Bolezen je priložnost, da se zbudiš

Tjaša Slama je ena od mnogih mladih žensk, ki so pred kratkim zbolele za rakom ter se podale na pot zdravljenja ne samo telesa, temveč in predvsem duše. Čeprav sodeluje z uradno medicino, je začutila, da ji ta ne more ponuditi odrešitve. Našla je nekaj drugega, terapijo wu- wei, terapijo prebujanja, ki pa je ne glede na uspehe zdravljenja še zmeraj samoplačniška.

 Foto: Alenka Penjak
Foto: Alenka Penjak

Ker njeno telo potrebuje tudi prehranske dodatke in ker navsezadnje uživa še hašiševo olje, ji preprosto zmanjkuje denarja. Zato je, s podporo prijateljev, tudi neznanim ljudem izpovedala svojo zgodbo ter jih zaprosila za prostovoljne prispevke. Doslej je zbrala 5000 evrov, nekaj več kot 900 evrov so prispevali obiskovalci nedavnega dobrodelnega koncerta v Centru mladih Koper, kjer so nastopili glasbeniki Teja Pribac z monokabare predstavo Lola Show, Marina Martensson z Miho Koretičem in Gavinom Krallom ter Žiga Rustja s svojo skupino.

Pošten moraš biti do sebe

Boj proti raku in sočasno prijateljstvo z njim gresta naprej. “S pomočjo terapije wu-wei sem spoznala svoje blokade. Leva dojka zaznamuje partnerske odnose, jaz pa sem bila vpletena v številne odnose. Hotela sem ugajati in zato začela izgubljati samo sebe.”

Tjašino življenje sta zaznamovali že smrt mame in sestre, ki sta obe zboleli za rakom. Marsikdo bi rekel, da je to pač genetika, ampak Izolanka ne verjame, da je zbolela zaradi tega. Mamo je izgubila že zarana, zato je spomin na njeno zdravljenje zamegljen, a pri sestrinem boju je bila zraven. “Pri sestri sem vrsto let opazovala zagrenjenost, poslušala govorjenje, da je vse dobro, v resnici pa je bila nesrečna. Menim, da bolezen proizvedemo sami in se je lahko sami tudi rešimo. Imamo to moč, vendar spimo, in dokler se ne prebudimo, tega ne vidimo,” pravi Tjaša Slama.

Sedaj deluje tako, da je čim bolj poštena sama do sebe. “To je moja zgodba, vendar se nočem smiliti ljudem. S svojo izkušnjo bi rada komu tudi pomagala, da se končno uzre. Preprosto je poiskati zdravnika in mu dovoliti, da ti nekaj odreže. Vendar to ni pomoč. Le sam si lahko pomagaš. Le sam lahko rešiš svoje življenje. Moraš pa sprejeti odgovornost zanj!” pripoveduje Tjaša, ki so jo izkušnje prepeljale do ugotovitve, da sami proizvajamo vse naše strahove in da je vsak strah, ki ga imamo, pomanjkanje ljubezni. Iz strahu se lahko rodi rak, bolezen pa je lahko priložnost, da se zbudiš. “Rak ni enak smrti. To so podivjane celice, ki jih lahko transformiramo. Te celice so del tebe in če si ti povzročil, da so podivjale, lahko storiš tudi obratno.”

Če se prepustiš svojemu srcu, lahko delaš resnične čudeže, nadaljuje Tjaša Slama. “Res pa se lahko ljudje ustrašijo čudežev, saj se jim ne zdijo realni. Moraš delovati in biti iskren do samega sebe in okolice. Če ti nekaj ne ustreza, moraš to odločno zavrniti. Ženske velikokrat zbolevamo zato, ker smo odvisne od partnerjev. Živimo v družbi, v kateri smo morale prevzeti veliko vlog in preprosto ne shajamo več. Čas je, da se ustavimo in začnemo razmišljati o tem, kdo smo, kam gremo in zakaj smo tukaj.”

Bolezen je njena prijateljica

Njena bolezen je njena prijateljica. Zaradi raka se je začela prebujati in dobila željo po življenju. “Ljudje se radi oklepamo svoje cone udobja,” ugotavlja naša sogovornica. “Jaz pa sem se odločila, da bom šla iz te cone, samo sebe premagala in postala tisto, kar si želim,” pove s širokim nasmehom. Ko je zbolela, je začutila, da bo ona tista, ki bo prerezala vrvico družinskih bolezni. “Tvoje telo je tvoja odgovornost. Namesto mene ne bo umrl nekdo drug. Ti sam si lahko sebi najboljši prijatelj, lahko se dvigneš med zvezde ali pa se pahneš v prekletstvo. Vsaka bolezen je učenje, ne drama. Tukaj je, da nekaj spremenim, spoznam. Ta bolezen je darilo. Niti smrt ni nič slabega, sem pa prepričana, da bom živela še dolga leta, preden se z njo zares srečava.”

Večina ljudi ne živi zares, iskreni niso niti do samih sebe, kaj šele do drugih. Takšen odnos ali pa družbeno sprejemljiv način obnašanja se prenaša iz generacije v generacijo, a napočil je čas, da to družbeno ozavestimo. Zato je verjetno toliko zgodb, ki prihajajo med ljudi, razkritij, ki peljejo k temu, da se nehamo bati in na ta način navsezadnje hraniti sistem, ki proizvaja bolezen. Vsi smo zmožni vsega, le prebuditi se moramo, je sporočilo, ki ga z dvignjeno glavo in pokončno hrbtenico prenaša Tjaša Slama.

Kdor bi želel Tjaši pomagati, ji lahko nakaže denar na naslednji naslov: Tjaša Slama, Obala 132, 6320 Portorož. Banka in številka računa: Delavska Hranilnica d.d., IBAN: SI56 6100 0001 5213 051, SWIFT/BIC: HDELSI22, paypal in elektronski naslov: tasuca@gmail.com.

ALENKA PENJAK


Najbolj brano