Danes bo zadišalo po zimi

Vpliv vremenske fronte, ki se je minuli konec tedna onstran Alpskega grebena pomikala proti vzhodu, je bil preskromen, da bi se ozračje občutneje prečistilo. V soboto je res zapihala šibka burja, toda le obrobno in kratkotrajno, zato se vlažna zračna gmota marsikje ni umaknila. Odstotek vlage se je sicer sprva vendarle nekoliko zmanjšal, toda še vedno premalo, da bi prišlo do širšega in izrazitejšega izboljšanja. Tudi v tem tednu se je zato nadaljevalo zelo stanovitno vreme pod vplivom toplega višinskega zraka. V prizemlju sta marsikje stagnirali vlaga in nesnaga.

Hladna vremenska fronta je včeraj dosegla Alpe
Hladna vremenska fronta je včeraj dosegla Alpe 

Toda ta konec tedna je v ospredju povsem druga tema - sprememba, o kateri smo zadnjič zgolj namignili, in sicer vdor polarnega zraka. Soliden, obsežen in dolgotrajen anticiklon s toplim višinskim zrakom je nad Evropo oslabel. Pomaknil se je nad Atlantik, kjer se vzpenja proti skrajnemu severu. Po njegovem vzhodnem robu je že včeraj hladna vremenska fronta z zalogajem polarnega zraka dosegla Alpe, danes jih bo prešla in bo dosegla tudi naše kraje. Zelo mrzel zrak (zlasti v primerjavi z minulim dogajanjem in v višjih slojih) je nastal v polarnem pasu na območju severno od Skandinavskega polotoka in Islandije.

Ničta izoterma se bo spustila za 3000 metrov

Za primerjavo med dosedanjim in skorajšnjim bližnjim dogajanjem naj navedemo le nekaj podatkov. Ničta izoterma se je v minulih dneh vzpenjala nad nadmorsko višino 4000 metrov, radiosonda iz Campoformida pri Vidmu pa je v minulih dneh na višini 1500 metrov v prostem ozračju namerila tudi več kot +15 stopinj Celzija. Še v četrtek je, denimo, na tej višini namerila +14 stopinj Celzija. Te vrednosti, kot smo pisali, bi bile normalne v poletnem času. Ozračje je bilo na višini 1500 metrov v prostem ozračju za okrog 12 stopinj Celzija toplejše od dolgoletne normalnosti, ničla pa je bila kar pogosto za 2000 metrov višja.

Ob današnjem prehodu hladne fronte se bo ničta izoterma spustila pod nadmorsko višino 1000 metrov, predvidoma do okrog 800 ali 900 metrov, na višini 1500 metrov v prostem ozračju pa bo temperatura približno -3 do -5 stopinj Celzija. Če primerjamo podatke donedavnega dogajanja in podatke, ki jih pričakujemo za prihajajočo fronto, lahko ugotovimo, da se bo torej ničta izoterma spustila za dobrih 3000 metrov, temperatura na višini 1500 metrov v prostem ozračju pa za precej več kot 15 stopinj Celzija. Gre za zelo veliko in ne ravno običajno spremembo.

Pihala bo močna burja, snežilo bo do nižin

Poslabšanje se bo danes stopnjevalo in doseglo svoj višek od opoldanskih ur dalje. Ob prehodu vremenske fronte bo nastal prizemni ciklon nad Tirenskim morjem, ki se bo popoldne približal našim krajem. Pojavljale se bodo padavine, povečini zmerne do močne, mestoma zaradi velike nestanovitnosti lahko tudi v obliki ploh ali neviht. Sprva bodo pihali okrepljeni južni vetrovi in bo še razmeroma toplo, nato bo ob prehodu vremenske fronte zapihala močna burja in bo začel vdirati mrzel zrak. Temperatura se bo spuščala. Zadišalo bo po zimi. Meja sneženja se bo postopno spustila do nadmorske višine 300 do 500 metrov, mestoma, zlasti če bodo padavine vztrajale do večernih ali prvih nočnih ur, lahko obrobno tudi nekoliko nižje, toda zaradi pozitivnih temperatur brez večjih posledic.

Jutri se bo vreme delno izboljšalo, a v višjih slojih se bo zadrževal zelo mrzel zrak. Občasno bo zato lahko ozračje še nestanovitno in bo nastajala spremenljiva oblačnost. Ni povsem izključena niti kakšna snežna plohado nižjih predelov. Mrzlo bo in sprva še nekoliko vetrovno. V začetku prihodnjega tedna bo vremenska slika bolj umirjena in suha.

BRA


Najbolj brano