Foto: Tito

Ne, njegovih fotografij ni mogoče opazovati neobremenjeno. Nekateri se ob njih raznežijo in nostalgično obujajo partizane, neuvrščene, tovarištvo in poletne počitnice v sindikalni prikolici, drugi pa se zmrazijo, ko pomislijo, da je prikupne kužke, otroke in svetovne znamenitosti v svoj objektiv ljubeče lovil diktator, odgovoren za povojne poboje, Goli otok in še marsikaj. Titove amaterske fotografije so na ogled v Mali galeriji Cankarjevega doma v Ljubljani.

Avtoportret
Avtoportret  

“Politična dejavnost Josipa Broza je bila preveč znana, njegovo umetniško delo pa premalo,” v spremni zloženki k razstavi TITO - FOTO piše Momo Cvijović iz Muzeja zgodovine Jugoslavije, ki hrani 473 Titovih filmov Leica formata, tako črno-belih kakor barvnih, in približno 200 posnetkov, ki jih je maršal naredil že s fotoaparatom Polaroid, od katerega se v zadnjih letih življenja ni ločeval.

“Ko sem se pred določenim časom na zahtevo novosadskega galerista Save Stepanova nehote začel ukvarjati s Titom kot fotografom,” piše duhoviti Cvijović, “sem že po površnem vpogledu v gradivo dojel, da nekaj ne drži. Hobi nam je privlačen iz enega samega razloga: ker nam omogoča iluzijo, da se na vsaj enem področju lahko dvignemo nad povprečje, da se z ravni ljubitelja dvignemo med poznavalce, v nasprotju z vsakdanjimi posli, s katerimi se ukvarjamo in pri čemer smo preveč podrejeni strokovnjakom. Opazujem Titove posnetke - na desetine, stotine, tisoče ... In tudi po štiridesetih letih ukvarjanja s fotografijo se Tito ni umaknil od povprečja. Ostaja dosleden. Njegove slike pa so s časom še slabše! Pravi profesionalec! Pri tem se spominjam kupov fotografij, ki ga kažejo, medtem ko kaj snema. Po drugi strani pa Tito v politiki ustvarja uspeh za uspehom. Tukaj skorajda ni nikakršnega dvoma - Titov hobi je politika, on sam pa je profesionalen fotograf.”

Pojasnjuje, da se je Tito s fotografijo ukvarjal kar štiri desetletja, večkrat je sodeloval na razstavah, fotografiral pa je vse mogoče: morsko obrežje, otoke, prizore iz narave, lov, cvetje, predmete v hiši, službeno osebje, sobarice ... V Cankarjevem domu je razstavljenih 70 fotografij od leta 1960, ko je Tito med zasedanjem Generalne skupščine Združenih narodov napravil več posnetkov New Yorka, do leta 1979, ko je bil zaradi bolezni primoran odložiti fotoaparat. “Nekoliko pogrešamo posnetke iz štiridesetih in petdesetih let, saj je znano, da je imel Tito med vojno fotoaparat znamke Rolefleks,” piše Cvijović in opozarja, da so se amaterju Titu izpolnile sanje marsikaterega profesionalca: tri njegove fotografije so v zbirkah Muzeja moderne umetnosti v New Yorku.

Ljubljanska razstava bo odprta do dneva mladosti. AG


Najbolj brano