Hude otoplitve, hude ohladitve

Vremenska slika se je tudi v tem tednu, skladno s preteklim dogajanjem, udejanjala zlasti preko poldnevnikov, kar je povzročalo velike spremembe, predvsem glede temperatur. Kot smo pisali, so bile izmenjave med severnim še razmeroma mrzlim zrakom in toplejšim subtropskim v zadnjem mesecu precejšnje.

Vremenska motnja je včeraj popoldne zapuščala naše kraje. 
Od jugozahoda bo začel pritekati bolj vlažen zrak.
Vremenska motnja je včeraj popoldne zapuščala naše kraje. Od jugozahoda bo začel pritekati bolj vlažen zrak.  

To se je večkrat ponavljalo. Po občutni velikonočni ohladitvi in nadaljnji otoplitvi je bila v minulem koncu tedna spet na vrsti izrazita hladna fronta, v zadnjih dneh pa nova občutna otoplitev.

V niti treh tednih dve ohladitvi in dve otoplitvi

Zelo zgovorne so temperature, ki jih je radiosonda iz Campoformida pri Vidmu v sosednji Furlaniji-Julijski krajini v tem času namerila v višjih slojih ozračja. Kot smo pisali, se je temperatura v noči med velikonočnim ponedeljkom in torkom na višini 1500 metrov v prostem ozračju spustila do -4,1 stopinje Celzija, teden kasneje pa je radiosonda na isti višini namerila najvišjo vrednost 9,6 stopinje Celzija. Ozračje se je torej tedaj segrelo za 13,7 stopinje Celzija, ničla pa se je povzpela za skoraj 2000 metrov. Te podatke sedaj dopolnjujemo še z novimi, ki prav tako niso ravno vsakdanji. Minulo nedeljo se je ob prehodu vremenske fronte temperatura na isti višini spet občutno spustila, in sicer do -1,9 stopinje Celzija. V primerjavi s tednom prej se je torej ozračje v povprečju ohladilo za 11,3 stopinje Celzija.

To sredo opolnoči pa se je po nekajdnevnem hitrem vzponu temperatura na isti višini dotaknila 8,8 stopinje Celzija. V samih treh dneh se je torej ozračje v povprečju ponovno segrelo za kar 10,7 stopinje Celzija. Če torej povzamemo: v niti ne treh tednih se je ozračje v povprečju kar dvakrat občutno ohladilo in dvakrat občutno segrelo, vsakič za več kot 10 stopinj Celzija.

Postopne, toda precejšnje spremembe

Medtem je v četrtek anticiklon začel slabeti in je včeraj od zahoda prešla naše kraje manjša višinska dolina z oslabljeno vremensko fronto, ki je ponekod prinesla nekaj kapelj dežja. Gre za predhodnico postopnih, toda precejšnjih sprememb, ki se bodo udejanjale v bližnji prihodnosti. Obeta se kar razgibano in pestro vremensko dogajanje. Nalašč smo uporabili množino, kajti šlo bo za več vremenskih faz.

Spremenljivost z morebitnimi občasnimi krajevnimi padavinami

Prva se je ravnokar začela včeraj. Nad zahodnim Sredozemljem se poglablja atlantska višinska dolina in z jugozahodnimi vetrovi že priteka proti nam postopno bolj vlažen zrak. Nestanovitnost in spremenljivost se bosta zlasti na Primorskem in v sosednji Furlaniji-Julijski krajini nekoliko povečali, prevladovalo bo delno jasno do spremenljivo oblačno vreme, ne gre povsem izključiti občasnih krajevnih padavin.

V prihodnjem tednu dve poslabšanji z vmesnim prehodnim izboljšanjem

V prihodnjem tednu bosta zajeli naše kraje dve poslabšanji, med njima pa se bo sredi tedna vreme prehodno izboljšalo.

Prvo poslabšanje bo med ponedeljkom in torkom. Višinska dolina bo iznad zahodnega Sredozemlja dosegla naše območje in bo nad Tirenskim morjem in severnimi predeli Italije nastalo prizemno ciklonsko območje. V ponedeljek se bodo pojavljale padavine, ki se bodo čez dan okrepile. Vmes bo lahko nastala tudi kakšna ploha ali nevihta. Ozračje se bo nekoliko ohladilo. V torek zjutraj bo še povečini oblačno in deževno, zapihala bo zmerna burja. V torek dopoldne bodo padavine oslabele in ponehale. Vreme se bo nato postopno izboljšalo.

Sredi tedna se bo prehodno okrepil šibak anticiklon, ki bi nam moral zagotoviti več stanovitnosti in morda jasnine v sredo ter morda še deloma v četrtek.

Nato naj bi proti koncu tedna po kalupu ponedeljkovega poslabšanja dosegla naše kraje nova višinska dolina, ki bi morala, kakor kaže zdaj, vplivati na vreme pri nas ravno za prvomajske praznike. O tem bomo podrobneje pisali v četrtek.

BRA


Najbolj brano