Diplome za nove someljeje

“Vinska kultura se strmo dviga,” je uvodoma, pred svečano podelitvijo diplom triintridesetim novopečenim someljejem, dejal Ivan Peršolja, predsednik društva za razvoj pivske kulture Sommelier Slovenije.

Nova generacija slovenskih someljejev Foto: Leo Caharija
Nova generacija slovenskih someljejev Foto: Leo Caharija

Z novimi ambasadorji vinske kulture bo napredek, ki je opazen tako v ponudbi in strežbi vina kot v samem izrazoslovju, še hitrejši, pa čeprav gre za skupni rezultat številnih dejavnikov, vključno s pozornostjo novinarjev do tematik, ki so bile še pred desetletji obrobne, je še dodal Ivan Peršolja.

Peršolja je izpostavil razvoj gastronomskega turizma, ki postavlja someljeje v vlogo, da znajo svoje znanje predstaviti gostom, ki potujejo z izrecnim namenom, da odkrivajo posebnosti hrane in pijače neke dežele. Prav zato je bil med tečajniki še zlasti vesel kuharjev, saj se bo le tako krepila zavest o pomenu pravilnega spajanja hrane in pijače.

Med večerjo, za katero je poskrbelo osebje Hitovega Calypsa, so diplomanti in gostje to kar sami preverjali, saj je bilo včasih potrebno le nekaj kristalov solnega cveta in že je jedi bolj ustrezal briški sauvignonasse kot vipavski sauvignon. Med udeleženci je bil tudi kuharski mojster Simo Komel, ki je zagotovil, da je s tečaja odnesel več, kot je pričakoval, obenem pa je prepričan, da je zdaj dobil osnove za nadgradnjo ponudbe v pravo smer. Povsem drugačna je zgodba Jasne Pirjevec, ki so jo vsi tečajniki naslavljali kar Gospa, saj je bila za generacijo ali dve starejša od ostalih. Da sta vino in jedača njena ljubezen, je povedala udeleženka številnih vinsko-prehranskih delavnic, sicer zaposlena na novogoriškem veterinarskem inštitutu. Kot je z veseljem osvajala osnove, tako bi šla rada tudi na nadaljevalna tečaja, če bosta le v bližini, je še pripomnila. Jure Škarabot, sicer računalničar, je skoraj moral na tečaj, kjer je dokazal, da jabolko ne pade daleč od drevesa. Oče Davorin,eden ključnih članov someljejskega združenja, je bil seveda zadovoljen ob sinovi (prvi) someljejski diplomi, Jure pa je pošteno priznal, da je izvedel o vinu na tečaju mnogo več, kot se sicer ob kozarcu žlahtne pijače pogovarjajo doma. Podobno so bili s pridobljenim znanjem zadovoljni vsi tečajniki, katerih so se zagotovo prijele besede dobitnika posebnega priznanja za dolgoletno delo v društvu Marjana Pintarja, da so vse diplome zaslužene, da so se zanje morali potruditi, toda proces pridobivanja znanja je neskončna pot, na katero so, vsaj na področju someljejstva, šele stopili.

In kdo ve, mogoče se bo prav med letošnjimi kandidati našel kdo, ki se bo v someljejstvo toliko poglobil, da bo zastopal Slovenijo na mednarodnih in svetovnih prvenstvih, kjer ima Slovenija kot vinorodna dežela in someljejsko združenje kot njen glasnik že zelo odmevno vlogo.

TONI GOMIŠČEK


Najbolj brano