“Če želiš pomagati drugim, najprej pomagaj sebi”

Robert Jarc iz okolice Nove Gorice se je pred skoraj dvajsetimi leti podal na pot duhovnosti in spoznavanja samega sebe. Leta 2006 se je prvič srečal z močjo zvoka gonga, ki zelo učinkovito sprošča naše telo, zato ima blagodejne učinke. Že več let redno prireja zvočne kopeli na Goriškem in v okolici ter izvaja alternativno zdravljenje z zvokom.

Zvočne kopeli poleti izvaja ob morju v okolici Trsta Foto: Arhiv Roberta Jarca
Zvočne kopeli poleti izvaja ob morju v okolici Trsta Foto: Arhiv Roberta Jarca

Robert Jarc se je z gongi srečal povsem po naključju, a mu že skoraj osem let izpolnjujejo življenje. “Skozi leta spoznavanja duhovnega sveta sem si vedno želel svoje izkušnje deliti z drugimi. Kot marsikomu je tudi meni stvarnik prek težke preizkušnje dal vedeti, da je v meni vse, kar potrebujem,” nam je zaupal.

Ko ti nesreča spremeni življenje

Vse se je začelo leta 1995, ko se je s sestro in mamo preselil v starejšo hišo v Oseku pri Novi Gorici. “Mama je želela ugotoviti, koliko sevanja je prisotnega v hiši, zato je poklicala mojstra, ki je s pomočjo nihala to izmeril,” nam pripoveduje. “Tedaj sem prvič izrazil zanimanje za nihala in podobne predmete. Ta gospod, ki je bil tudi mojster reikija, me je nato vpeljal v alternativne načine zdravljenja.”

Prvi med njimi je bil reiki. “Z reikijem sem se začel ukvarjati, da bi pomagal drugim, a čeprav se sliši egoistično, moraš v resnici najprej pomagati sebi, da lahko nato uspešno pomagaš drugim. To sem nato spoznal dve leti kasneje, ko sem imel hudo prometno nesrečo z motornim kolesom. Prisiljen sem bil začeti delati na sebi. Tedaj sem sicer že imel opravljeno tretjo stopnjo reikija. V komi sem preživel pet dni, ko pa sem se zbudil, sem bil hrom na desni strani telesa zaradi poškodb možganov,” se spominja. “S pomočjo vere v samega sebe sem se v šestih mesecih skoraj povsem regeneriral.”

Ključen je bil prvi zvok gonga

Med rehabilitacijo je danes 41-letni Robert iskal pravšnji način meditacije. “Leta 2006 sem spoznal nauk 'Jaz sem' ter gonge. Z zvokom in besedo sem se neprestano srečeval, vendar sem šele skozi pristop Tomaža Priteklja spoznal moč zvoka in besede v taki luči, ki mi je blizu. To je bil neke vrste mejnik na moji spiritualni poti. Takrat sem zaslutil, da je moje poslanstvo širjenje svetega ognja in nauka 'Jaz Sem, Ki Sem' in Svetega zvoka gonga,” navdušeno razloži. Svojo pot spoznavanja zvoka je nato nadaljeval na številnih seminarjih, delavnicah in drugih izobraževanjih doma in po svetu, ki jih organizira Mojca Malek skupaj s svetovno znanim starešino gongov Donom Conreauxom. “Pri Tomažu sem se ob prvem slišanem zvoku gonga navdušil nad njim, bil je kot moja prva ljubezen. Natančno se še spominjam, da je bila tistega dne sobota, v ponedeljek sem že imel gong doma.”

Gongi prebujajo spomine

Roberta so gongi navdušili zaradi svoje veličine in zvoka, ki ga izvablja iz njih. “Samo pravilen zvok spodbudi določene spomine. To je čar gongov, ki prebujajo stvari, ki jih moraš izraziti in očistiti. S tem zdraviš preteklost in ustvarjaš prihodnost,” je ilustrativen. “Zvoka gonga se ne da primerjati z nobenim drugim zvokom. Imajo sposobnost, da vsakič znova kreirajo svojo frekvenco. Razlika z drugimi inštrumenti je ta, da nikoli ne moreš izvesti istega zvoka. Gong proizvede zvok v povezavi s časom in tvojo namero. Zato so gongi nekaj posebnega.”

V želji, da bi, potem ko je pomagal sebi, lahko pomagal tudi drugim, zdaj deli svoje znanje. Individualne in skupinske zvočne kopeli izvaja tako na prostem kot v zaprtih prostorih v Novi Gorici in okolici, pa tudi v Italiji. “Zvočne kopeli so to ime dobile zato, ker se prepuščaš lebdenju zvoka in ne vode. Zvok omogoča potovanje v druge dimenzije, v alfa stanje, tam navadno ljudje izgubijo občutek za čas in prostor - tam se zgodi, kar se mora zgoditi - zdravljenje. Koncert kake rock skupine tega ne more narediti,” pravi. V Sloveniji naj bi število “gongistov” naraščalo iz dneva v dan. “Glede na število prebivalcev naj bi bilo pri nas največ 'gongistov' v Evropi. Tako pravi tudi Don Conreaux iz New Yorka, ki potuje po vsem svetu in pozna vse mojstre in centre.”

