sejmu optične opreme Silmo so presegli pričakovanja. Seveda so mladeniči aplikacijo takoj zaščitili pri Applu in dostopna bo le na napravah, ki podpirajo iOS sisteme. Fantje so se podali po svetu, med specializirane proizvajalce optometrijske in optične opreme in nihče od 15 obiskanih jih ni zavrnil. Kakopak ne tudi povsem sprejel in pred mladimi inovatorji je še precej dela, da bodo aplikacijo v novem “start up” podjetju privedli do optometristov, optikov in oftamologov po svetu.

Optik, optometrist, oftamolog

Ker je v Sloveniji poklic optometrista tako rekoč nepoznan in jih zaradi študija, ki je dostopen samo v tujini, lahko preštejemo na prste ene roke, je prav, da ga predstavimo. Gre za strokovnjaka, zdravstvenega delavca, ki se osredotoča na popravke očesnih napak in prepoznava očesne bolezni. Medtem ko popravke opravi sam, bolezni zdravi specializirani zdravnik - oftamolog. Optik pa je, precej poenostavljeno zapisano, tisti, ki izbere in izdela ustrezna očala. V Optiki, v kateri se je Matic kalil od otroških let, sta že vseskozi prisotna optik in oftamolog. Ker so pogrešali optometrista, se je Matic, sicer fant neštetih talentov, odločil za študij optometrije.

“Ko sem, še kot dijak, pomagal v očetovi Optiki, sem najbolj užival v pogovorih z zdravniki in poglobljenih obravnavah očesnih napak in bolezni. Zato odločitev za vpis na univerzo v angleškem Leedsu, oddelek Optika in znanost, ni bila težka. No, za vsak slučaj, če tam ne bi bil sprejet, sem se doma vpisal na Fakulteto za šport,” je povedal Matic. Na angleško univerzo je bil seveda sprejet. Študij je opravil z odliko in se kar takoj vpisal na naslednjega v Zagrebu. Po dveh diplomah začenja magistrski študij. Tokrat v nemškem Allenu, kjer je oddelek ameriške Pacific University - Optometrija in znanost vida. “Ne gre za to, da sem opravil dve zelo podobni fakulteti. Angleška univerza mi je dala odlične osnove v optometriji, zagrebška pa je veliko bolj klinično naravnana. Prav ta, zdravstvena smer, me je vseskozi najbolj privlačila. Obe sta se odlično dopolnili. Sedaj pa to želim samo nadgraditi,” je skromen Matic.

Po osnovni aplikaciji korak naprej v zdravljenje

Matic je v mobilno aplikacijo prenesel sočasno vse standardizirane teste za preverjanje vidne ostrine, določanje fuzijske širine, občutljivost na kontrast, detekcijo barvnih abnormalij in druge, ki omogočajo tako testiranje kot tudi nekakšno vrsto terapije. Ker program vse odklone natančno izračuna, je aplikacija zanesljiva, verjetnost neustreznih popravkov oči pa tako rekoč nična.

Fantje so aplikacijo pripravili v šestih svetovnih jezikih, pravkar pa izdelujejo špansko in portugalsko. “Aplikacija je resnično preprosta za uporabo, hitra, natančna in interaktivna, saj ima strokovnjak rezultat v hipu pred sabo. Pravkar pa razvijamo prvo aplikacijo za izvajanje terapije z mobilnim telefonom. Ta bo pomembna zlasti za otroke, ki jih je težko pripraviti do rednega izvajanja vaj, ki so nujne za izboljšanje slabovidnosti. S telefonom pa bodo to lahko počeli v igri,” je Matic še poln idej za nadgradnjo aplikacije.

Da bi mu študij v Nemčiji onemogočil razširitev inovacije po svetu, ga zaradi njene uvodne odlične sprejetosti ne skrbi. “Študija nikakor ne nameravam opustiti. S pomočjo sodobne tehnologije bom ostal idejni vodja projekta in ga nadgrajeval. Upam in verjamem, da nam bo uspelo pridobiti dovolj sredstev za razširitev aplikacij in idej. V mislih imamo tudi razpise, ki podpirajo mlada Start up podjetja, da bom lahko primerno nagrajevali ambasadorje našega produkta po svetu in rasli z novo razvitimi aplikacijami. Vseskozi si prizadevamo promovirati zdravje oči in zato tudi aktivno iščemo možne vlagatelje in podpornike našega projekta,” Matic ne dvomi, da bo s svojo inovacijo prodrl v svet.

Čeprav načrtujejo velikopotezno, ostajajo trdo na tleh. Vedo, da bodo uspeli le s trdim delom in si želijo, da bi že prihodnje leto imeli dovolj denarja, da bi v svojem podjetju Smart Optometry lahko zaposlili dva ali pa vsaj enega strokovnjaka za pomoč pri nadgrajevanju projekta. “Izjemno sem vesel sinove zagnanosti in mu za resnično učinkovito in uporabno aplikacijo tudi iskreno čestitam,” je pogovor zaključil oče Igor. Seveda se veseli tudi tega, da bo njegova Optika ena zelo redkih v Sloveniji s zaposleno popolno ekipo treh očesnih strokovnjakov.

SAŠA DRAGOŠ


Najbolj brano