Bo v čebelnjaku pod Krasom vendarle naposled zabrenčalo?

V začetku novembra 2009 so predstavniki investitorjev v renškem naselju Martinuči predstavili prvi niz vrstnih hišic takrat nastajajoče stanovanjske soseske, ki so jo poimenovali Brenčelj. Kazalo je lepo in obetavno, soseska pa od takrat sameva in propada. Lastnik in banka bosta skušala naselje oživiti.

Pogled na vrhnji niz hišic v Brenčlju (dve sta vseljeni) je še kar spodbuden ...  Foto: Leo Caharija
Pogled na vrhnji niz hišic v Brenčlju (dve sta vseljeni) je še kar spodbuden ...  Foto: Leo Caharija

V renškem zaselku Martinuči bi moralo vse vrveti od življenja. Ko so tam pred dobrimi peti leti zgradili prvi niz vrstnih hišic, so napovedovali poživitev vasi s sto novimi prebivalci in z veliko otroškega živžava, saj so pričakovali predvsem mlade družine.

Vasica brez življenja

Pogled na naselje s 24 vrstnimi hišami v več nizih in z večjo zasebnostjo, je že več let žalosten, predvsem ker tam ni življenja. Na zunanjih stenah je videti sledi dotrajanosti, še huje je verjetno v notranjosti, ki jo je po hudem deževju deloma zalilo, okolica je neurejena. Pričakovanja pa so bila, kot rečeno, velika.

Novembra 2009 so končali gradnjo hišic v prvem, vrhnjem nizu naselja. Tisto so sicer že bili časi krize, vendar so bili investitorji optimisti. Zanimanje za nakup domovanj na prijetni legi pod vznožjem Krasa je bilo veliko, so nam takrat zagotavljali. Podoba kompleksa naj bi spominjala na čebelnjak pod Krasom. Naselje so zato poimenovali Brenčelj, sestavili so ga iz besede brencelj (obad) in imena kraja Renče. Sodobna gradnja naj bi stanovalcem omogočala prijetno bivanje.

Nekaj hišic v prvem nizu so prodali, cena za posamezno se je vrtela okoli 230.000 evrov. Investitor je bilo podjetje MBSS, ki je kasneje vse skupaj prodalo firmi TZK. Tu se je potem ustavilo. Po naših informacijah naj bi eden od lastnikov TZK trmasto vztrajal pri omenjeni ceni, ki pa ni bila več realna. Vrednost nepremičnin je strmo padala in temu primerno so se potencialni kupci umikali. Menda pa je bilo še vedno dovolj takšnih, ki bi bili pripravljeni za hišo plačati od 180.000 do 200.000 evrov.

Cena je bila previsoka

To potrjuje tudi Franci Repše iz nepremičninske hiše Renes, ki je prevzela posredovalne posle. “Kar dobro je kazalo v vseh smereh, razen pri ceni. Prodajalec se ni prilagajal razmeram na trgu, vztrajal je pri previsoki ceni,” je kmalu ugotovil.

Kakorkoli, takratna priložnost je šla mimo. Družba TZK je Brenčelj prodala makedonskemu podjetniku. Ta ni storil niti koraka naprej in je nepremičnine prodal podjetju Iverka s sedežem v Ljubljani. Iverka (mimogrede - ta je kupila tudi Meblovo Iverko) se je zadolžila pri Factor banki in Brenčelj je prišel pod njeno hipoteko.

Gradbeni strokovnjak, ki ne želi biti imenovan, nam je povedal, da je po njegovih opažanjih največja škoda na objektih nastala jeseni leta 2012 ob močnih nalivih. Voda naj bi namočila tudi notranjost hiš. Nekdo bi jih moral potem vsaj prezračiti, vendar jih očitno nihče ni obiskal. Spodnji deli lesenih konstrukcij naj bi zato skoraj zgnili. Škodo je opazil tudi na balkonih in terasah. Še vedno pa je moč vse skupaj rešiti z znosnimi stroški, je prepričan.

Hiše je gradilo podjetje All G Mont. Njegov lastnik Marko Zorn zagotavlja, da je bilo delo opravljeno dobro. Takšno je bilo tudi mnenje nadzornika gradnje in ob primopredaji ni bilo omembe vrednih pripomb, dodaja. Priporočili so tudi način vzdrževanja objektov.

