Dan po praznikih prija juha

Dan po praznikih je za mnoge prav poseben. Mednje sodim tudi sama. To je čas, ko urejam papirje in si delam načrte ... Za nekatere je čas pospravljanja po veliki fešti. Zagotovo je potrebnega kar precej napora, če naj kuhinjo spet spravijo v red. Podobno je z vsemi, ki so za praznike pretiravali z vsem - z dobrotami in pijačo. Videti so “ojej, ojej”, kot kuhinja ...

Posebna popraznična blagodejna juha  Foto: Ivan Merljak
Posebna popraznična blagodejna juha  Foto: Ivan Merljak

Seveda male pregrehe ne štejejo; saj ni, da bi se za praznik odrekali belemu in sladkemu kruhu ter poticam, mar ne?! Vsako pretiravanje škodi, čeprav bi pretiravali s še tako zdravo hrano. Če prav pomislimo, nam telo že samo pove, kaj potrebuje. Sarmo jedo na novoletni dan skoraj v vsaki hiši; tudi joto ali repo. Ste kdaj pomislili, zakaj sta kislo zelje in tudi zelnica tako nujna?

Dan potem, dan po praznikih, je dan prečiščevanja, ko moramo telo spet vrniti v normalno delovanje. Ga spet uravnovesiti; tudi mineralno, če je bila količina zaužitega alkohola prevelika. Alkohol poleg mineralov pobere tudi vitamine B1, holin in acetilholin, zato smo brez koordinacije. Na novoletno jutro poleg vitaminov potrebujemo še beljakovine, ki so osnova za nastanek možganskih prenašalcev, nevrotransmiterjev, tudi serotonina in noradrenalina. Zato je sarma - kombinacija mesa, riža in kislega zelja - kot nalašč za to.

S surovim zeljem in zelnico črevesje napolnimo z dobrimi bakterijami in vlakninami, s tem uravnamo črevesno floro. Bakterije mlečne kisline spodbujajo prebavo, obnavljajo črevesno sluznico. Pri kuhanju se te bakterije skoraj vse uničijo, zato sta tu v prednosti zelnica in repnica. Zelnica vsebuje dobre mlečnokislinske bakterije, pa tudi vse vitamine in minerale.

No, s kuhanjem se minerali ne uničijo, zato so zeliščne juhe kakor nalašč za mineralno obnovo telesa. Poglejmo nekaj zanimivih in nenavadnih receptov.

Vprašanja strokovnjakinji za zdravo prehrano lahko zastavite po elektronski pošti sobota@primorske.si ali na telefonski številki 01/518-53-45 in 041/647-645. Marija Merljak je skupaj s hčerko Mojco Koman tudi avtorica knjižnih uspešnic Zdravje je naša odločitev, Zdrava prehrana je prava odločitev in Knjiga za zdravo življenje, nedavno pa je izšla še knjiga Olja za prehrano, zdravje in nego telesa, ki jo je napisala skupaj s snaho Petro Jakob Merljak.

Posebna popraznična blagodejna juha

Potrebujemo: eno solato (izberemo lahko endivijo, mehko glavnato solato, rimsko solato ali celo radič; vsak izbor da rahlo drugačen okus!), po četrt kilograma korenja, gomoljne zelene, repe, cvetače in pora, dve sesekljani trdo kuhani jajci, 120 g sesekljanega peteršilja, vodo in začimbe.

Priprava: očiščeno zelenjavo sesekljamo, razen cvetače in peteršilja, kuhamo v velikem nepokritem loncu 40 minut. Nato dodamo cvetačo in kuhamo še 15 minut. Vse sestavine grobo pretlačimo ročno ali kremno zmešamo z električnim mešalnikom; primerno toplo nalijemo v krožnike, potresemo s sesekljanim peteršiljem in z rezinami trdo kuhanega jajca (ali s sesekljanim jajcem). Zelo previdno solimo in popramo, ker skoraj, ali sploh ne potrebujemo soli.

Juha z endivijo

Potrebujemo: 2 večja krompirja, pol gomolja zelene, endivijo.

Priprava: krompir in zeleno olupimo in narežemo na kocke. V majhni količini vode skuhamo do mehkega in skupaj pretlačimo. Endivijo narežemo na rezine in stresemo k pretlačenima zeleni in krompirju. Prilijemo jušno osnovo ali samo vodo in spet zavremo. Rahlo solimo in začinimo tudi z muškatnim oreščkom. Ponudimo toplo.

Francoska čebulna juha

Potrebujemo: 5 večjih čebul, liter juhe, rezine kruha, sir, maslo.

Priprava: čebulo narežemo na tanke rezine in jih dušimo na žlici masla pri nizkem ognju približno 10 minut, da zlato zarumenijo. Prilijemo liter čiste juhe, začinimo in kuhamo še nekaj minut. Medtem segrejemo pečico na 150 stopinj Celzija in v njej popečemo majhne rezine kruha, jih potresemo še s sirom in zapečemo do konca. Krožnik juhe serviramo s popečenim kruhom.

