Gremo na jetra!

Kakor so nekoč mestne gostilne ponujale jetra in vampe, tako danes marsikatera turistična kmetija vabi na florentinski zrezek, pa čeprav je v ogradah njihove domačije največja žival - pes.

 Foto: Toni Gomišček
Foto: Toni Gomišček

Tudi na turističnih kmetijah, kjer imajo polne svinjake, se le redko odločijo za umestitev drobovine na jedilnik. Društvo turističnih kmetij Primorske je zato pripravilo kulinarično delavnico z izzivalnim naslovom Gremo na jetra! Dvajseterica, ki se je odzvala vabilu, je imela kaj videti in poskusiti.

Več obrazov jeter

Vonj po praženi čebuli je polnil kuhinjo in prehajal v jedilnico turistične kmetije Rjavčevi: jasno, brez nje si Primorci jedi z jetri ne znamo predstavljati. Vinko in Nataša Cernatič sta se odločila za pripravo na tradicionalen način, zraven pa pustila odprte roke udeležencem, da še sami kaj pripravijo. Linda Kogoj je pripravila jetrni namaz iz že praženih jeter in z (obveznim) janeževim cvetom, Marjetka Plesničar je ob prihodu ponudila jetrno pašteto po francoski šegi (zmes jeter, slanine, mesa in začimb, kuhano v vodni kopeli), na koncu pa je rezine jeter povaljala v zeliščno moko in jih v slogu mesnih fondijev cvrla na nabodalu, medtem ko jih je Jordan Cigoj cvrl ovita v podgrlino in jih ponudil na čebulni kremi.

Ocvirki, zaseka, tlačenka in kruh

“Na kožo tudi pozabljamo in ocvirke zanemarjamo, zato smo pripravili še nekaj tega,” je nekje vmes naznanil Vinko in dokazal, kako je preprost krompir v oblicah z ocvirki slastna jed. Njegovi ocvirki so bili iz kože, ki se je je še držalo malo slanine. Brez zadrege razkril postopek priprave, ki se začne s topljenjem slanine, nadaljuje z zorenjem ocvirkov v masti in zaključi s cvrtjem. Vinko je zbrane razveselil še z zaseko in tlačenko, medtem ko so ženske poskrbele za kruh z ocvirki in brez.

Udeležencem se je pridružil tudi živilski tehnolog Andrej Pauer, ki je lastnikom turističnih kmetij, kjer sami redijo prašiče, položil na srce, naj nikar ne zanemarjajo drobovine, ki je skozi zgodovino igrala pomembno vlogo v prehrani. In prav zato so naše prababice poznale več receptov, kot jih mi danes, je s podatkom o krčenju števila receptov v raznih zaporednih izdajah Slovenske kuharice postregel publicist Toni Gomišček.

Jedi z naglasom

Kulinarične delavnice se bodo z mesečnim ritmom nadaljevale v marcu, saj je še dosti jedi z naglasom, ki se jim je vredno posvetiti. Pa tudi sicer so druženja, na katerih si lahko udeleženci poleg kuharskih receptov izmenjajo tudi stališča o vsem, kar zadeva turistične kmetije, nadvse dobrodošla, kar so dokazali tudi odzivi na poročilo o zadnjih dogodkih (zakonodaja, javna objava ugotovitev inšpekcij ...), ki jo je podal predsednik združenja Vencelj Tušar. IK


Najbolj brano