Po dokončanju prvega niza vrstnih hiš leta 2009 sta se v dve vselili družini, katerih člani so do danes ostali edini stanovalci naselja Brenčelj. Lastnik ene od hiš v glavnem potrjuje Zornove trditve. Bilo je nekaj manjših pomanjkljivosti, ki pa so jih sporazumno odpravili, nam je povedal. V svojem domu se počutijo dobro, moti jih le to, da okolica ni urejena in seveda pogled na hiše, ki propadajo, pravi.

Seveda klavrna slika novega dela vasi moti tudi “avtohtone” domačine Martinučev. “Ljudje vse skupaj samo nemo opazujejo. Tako so imeli po svoje prav skeptiki, ki so se spraševali, zakaj gradnja v takšni obliki. Kot krajan sem bil osebno proti takšnemu posegu v okolje,” nam je povedal predsednik sveta krajevne skupnosti Renče Borut Zorn. Priznava pa, da so investitorji izpolnili svoje obveznosti glede infrastrukture. Med drugim so postavili novo transformatorsko postajo, ločeni čistilni napravi, ki služita tudi delu stare vasi, obnovili del ceste in sam Brenčelj povezali z novo.

Investitorji so gradbeno dovoljenje dobili še pred ustanovitvijo občine Renče-Vogrsko. “Občina je potem bedela le nad izpolnjevanjem zahtev glede infrastrukture in to je bilo opravljeno po dogovoru,” pravi podžupan občine Radovan Rusjan.

Brenčelj bodo skušali oživeti

V zadnjem času pa se v Brenčlju očitno nekaj premika. Pri zadnjem lastniku, Iverke d.o.o., katerega tamkajšnje nepremičnine pa so pod hipoteko Factor banke, so za zdaj skopi. “Družba Iverka posredovanje d.o.o. ima v okviru naselja Brenčelj v Renčah v lasti 21 vrstnih hiš, na katerih je vpisana hipoteka Factor banke. V tesnem sodelovanju z banko si prizadevamo, da bi s prodajo predmetnih nepremičnin v čim krajšem času poplačali čim večji del kredita,” nam je sporočil direktor Iverke Stanislav Rupar. Kot je še pojasnil, več informacij ne morejo posredovati javnosti, saj se želijo izogniti morebitnim špekulacijam trga.

V Factor banki banki, ki je sicer v postopku likvidacije, so nam navedbe iz Iverke potrdili. “Nepremičnine so v lasti našega kreditojemalca (njegovega imena ne navajajo, op. av.), ki si po nam znanih informacijah prizadeva za njihovo prodajo z namenom poplačila svojih terjatev do banke. Pri tem mu banka, kot tudi drugim kreditojemalcem, omogoča strokovno pomoč s strani sektorja upravljanja z nepremičninami. Z odločitvijo glede morebitne sanacije vrstnih hiš v banki nismo seznanjeni,” nam je sporočila Neja Orelj, direktorica Sektorja upravljanja z nepremičninami.

Prav v času našega obiska na območju Brenčlja smo tam naleteli na človeka iz Iverke s skupino gradbenih strokovnjakov. Pojasnil nam je, da preučujejo stanje v stavbah in možnosti sanacije, ki jih bodo predlagali morebitnim kupcem. Najprej bodo odstranili navlako okoli hiš, očistili prostore in poskrbeli za nujno vzdrževanje.

V akcijo se je vključila tudi posredniška hiša Renes. Iz sodelovanja se je umaknila po zamenjavi lastnika pred približno dvema letoma, pojasnjuje Franci Repše. Pred kratkim so sodelovanje ponudili Factor banki, pogovarjajo pa se tudi z Iverko. Kakšne bodo cene, je za zdaj težko reči, pravi Repše. Da bi dobili informacije s trga, bodo predlagali javno objavo zbiranja ponudb brez navajanja cene. Vsekakor bo treba iskati kupce, ki bodo pripravljeni vlagati v obnovo, je prepričan.

Po oceni večine naših sogovornikov pa škoda še zdaleč ni katastrofalna, nasprotno, še je čas, da v Brenčlju zabrenči od življenja.

DAVORIN KORON


Najbolj brano