Zdravilna moč zvočnih kopeli

Zvok gonga se širi v okolico. Udarci intervalno oddajajo vibracije, ki presežejo navadno čutno zaznavanje in se širijo v skrite globine. Gong je sredstvo povezovanja. S svojimi vibracijami vpliva na materijo, na vse, kar je na videz trdno, na vse v ljudeh, kar je na videz otrdelo in fiksirano na istem mestu. “Razbija vse, kar ni potrebno, na delce drobi tisto, kar marsikoga omejuje, in iz razdrobljenih delcev se nato lažje sestavi nekaj novega in harmoničnega. Gong vpliva na vsakogar in pomete staro in nepomembno. Večletni ali večgeneracijski vzorci se pretresejo in sesujejo, moč gonga je rušilna tam, kjer je to potrebno, in ostaja samo tisto, kar je v harmoniji s stvarstvom,” Robert opiše delovanje zvočnih kopeli. Udarjanje na gong je umetnost, povezana z višjim namenom bivanja.

Kopeli v vodi in zatočišču

Skupinske zvočne gong kopeli Robert redno izvaja v Novi Gorici, Ljubljani ter Trsu in enkrat letno v mestu Assisi v Italiji. Zvočne kopeli ima tudi v zdraviliških bazenih, individualne kopeli pa lahko izvede v kopalni kadi pri posamezniku doma ali v kateremkoli bazenu, ki sprejme kristalno skledo s premerom 60 cm. “Zvočne kopeli v vodi imajo posebno moč, saj zvok v vodi potuje sedemkrat hitreje, zato zvok postane eno z vodo v bazenu in z vodo v nas samih. Naše telo namreč vsebuje približno 75 odstotkov vode in zato v nas ustvari poseben in prijeten občutek, kot da nekdo masira naše notranje organe,” pojasni. Pogosto sodeluje z gongi tudi na meditacijah, namenjenih podpori in zdravljenju ljudi, živali in planeta.

Obenem zvočne kopeli izvaja tudi v zatočišču svetega ognja in svetega zvoka, ki si ga je Robert ustvaril kar doma. “Ko dovolimo zvoku, da potuje skozi nas, odklene prehod ter dovoljuje informaciji, da prične teči in preplavi vsa naša štiri nižja telesa. Zvok vpliva tudi na vibracije Zemlje in dovoljuje prestrukturiranje molekularnega reda informacij. Zvoki ne le poživljajo materijo, ampak jo tudi oblikujejo. Ustvarjajo geometrijsko popolne oblike in dokazano je, da frekvence zvočnih valov vplivajo tudi na organske strukture v naravi, vključno s tkivi, celicami in organi človeškega telesa,” nam pojasni.

Zdravljenje z zvokom

Robert nadaljuje svoje pripovedovanje o različnih pripomočkih, ki jih uporablja pri zdravljenju. “Zvok gonga, kristalnih in tibetanskih skled ter glasbenih vilic ali zvok našega lastnega glasu lahko uporabljamo za harmoniziranje telesa na vseh ravneh. Zelo hitro in močno transformira psihofizične blokade in pospeši proces popravljanja DNK. Hkrati zelo učinkovito sprošča celo telo,” razloži. Zvočna masaža med drugim izboljša cirkulacijo krvi in limfe, briše celični spomin starih travm in poškodb ter lajša bolečine, prav tako pa spodbuja ustvarjalno moč ter povečuje življenjsko energijo in prebuja zavedanje. “Med zvočno terapijo se nemalokrat zgodi, da izgubimo občutek prostora in časa, da odpotujemo v druge dimenzije. Lahko se pojavi občutek dematerializacije telesa, raztezanja v neprostor, hkrati pa občutek povezanosti, enosti,” dodaja in zvočne kopeli priporoča vsem, ki bi radi naredili nekaj zase. “Na področju blokad se lahko pojavljajo bolečine ali prijetna toplota, mravljinčenje in različni občutki, pogosto prav na področju srca, kar lahko prebudi v nas trenutno ali trajno stanje radosti in ljubezni do vseh in vsega, kar nas obdaja. Na tej stopnji očiščenja je zvok združen z lučjo, z izvornim sevanjem besede 'om', ki je prvobitni ton stvarstva.”

Namen bivanja: spoznati sebe

Gongi izvirajo iz Kitajske, danes pa jih proizvajajo na različnih koncih sveta. Njihova posebnost je ta, da so izdelani iz enajstih različnih kovin, ki so zlite skupaj, gong pa nato kujejo ročno. “So narejeni za določeno čakro, jaz jih imam iz Nemčije in Italije. Verjetno imam tudi največjega v Sloveniji, za katerega pa potrebujem prikolico, da ga lahko prenašam iz zvočne kopeli v kopel. Vsak služi svojemu namenu,” razloži. “Danes prepogosto prihaja do zlorabe zvoka. Že zjutraj nas prebudi neprijeten zvok budilke, nato nas “prestraši” močan zvok sirene rešilnega vozila ali policistov … Preveč jih uporabljamo. Zvok nas programira, če ga pravilno uporabljamo. Vzpostavi se frekvenca, ki te poveže z bogom v sebi. Namen našega bivanja je, da spoznamo, kdo smo.”

Čeprav je z leti izobraževanj Robert dosegel že veliko nazivov mojstra, ima najraje tega, ko bo lahko dejal, da je mojster samega sebe. Ob koncu snidenja ali zapisa vedno pozdravi z “namaste”, indijskim pozdravom, ki izvira iz starodavnega sanskrta. Simbolično pomeni “Bog v meni se klanja Bogu v tebi”.

ANA CUKIJATI


Najbolj brano