Pomladni trio kandidatov za osebnost Primorske

V letošnjo pomlad vstopamo s tremi kandidati za osebnost Primorske. Za laskavi naziv se tokrat potegujejo Ana Rotter, Matej Bezeljak in Maša Klavora. Glasujete lahko do srede oziroma četrtka. Kdo bo marčevska osebnost, bo znano prihodnjo soboto, ko bomo prešteli glasove bralcev, poslušalcev in gledalcev Primorskih novic, Radia Koper in Televizije Koper ter komisije vseh treh medijev.

   Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Foto: Zdravko Primožič/Fpa

Ana Rotter, Lucijčanka, mikrobiologinja z Morske biološke postaje, je ob razkritju afere z astronomskimi honorarji s peticijo opozorila na segregacijo v znanstvenem svetu. Povedala je tisto, kar se v znanstveni sferi ve že dolgo časa, vendar si o tem nihče do zdaj ni upal javno govoriti. Da se na račune nekaterih iz akademske elite stekajo visoke vsote denarja, medtem ko mnogi mladi znanstveniki leta čakajo na redno zaposlitev in se ob vsakem izteku projekta sprašujejo, ali bodo sploh še imeli delo. “Pri takem početju je treba povzdigniti glas in opozoriti na anomalije,” pravi Rotterjeva, ki pri 37 letih v svoji znanstveni karieri v rokah še ni imela pogodbe o zaposlitvi za nedoločen čas. Morda je ravno zaradi peticije še dolgo tudi ne bo, vendar je to ne bo ustavilo, da ne bi povzdignila glasu. Tako vzgaja tudi svoja otroka. Še posebej pa je zadovoljna, da se je pod peticijo podpisalo več sto somišljenikov iz različnih akademskih in drugih krogov.

Mateju Bezeljaku je Jamarska zveza Slovenije na slovesnosti v Divaški jami podelila zlato priznanje. Nekdanji predsednik Jamarskega društva Gregor Žiberna Divača ga je prejel za tri desetletja dela z divaškimi jamarji. Ti so se tudi z pomočjo Bezeljaka lotili zahtevnih podvigov; s češkimi in madžarskimi kolegi raziskujejo Kačno jamo in iščejo povezavo s Škocjanskimi jamami. Za turistični obisk so znova odpri Divaško jamo. S svojim elanom je člane vseskozi motiviral pri obsežnih obnovitvenih delih. Trudil se je ohranjati plodno sodelovanje s civilno zaščito, gasilskim društvom in turističnim društvom. Bezeljaku je največje zadovoljstvo vedno večje zavedanje javnosti, da je Divača mesto nad podzemeljsko reko Reko in da imajo tudi podmladek. Zato se za prihodnost društva ne boji.

Na Trgu Evrope v Novi Gorici se je slovesno zaključil večletni projekt Pot miru od Alp do Jadrana. Pobudnik ohranjanja dediščine prve svetovne vojne, katere ostaline so po stotih letih izjemo dobro vidne, je Fundacija Poti miru, ki jo vodi Maša Klavora. Fundacija je v petnajstih letih obnovila številne zapuščene spomenike, zaščitila in utrdila nekdanje bojne položaje, strelske jarke in kaverne, ki so krajem ob Soči ob koncu vojne vklesali povsem drugačno podobo. V gornjem Posočju so popisali okrog 21.000 padlih vojakov, v naslednjih letih pa bodo popis nadaljevali še na drugih območjih vzdolž Soče. Ob obletnici konca prve svetovne vojne nameravajo v Kobaridu postaviti Evropski park spomina. Fundacija je s sodelavci in ob podpori društev ter goriške pokrajine pripravila slovesnost ob združitvi slovenskih in italijanskih zgodovinskih poti prve svetovne vojne.

Glasovnice bomo v uredništvu Primorskih novic zbirali do četrtka, 2. aprila, opoldne. Do srede, 1. aprila, opolnoči bomo zbirali tudi glasove na naši avtomatski telefonski številki 090/936-096. Klic iz stacionarnega omrežja stane 0,39 evra z DDV (od 1. aprila 1,29 evra). Do srede opolnoči lahko glasujete tudi na spletni strani www.primorske.si. Glasujete lahko tudi v živo na Radiu Koper ob 11. uri, s SMS sporočili na številko 031/636-999 in na elektronski naslov: osebnostprimorske@rtvslo.si.

Najbolj brano