Adijo, drage in nezdrave kreme!

Z Metko McCully Žigon, ljubiteljico narave in naravnega, smo se pogovarjali, kako nas lahko oči in nos pri nakupovanju čistil in kozmetike zavedejo. Rešitev je na dlani: z nekaj znanja, zagnanosti in domišljije si lahko izdelke naredimo sami doma. Ceneje in kakovostneje.

Metka McCully Žigon: “Večino sestavin za izdelavo naravne kozmetike in čistil imamo že 
doma.”  Foto: Petra Mezinec
Metka McCully Žigon: “Večino sestavin za izdelavo naravne kozmetike in čistil imamo že doma.”  Foto: Petra Mezinec

Metka McCully Žigon se je z izdelavo naravne kozmetike pričela ukvarjati čisto po naključju. Prvemu luščilu sta sledila kopel in krema, nato sredstva za čiščenje, trenutno pa se spopada s skrivnostjo izdelave naravnih parfumov. “Vse bolj sem razmišljala, kakšne sestavine so v mojih izdelkih in kakšne v tistih, ki jih kupujem. V preteklosti sem kupovala drage kreme, zdaj jih po tem, kar vem, ne bi dala niti na roke, kaj šele na obraz,” se spomni.

V Metkinem gospodinjstvu je vse izdelano doma. Tudi zobna pasta: “Uporabljam belo glino, ki ji dodam ščepec kuhinjske soli, malo sode bikarbone in morda še eno kapljico poprove mete. Lahko bi dodala tudi cimet ali klinčke. Nastane prah, po katerem z vlažno zobno ščetko podrgneš in si umiješ zobe. Za vsakega družinskega člana pripravljam njemu najljubšo različico paste.”

Z milom in čistili oskrbuje družino in prijatelje, vodi pa tudi delavnice, na katerih ljudi poučuje o trdih milih, tekočih milih in šamponih, zdravilnih mazilih, balzamih, kremah, serumih, losjonih, naravnih čistilih ter naravnih kremah za sončenje in po njem. “Z delavnicami sem se pričela ukvarjati, ker sem ugotovila, da ljudje res potrebujejo znanje in je zanj veliko zanimanja. Svoje znanje, ki ga vseskozi dopolnjujem, sem želela deliti,” pojasni Metka, ki se z veseljem odzove na povabilo manjših skupin ali posameznikov.

Čeprav je izdelava naravnih čistil in kozmetike enostavna, pa dodaten nasvet, vsaj na začetku, ni odveč. “Mogoče na tak način prihraniš nekaj denarja, saj niso vsi recepti, ki jih dobiš na internetu in v revijah, preverjeni. Internet je lahko vir koristnih, a tudi napačnih informacij. Nekoč sem prebrala recept za zobno pasto z vodikovim peroksidom. Živa groza. Poleg tega izdelava določenih izdelkov zahteva nekaj previdnosti,” še pojasni Metka.

Ste se kdaj vprašali, katere sestavine so v kremah, pastah, milih in čistilih, ki jih vsak dan uporabljate? Na kup zberite nekaj izdelkov in preberite sestavine. Jih poznate? So škodljive?

V kozmetiki in čistilih je ogromno nevarnih snovi, na katere bi morali biti pri nakupu pozorni, pravi Metka: “Vsi izdelki imajo dovoljenje in mogoče posamezne sestavine celo niso škodljive, vendar skupaj in ob vsakodnevni uporabi lahko negativno vplivajo na nas.” V večini izdelkov najdemo naftne derivate, ker so zelo poceni in lahko dostopni. “Kaj pa to pomeni za človeka, ki določen izdelek dan za dnem uporablja, se nihče od proizvajalcev ne vpraša,” je kritična sogovornica. Zato ljudem svetuje naj si dobro ogledajo etiketo in naj bodo pozorni pri nakupih. Med naftne derivate sodijo mineralna olja, parafini in parafinski vosek.

Problematični so še emulgatorji ali zgoščevalci, ki povzročajo alergije in sušijo kožo. V milih, zobnih pastah in gelih je velikokrat dodan pesticid triklorosan, ki je v kmetijstvu skorajda prepovedan, v kozmetiki pa se še vedno uporablja. “Sestavine so še vedno napisane zelo na majhno. Težava je tudi, da so napisane s kemijskimi imeni, ki ljudem nič ne povedo,” pojasni Metka.

Vonj smo ljudje v preteklosti uporabljali, da smo zaznali, kaj je užitno in kaj ne. Tudi danes nakupujemo z nosom: “Industrija nas vsak dan zavaja, saj prijeten vonj našim možganom sporoča, da je določen izdelek dober za nas. Pa to ni nujno res. Predvsem pri parfumih, aromah in dišavah je težava, saj nihče ne ve, kaj se skriva pod temi oznakami. V resnici vsebujejo med 300 in 3000 različnih kemijskih spojin.”

Po zakonu lahko podjetja vsebino parfumov, arom in dišav ščitijo kot poslovno skrivnost in zato niso dolžna razkriti njihove prave vsebine. Dišave, arome in parfume najdemo v različnih izdelkih, od mil, gelov in čistil do higienskih vložkov in plenic za otroke. “Dokazano gre za hormonske motilce. Vsak dan rušijo ravnovesje telesa. Vemo, kaj se zgodi, če so hormoni v neravnovesju. Morda ne spimo, smo živčni, imamo težave s koncentracijo ali pa še kaj hujšega,” našteva Metka.