Kremna juha za obnovitev želodca

Potrebujemo: približno enake količine krompirja, korenja, svežega zelja in bučk.

Priprava: zelenjavo prepražimo na kuhanem maslu (GHE), prilijemo vodo in skuhamo; rahlo posolimo, dodamo ščepec mlete kumine in, ko je kuhano, zmešamo v mešalniku v kremno juho. Na krožniku dodamo košček svežega masla.

Hitra korenčkova juha za želodčne in črevesne težave

Potrebujemo: pol kilograma korenja, liter kokošje juhe.

Priprava: skuhamo korenje z dvema decilitroma vode, ga pretlačimo in dodamo liter prave kokošje juhe.

Krepka korenčkova juha s smetano

Potrebujemo (za 8 krožnikov): 2,5 l vode, lovorov list, 10 korenčkov različnih barv, 4 srednje velike čebule, narezane na rezine, dva krompirja (na rezine), žlico sladkorja, 2 žlici polnomastne kisle smetane, sol, sveže mlet poper in nastrgan muškatni orešček.

Priprava: vodo zavremo, vanjo damo lovor in vso zelenjavo. Kuhamo tri četrt ure na zmernem ognju. Nato lovor odstranimo, vse drugo pa zmešamo z mešalnikom, dodamo sladkor in smetano, rahlo segrevamo in začinimo s poprom, muškatom. Ponudimo toplo.

Juha za dobro voljo in bistro misel

Potrebujemo (za 12 krožnikov): pol kilograma svežega korenja različnih barv, pol kilograma buče hokaido, dve čebuli, liter prave kokošje osnove, 3 žlice oljčnega olja, strok česna, malo cimeta in nekaj vejic timijana, četrt žlice nastrganega muškatnega oreščka, 12 lističev poprove mete, 5 lovorovih listov, sol in poper.

Priprava: pečico nastavimo na 190 stopinj Celzija in v njej pečemo korenček in bučo; ločeno v velikem loncu na oljčnem olju popražimo tudi čebulo in česen, a le toliko, da čebula postekleni. V ta lonec nato pretresemo buče in korenje ter prilijemo jušno osnovo. Dodamo lovor in timijan. Ko juha zavre, zmanjšamo plamen in pustimo komaj vreti vsaj 15 minut. Odstranimo lovor in vejice timijana ter s paličnim mešalnikom zmešamo v kremno juho. Začinimo s soljo in poprom, okrasimo pa s cimetom, lističi poprove mete in potresemo z muškatnim oreščkom.

Aromatična zelenjavna juha

Potrebujemo: krompir, luštrek, žajbelj, ovseni kosmiči

Priprava: krompir narežemo na drobne kocke, dodamo luštrek in žajbljeve liste (oboje lahko tudi suho), rahlo prepražimo na oljčnem olju ali kuhanem maslu ter zalijemo z vodo. Kuhamo toliko, da se krompir zmehča. V juho zamešamo pest ovsenih kosmičev in previdno solimo.

Ohrovtova juha

Potrebujemo: za štiričlansko družino sta dovolj dve manjši glavici ohrovta. Po starem receptu naj bi ju skuhali v dobri mesni juhi ali v navadni juhi.

Priprava: ko sta kuhani, posebej v ponvi na surovem ali kuhanem maslu zarumenimo žlico moke, potresemo z drobno sesekljanim peteršiljem in to stresemo v lonec s kuhanim ohrovtom. Prevremo in ustrezno ohlajeno ponudimo. Star recept navaja, da ob juhi ponudimo popečen kruh.

Korenčkova juha z limono

Potrebujemo: korenje, čebula, sok ene limone, muškatni orešček, 2 dl sladke smetane.

Priprava: šop korenja očistimo in narežemo na drobne kolute ali po želji na še manjše kose ter sesekljamo srednje veliko čebulo. V posodi raztopimo maslo ali kuhano maslo in na tem skupaj prepražimo korenje in čebulo. Prilijemo vodo, da prekrije korenje in v pokriti posodi dušimo približno 10 minut, da se korenje zmehča. Prilijemo sok ene limone in potresemo z muškatnim oreščkom. Solimo po svojem okusu in vsebino pretlačimo s paličnim mešalnikom. Vnovič zavremo in prilijemo 2 decilitra sladke smetane. Če je potrebno, juho razredčimo z vodo in ponudimo primerno toplo.

Lignjeva župa

Potrebujemo: lignji, čebula, korenje, peteršilj, zelena, maslo

Priprava: v primerni posodi na maslu ali kuhanem maslu dobro prepražimo narezano ali sesekljano čebulo, korenje, korenini peteršilja in zelene ter na koščke narezane lignje. Ko zarumeni, vse skupaj zalijemo z vodo in pustimo zavreti. Solimo in popramo po želji. Če želimo juho ponuditi kot samostojno jed, potem skuhamo v loncu tudi narezan krompir.

Vse te juhe imajo več namenov: okrepijo telo z minerali, z njihovo pripravo počistimo hladilnik in, kar je tudi popraznično pomembno, z njimi začnemo zares hujšati. No, gram za gramom ...


Najbolj brano