Rdeča raketa

Pred desetletjem, dvema, tako rekoč niso minila večerna poročila brez omembe Slavka Gabra. Kot tesen sodelavec Janeza Drnovška je bil v treh vladnih mandatih ob njem kot minister, pristojen za izobraževanje in znanost, večkrat pa je bil izvoljen tudi na funkcijo poslanca.

Slavko Gaber Foto: Žiga Živulovic Jr.
Slavko Gaber Foto: Žiga Živulovic Jr.

Slavko Gaber je bil eden najvidnejših članov LDS, kar, kot pravi, nekateri še danes “težko preživijo”. Politiko je zapustil leta 2008 in se vrnil na univerzo. Nato smo ga še enkrat srečali na političnem parketu: leta 2012 je bil med predsedniško kampanjo vodja štaba Danila Türka, a ne do volitev. K umiku so ga prisilile resne zdravstvene težave. V politiko se ne bo vračal, pravi.

Portal Sicris, ki beleži znanstvene objave raziskovalcev, dokazuje, da je zdaj 57-letni dr. Slavko Gaber zelo dejaven znanstvenik. Kot sociolog in profesor na Pedagoški fakulteti opazuje dogajanje v družbi in politiki, zlasti na področju šolstva.

Ker šolstvo ni za eno sezono, lahko rečemo, da nam je v dobrem in slabem soustvaril to, kar imamo danes. Devetletka, med drugim, je njegov otrok. Ker so odtlej ministri za izobraževanje postali ministri za eno sezono (ali še to ne), ne more razumeti lahkotnosti, s katero ti ljudje zahajajo v politiko. “Kosovelova Rdeča raketa,” pokaže na plakat s Kosovelovimi verzi, ki visi na steni njegovega kabineta, “je rahlo restriktivna ideja tega, kar se tam godi. Tam se gori, tam ni nobene šale. Če niste pripravljeni garati in če nimate močne ekipe, ne hodite okrog ministrstev.”

JK


Najbolj brano