Rešitev je zelo preprosta, je prepričana. Doma izdelana kozmetika in čistila so zdrava. Pa še eno prednost imajo: precej cenejši so kot kupljeni.

“Hitro ugotovimo, da imamo veliko večino sestavin že doma. Olivno olje, čebelji vosek lahko dobimo pri bližnjem čebelarju, okrog hiše raste veliko zelišč in še bi lahko naštevali,” pojasni Metka.

Nekaj več pozornosti je vseeno potrebno nameniti nakupu eteričnega olja, ki je sestavni del tako čistil kot kozmetike. “Paziti moramo, da nas prodajalec ne zavede in nam proda sintetično olje, tudi če je cena ugodna. Pozorni bodimo na certifikat. Če imajo vsa eterična olja istega proizvajalca isto ceno, pomeni da so sintetična,” namigne Metka.

Mehčalec, čistilo za tla, za pralni in pomivalni stroj ... Ni čistila, ki ga sogovornica ne bi znala izdelati. “Glavne sestavine vseh čistil so soda bikarbona, pralna soda, kis in eterična olja,” našteje Metka in pove čisto preprost recept za čistilo za pomivalni stroj: “Ena skodelica sode bikarbone, četrt skodelice grobe morske soli in četrt skodelice citronske kisline. Vsemu temu dodamo še malo eteričnega olja limone. Preverjeno opere posodo tako kot kupljeno čistilo.”

Zakaj kljub vsemu temu še vedno svoje vozičke polnimo s čistili iz trgovin? Ne, ljudje niso leni, ampak bolj nevedni, pojasni sogovornica, potrebno je narediti le prvi korak: “Znanje se širi. Še pred nekaj leti se o doma izdelanih naravnih čistilih in kozmetiki ni govorilo. Težko je bilo dobiti recepte. Zdaj je vse lažje. Veliko znanja se je že izgubilo, a znova spoznavamo postopke, ki so jih poznale prejšnje generacije.” Še dobro.

Negovalni balzam za roke

Prav z lahkoto si sami izdelamo tudi negovalen in popolnoma naraven balzam za roke. Z njim namažemo lahko tudi stopala ali komolce in kolena. Če nimamo vseh navedenih eteričnih olj, uporabimo samo eterično olje sivke, ki je najbolj univerzalno.

Sestavine:

- 50ml oljnega izvlečka ognjiča

- 50ml oljnega izvlečka šentjanževke

- 9-10g čebeljega voska

- 5 kapljic vitamina E

- ¼ čajne žličke glicerina

- ½ čajne žličke gela aloje vere

- 5 kapljice eteričnega olja rožni les

- 3 kapljica eteričnega olja geranije

- 3 kapljice eteričnega olja sivke

Postopek:

Čebelji vosek damo v posodo in topimo v vodni kopeli, primešamo olja. Ko je ves vosek stopljen, odstavimo, primešamo ostale sestavine in nalijemo v sterilne lončke. Pustimo, da se ohladi in strdi. Nato zapremo in uporabljamo po potrebi.

Tale balzam čudovito, nežno diši. Ker vsebuje kvalitetno oljčno olje in izvleček ognjiča in šentjanževke, je zelo negovalen in vlažilen. Macert šentjanževke in ognjiča sta znana za celjenje ran in popravilo poškodb na koži. Roke bodo negovane in nahranjene.

Rok trajanja:

Ker balzami ne vsebujejo vode, imajo kar dolg rok trajanja tudi brez dodanih konzervansov. Če delamo lepo čisto, bodo brez težav zdržali pol leta ali več.

Vlažilni tonik za obraz z vrtnico

Sestavine:

- 150 ml rožne vode (ali destilirane vode)

- 2 žlici rastlinskega glicerina

- 1 žlica aloje vere gela

- ½ žličke MSM

3-5 kapljic eteričnega olja vrtnice

Postopek:

Pol predvidene količine vode in vse ostale sestavine damo v posodico in dobro premešamo, prelijemo v stekleničko z razpršilko in res dobro pretresemo, da se vse sestavine raztopijo in povežejo. Nato nalijemo še preostalo vodo, spet pretresemo in naš popolnoma naraven vlažilni tonik je narejen.

Uporaba:

Tonik uporabljamo zjutraj in zvečer, lahko pa tudi čez dan, če si želimo malce osvežitve. Obraz najprej umijemo, tonik nanesemo na navlažen kosem bombaža in si z njim nežno obrišemo obraz. Po toniku nanesemo ustrezno kremo za obraz. Če uporabimo tonik za osvežitev obraza čez dan, kar nam še posebno prija v poletni vročini, ga hranimo v hladilniku. Zapremo oči in si z njim rahlo popršimo obraz.

Rok trajanja:

Ker niso dodani konzervansi, razen tistih, ki so prisotni v kupljenem aloa vera gelu, je rok trajanja omejen na približno tri tedne. Če je poleti zelo vroče, tudi manj. Če tonik hranimo v hladilniku, mu podaljšamo obstojnost na mesec in pol.

PETRA MEZINEC


Najbolj brano