Meja naj združuje ljudi

Začelo se je lani v Koštaboni, ko so se na pobudo Društva istrskega prijateljstva Histria iz Portoroža srečali člani istrskih slovenskih kulturnih društev iz hrvaške in slovenske Istre. Letošnje, drugo srečanje pa je gostilo SKD Ajda iz Umaga. Na prireditvenem prostoru v kraju Marija na Krasu pri Umagu se je zbralo okrog 250 udeležencev z obeh strani državne meje.

Folklorna skupina SKD Lipa iz Poreča Foto: Tomo Šajn
Folklorna skupina SKD Lipa iz Poreča Foto: Tomo Šajn

Tako kot lani so organizatorji tudi letos pripravili pester program srečanja 25. junija, ko Slovenija in Hrvaška praznujeta dan državnosti, saj sta na ta dan leta 1991 obe tedanji socialistični republiki SFRJ razglasili odcepitev od Jugoslavije in proglasili samostojnost.

“Društvo istrskega prijateljstva Histria in njegov predsednik Lučano Grozič so nas pred enim letom povabili v Koštabono, kjer smo praznovali dan državnosti Slovenije in Hrvaške. Na srečanju so nam zaželeli dobrodošlico, saj je 1. julija lani tudi Hrvaška vstopila v Evropsko unijo, je v pogovoru na srečanju v Mariji na Krasu dejala Danica Bojković, prizadevna predsednica leta 2011 ustanovljenega SKD Ajda iz Umaga. “Bistvo naših srečanj so medsebojno spoznavanje, druženje in sodelovanje na kulturnem področju. Politike nočemo zraven,” je poudarila predsednica Ajde.

To SKD, ki deluje tri leta, združuje kakih 150 slovenskih rojakov z območja Umaga in Novigrada. V knjižnicah obeh mest je Ajda odprla slovenski knjižni kotiček, pa tudi sicer je društvo zelo aktivno. Bojkovićeva je med najpomembnejšimi dogodki v delovanju društva naštela proslavo ob slovenskem kulturnem prazniku, v maju, ob dnevu ustanovitve Ajde, pa pripravijo slovenski kulturni dan z gosti iz matične domovine. Gostovali so v Sarajevu na Cankarjevih dnevih, v oktobru pa potekajo dnevi slovenske kulture, ki povezujejo vsa slovenska društva v Istri.

Druženje v Koštaboni je bilo zelo prijetno in tedaj so se dogovorili, da bo postalo tradicionalno, vsako leto v drugem kraju. Poleg društva Istrskega prijateljstva iz Portoroža in SKD Ajda iz Umaga so na srečanju tako kot lani sodelovala še slovenska kulturna društva Istra iz Pulja, Oljka iz Poreča in Društvo Slovencev Labin. Iz objektivnih razlogov pa med udeleženci tokrat ni bilo članov SKD Buzet.

Letos pa sta se jim pridružila še SKD Snežnik iz Lovrana ter Kulturno umetniško društvo Hroštole iz Kopra, ki je v duhu svojega imena postreglo udeležencem to tradicionalno istrsko sladico. Omeniti je tudi treba, da so lanskega decembra vsa slovenska kulturna društva v Istri povezala v koordinacijo SKD predvsem zaradi sodelovanja.“Že kmalu se je pokazalo, da je to zelo dobra zamisel, saj smo organizirali nekaj skupnih kulturnih akcij,” pojasnjuje Bojkovićeva.

Kot je dejala Danica Bojković, je pobudnik zamisli o čezmejnem srečanju Lučano Grozič, predsednik portoroškega društva, ki je za PN takole predstavil zamisel o druženju in povezovanju: “Na občnem zboru društva je naš član Franc Kranjc predlagal, da bi ob vstopu Hrvaške v EU pripravili skupno srečanje slovenskih društev iz celotne Istre, na katerem bi sosednji državi izrazili dobrodošlico ob vstopu v evropsko družino. Zamisel je padla na plodna tla in danes smo tukaj, na srečanju v Mariji na Krasu.”

Grozdič, čigar starši so prišli na slovensko stran iz hrvaškega dela Istre, poudarja, da so že v imenu društva Histria želeli poudariti čezmejnost in celovitost polotoka. “Mi smo odprti za sodelovanje in bomo rade volje povabili k sodelovanju tudi druga društva, ki razmišljajo podobno kot mi. Umaško društvo Ajda je naš prvi sosed, ki ga vidimo iz Portoroža, če pogledamo skozi okno. Ravno zato z njimi sodelujemo in si pomagamo pri organizaciji naših srečanj.”

Njegovo zamisel o možnem širjenju števila udeležencev čezmejnih srečanj je, ne da bi se dogovarjala, dopolnil Vasja Simonič, dolgoletni predsednik SKD Snežnik iz Lovrana.

“Srečevati se je vedno lepo, zlasti če gre za čezmejna druženja. Moja zamisel in tudi predlog je, da se ne bi srečevala samo društva iz slovenskega in hrvaškega dela Istre, pač pa tudi iz Italije oziroma tistega dela Furlanije-Julijske krajine, ki je historično sodil v Istro. Tu mislim na občino Dolina in njena slovenska društva, s katerimi bi se hoteli srečevati. Srečevati tudi v rekreativnih igrah, ki niso namenjena sama sebi, ampak pomenijo vzpostavljanje prijateljskih stikov, saj se ne poznamo in ne vemo drug za drugega,” je dejal Simonič, potem ko je uspešno nastopil na tekmovanju v tršetu in briškoli.

Udeleženci so se pomerili tudi v balinanju trojk v lepi dvorani domačega balinarskega kluba, pa tudi v pikadu. Tiste, ki niso tekmovali, so organizatorji z dvema avtobusoma popeljali na voden ogled Umaga in njegovih kulturnih znamenitosti.

Srečanje, ki se ga je udeležil tudi Rudi Merljak, sekretar na uradu za Slovence v zamejstvu in po svetu, prisoten tako rekoč na vseh večjih in manjših prireditvah naših rojakov čez mejo, so sklenili na zaključni kulturni prireditvi.

Vsako društvo se je predstavilo z eno kulturno točko, izstopali pa so nastopi ženske pevske skupine SKD Ajda pod vodstvom Vesne Car, folklorne skupine SKD Oljka iz Poreča s spletom starih istrskih plesov in uveljavljen mešani zbor z instrumentalno spremljavo Encijan SKD Istra iz Pulja, ki ga od ustanovitve vodi temperamentna dirigentka Paola Stermotić.

Encijan je z dvema pesmima skorajda dvignil na noge polno dvorano, ki je zapela z zborom zimzeleno slovensko popevko Dan ljubezni in hrvaški hit Ružo moja crvena. Torej nič politike, le druženje in kulturno srečanje, kot je dejala Danica Bojković. Politikom je namreč v preteklih letih zelo dobro uspelo skregati ljudi na obeh straneh meje, zato želijo, kot poudarja Grozič, sožitje ob meji, saj “vsak dan živimo skupaj s svojimi sosedi in nočemo političnih prepirov”.

TOMO ŠAJN


Najbolj brano