Največji približek Sonic Youth?

Ko sta se po 27 letih zakona dokončno razšla Kim Gordon in Thurston Moore, je to posledično pomenilo razpad ene izmed najbolj kultnih, plodnih, referenčnih in glasnih newyorških zasedb Sonic Youth, ki je neprekinjeno delovala dolgih 30 let. Kako Thurston Moore shaja brez Sonic Youth, boste lahko preverili 1. junija v ljubljanskem Kinu Šiška.

Thurston Moore
Thurston Moore 

Albumi Daydream Nation (1988), Goo (1990), Dirty (1992), Experimental Jet Set, Trash and No Star (1994) in Washing Machine (1995) predstavljajo neizbrisen del glasbene zgodovine devetdesetih let prejšnjega stoletja, obdobja, ko se je z razmahom grungea, post-punka ter novega vala vse bolj popularizirala označba alternativna glasba. Ena od zastavonoš ameriške alternativne glasbe je bila prav zasedba Sonic Youth, ki v dolgoletni glasbeni karieri ni nikoli klonila pritisku mainstreama in je ostala zvesta svoji odprti, eksperimentalni drži.

Čeprav skupine Sonic Youth v živo verjetno ne bomo videli nikoli več, bomo lahko delčku oziroma velikemu približku tega, kar so Sonic Youth počeli, prisluhnili 1. junija v ljubljanskem Kinu Šiška. V Ljubljani se bo namreč zglasil njihov idejni vodja in gonilna sila Thurston Moore s spremljevalnim bendom, s katerim bo predstavil svoj zadnji izdelek The Best Day, ki je lansko leto izšel pri založbi Matador.

The Best Day največji približek zapuščini Sonic Youth

Gre za njegov prvi album po razvpiti ločitvi z dolgoletno “drugo violino” Sonicov in razpadu matične skupine, skupno pa je to sicer že četrti Moorov glasbeni izdelek. Svojo prvo samostojno glasbeno eskapado si je Moore privoščil že leta 1995, ko je bila slava “sonične mladine” na vrhuncu, z dobro sprejetim albumom Psychic Hearts (1995, Geffen Records).

Najnovejši album The Best Day pa je morda največji približek zapuščini Sonic Youth, v katerem kar prekipeva od značilnih Moorovih kitarskih vložkov. Ob bežnem poslušanju zadnjega Moorovega albuma bi se lahko tako marsikdo upravičeno spraševal: “Kateri album Sonic Youth je že to? Ali so se ponovno združili?”.

Spremljevalno skupino Thurston Moore Band sestavljajo še dolgoletni bobnar Sonicov Steve Shelley, Debbie Googe, basistka irskih shoegazerjev My Bloody Valentine ter kitarist James Sedwards.

Deloholični Thurston Moore

Kdo pa je pravzaprav Thurston Moore in kaj je že vse počel? Že kmalu po prihodu v New York leta 1977 iz rodne Floride je bil njegov cilj jasen. Igrati punk v najbolj punkovsem ameriškem mestu tistega časa, New Yorku, kateremu so vladali predvsem The Ramones. Najnovejša glasbena scena pa se je kalila v kultnem brlogu CBGB, ki je po začetni punk evforiji na široko odprla vrata novemu valu; Blondie, Television, Talking Heads ... Leta 1981 je skupaj s Kim Gordon in Leejem Ranaldom ustanovil zasedbo Sonic Youth, ki je sčasoma prerasla v institucijo, obenem pa je skrbel še za fanzine KILLER, Sonic Death in Ecstatic Peace Poetry Journal ter ustanovil svojo založbo Ecstatic Peace. Poleg skupine Sonic Youth je Moore pozneje sodeloval s številnimi drugimi glasbeniki in zasedbami, med drugimi tudi z R.E.M. in Swans, posnel je tri solo plošče (zadnja je izšla po uradnem razpadu skupine), na začetku 90. let je ustanovil stransko skupino Dim Stars, ustvarjal glasbo za filme Olivierja Assayasa, Gusa Van Santa in Allison Anders ter režiral videospot za skladbo Here zasedbe Pavement. Njegov zadnji izdelek s Kim Gordon pa je bilo njuno sodelovanje z Yoko Ono pri eksperimentalnem albumu Yokokimthurston.

BILJANA PAVLOVIĆ


Najbolj brano