Učenje ne sodi samo v šolo

Na današnjem nacionalnem odprtju Tedna vseživljenjskega učenja (TVU) bodo podelili tudi priznanja Andragoškega centra Slovenije. Dobitnik letošnjega priznanja za promocijo učenja in znanja odraslih je Mestna knjižnica Izola.

Kolektiv izolske knjižnice z direktorico Marino Hrs (desno) se veseli priznanja Andragoškega centra Slovenije.
Kolektiv izolske knjižnice z direktorico Marino Hrs (desno) se veseli priznanja Andragoškega centra Slovenije. 

“Priznanje je potrditev našega dosedanjega dela ter spodbuda za nadaljnje kakovostno delo,” je ponosna direktorica Mestne knjižnice Izola Marina Hrs. Kot pojasnjuje, je knjižnica izjemno pomemben prostor znanja in učenja, pa tudi druženja; oblike neformalnega učenja v knjižnici, kot so študijski krožki, borza znanja, središče za samostojno učenje, vitrina in stena ustvarjalnosti, večerni klepeti z zanimivimi Izolani in drugi, so dodana vrednost okolju. “Z njimi omogočamo ljudem raznolikost in jih vključujemo v proces bogatitve lastnega znanja, veščin in spretnosti, ki jih potrebujejo pri svojem življenju in delu,” je na včerajšnji tiskovni konferenci poudarila Hrsova.

Knjižnica je torej idealen prostor za vzpostavljanje in širjenje kulture vseživljenjskega učenja, saj nudi optimalne pogoje za spodbujanje in motiviranje posameznikov k učenju.

“Stopamo že v 20 leto Tedna vseživljenjskega učenja, s katerim želimo predvsem poudariti vse oblike in poti učenja. S svojo dejavnostjo opozarjamo javnost, da učenje ne sodi samo v šolo, ampak poteka lahko povsod in je lahko še kako prijetna izkušnja,” je pojasnila Alenka Grželj, direktorica Ljudske univerze Koper.

In res: učimo se, ko, denimo, prebiramo kuharske recepte ali iščemo informacije o tem, kaj potrebuje sadno drevje, da bo letina dobra, ali ko tuhtamo, kako sestaviti omaro ali popraviti pralni stroj. Pravzaprav se učimo vedno in povsod. PV


Najbolj brano