Enostranska interpretacija zgodovine

Spoštovani g. Boris Nemec,

odgovarjam na vaše odprto pismo g. Rodetu, ker je enostransko in enoznačno interpretira zgodovino.

Vaš tekst: Vaši kritiki v medijih vam ne priznavajo, da je med vojno potekala tudi državljanska vojna in ne le osvobodilna. Nočejo vam priznati, da so se partizani borili ne le za svobodo, ampak istočasno tudi za pravičnejšo družbo - socialno revolucijo po vojni.

Odgovor: To ni nič novega. Kritiki g. Rodeta, posebno v naših bolj levih medijih, se nočejo sprijazniti z zgodovinskim dejstvom, da se je v Sloveniji med II. svetovno vojno Komunistična partija (bolj) borila za oblast. Pri tem je izkoristila vodilno vlogo in z t.i. Dolomitsko izjavo prevzela izključno oblast v OF.

Vaš tekst: Bila je revolucija za pravice revnih in zavrženih ter proti pohlepu bogatih in oblastniške RKC. Tisti, ki jih je bilo strah pravičnejše povojne družbe, so organizirali domobrance v protirevolucijo in za ta namen prosili za pomoč okupatorje.

Odgovor: Spoštovani g. Nemec. Tu ste povsem pomešali par zadev, pa tudi podali par izhodišč, ki ste si jih naučili v šoli zadnjih 70 let. V revoluciji med vojno je KP obljubljala marsikaj, realnost pa je bila potem precej drugačna. Intelektualci (ne samo krščanski), ki so poznali razmere v Rusiji, so že med vojno opozarjali, kaj nas čaka. Domobranci so se organizirali iz vaških straž za zaščito tako pred Nemci, kakor tudi pred Partizani. Na Grahovem so partizani napadli postojanko domobrancev leta 1943, Domobranci so za pomoč Nemce prosili 1945, ko je bilo že jasno, da bo Nemčija izgubila vojno. Vaša interpretacija zgodovinskih dejstev ostaja le vaša, jaz z njo nimam in nočem imeti nič.

Vaš tekst: To zagotovo ni bilo v skladu s Kristusovim naukom in po vojni je sledila božja kazen in pokora. A žal so resnične povojne žrtve bili partizani in kmečke družine, ki so omogočile partizanom zmago na strani sodobne antifašistične Evrope.

Odgovor: Interpretacijo Kristusovega nauka raje prepustite tistim, ki so za to poklicani. Kar se pa tiče povojnih žrtev, se počasi vendarle odpira resnica.

Vaš tekst: Titovi komunisti imajo nedvomno veliko zaslug za vodenje osvobodilnega boja v letih 1941 do 1945, saj so bili leta 1941 najbolj pripravljeni, tako organizacijsko in vojaško, za delovanje v vojni. Zato je povsem razumljivo, da so prevzeli vodilno vlogo med vojno. Toda leta 1946 je Titova partija zlorabila partizansko zmago ter izdala partizanski boj za svobodo in pravičnejšo družbo, socialno revolucijo, ter uvedla najhujšo obliko diktature, sovjetski stalinizem. S slovenskim kmetom in poštenimi partizani je Titova partija ravnala veliko huje kot s fašisti med obema vojnama na Primorskem. Kdor je bil pokončen partizan, je padel v nemilost, po večini so preživeli potuhnjenci in negativci.

Odgovor: Čestitam vam za to ugotovitev. Intelektualci (ne samo krščanski) so na to opozarjali že med vojno, vendar le redki so verjeli, kajti obljube so bile velike: za nov raj na zemlji. Vendar bogataši ostajajo in bodo verjetno ostali …

Vaš tekst: In zakaj vam danes samooklicani levičarji nočejo priznati, da so se partizani borili tudi za socialno revolucijo? Ne morejo, ker bi sicer morali priznati, da so se med vojno partizani, po večini krščanski fantje, borili proti izkoriščevalski in pohlepni družbi, kakršno imamo tudi danes v samostojni slovenski državi. Morali bi tudi priznati, da ima Tito poleg velikih zaslug za boj na strani zmagovite antifašistične koalicije tudi velik madež, da je partizansko zmago zlorabil za uvedbo stalinistične diktature. Seveda je bil Tito zares izjemen lisjak v mednarodni politiki in je kmalu sprevidel, da ne bo preživel ne on ne njegova diktatura partije, zato se je ponudil Američanom za koristnega vazala. Skoraj tri desetletja jim je pomagal razbijati kolonialne imperije Anglije, Francije, tudi Sovjetske zveze, da so se oblikovale nove države po svetu, ki so nato postale lahek plen ameriškega globalnega kapitalizma in multinacionalk. Američani so Tita in Jugoslavijo za podporo osvobodilnim gibanjem, vodilno vlogo med neuvrščenimi, razglašanje miroljubnega sožitja, nagrajevali finančno in materialno. Njegova diktatura se je zaključila z veličastnim pogrebom in poklonom državnikov velikega dela sveta.

Odgovor: Američani so dobro vedeli “koliko je ura”, ko so se med in po vojni pogajali s Titom. O tem govori številna literatura, pa tudi pripovedovanja starejših ljudi. Vedeli so, kaj in kdo Tito je, vendar je z lažjo uspel prepričati ogromno ljudi in je zato imel legitimiteto.

Vaš tekst: Gospod kardinal Rode, vas pa čaka, da se v imenu RKC opravičite slovenskemu narodu, še posebej partizanom kot tudi vsem potomcem domobrancev, ki jih je politika ljubljanske RKC spravila v državljansko vojno proti pravičnejši povojni ureditvi. Tudi RKC je posredno pomembno prispevala k povojni uvedbi diktature Titovega stalinizma. Če bi se ljubljanska RKC med vojno odločila za sledenje resničnemu Kristusu, ki je bil vedno na strani revnih in zaničevanih, bi bilo slovenskemu narodu prihranjenega veliko gorja. Ja, zares težko je biti resnični kristjan tudi danes; vsem nam, pa tudi vam.

Odgovor: Ogromno duhovnikov, predvsem na Primorskem, je sledilo OF. So pa povsod bili navzoči tudi duhovniki, ki so svarili pred brezbožnim komunizmom in lažmi. Ti so izginili že med vojno ali kmalu po njej. Tudi intelektualci in politični delavci. Povsod, tudi na Primorskem. Vaša predvidevanja, da bi morala RKC bolj slediti “Titovemu stalinizmu” in bi potem bilo vse drugače, prepuščam samo Vam, ker se s temi predvidevanji ne morem strinjati.

Na začetku pisma še pravite, da je težko biti kristjan in da je tudi med vojno to bilo zelo težko. Tu se moram pa z vami strinjati, posebno med vojno, pa tudi po vojni je bilo zelo težko biti kristjan. Pa tudi intelektualec. Pa tudi meščan. Pa kritik komunističnega sistema in vašega t.i. “boja za pravično družbo”. Karkoli od tega si bil, so te doletele sankcije: ali milejše z degradiranostjo v službi ali za večje “prestope” kazenski zapori, ali Goli otok. V čem se je torej komunizem razlikoval od fašizma?

ANTON HAREJ,

NSi-krščanski demokrati,

Mestni odbor Nova Gorica


Pišite nam


Najbolj brano