Alternative koprske alternative

Kako se bo iztekel spopad titanov? Bo koprski župan Boris Popovič Marka Breclja in njegove res izgnal z Gregorčičeve 4? Bo največja žrtev mesarskega boja alternativna kultura? Bodo mladi potegnili ta kratko? Kaj vse lahko sledi? Malo za šalo in zelo zares smo nanizali sedem možnih scenarijev ...

20.  december 2008, MKSMC  Foto: Alenka Penjak
20. december 2008, MKSMC  Foto: Alenka Penjak

> Boris Popovič se zlekne na kavč, se pokrije z dekico, v roke vzame kup časnikov in prenosni računalnik, si natakne očala in natančno prebere vse zapise, vse komentarje k izgonu Brecljevega društva z Gregorčičeve 4. Spozna, da je živel v strašanski zmoti. Na občinski seji izreče misel, s katero se zapiše v zgodovino: “Marko Brecelj se za prave stvari včasih zavzema na napačen način.” Alternativni kulturi pusti prostore. Še več, arhitekt Matej Mljač v eni sami noči izdela projekt Alternativa naj bo vertikalna - tako je, MKSMC bo dobil še sedem dodatnih nadstropij! Vodenje društva župan zaupa mladim silam, Breclja pa zaposli kot osebnega svetovalca za alternativno kulturo. Dovčerajšnja rivala se odlično ujameta. Brecelj tu in tam tudi popazi na županove otroke, pozneje še na vnuke.

>Popovič in Brecelj ne odstopata od svojih stališč. Njun spopad se še zaostri. Občinsko redarstvo dobi več pooblastil in kmalu zatem še orožje. Brecljev mehki terorizem otrdi. Najprej posreduje Slovenska vojska, zatem še Nato, ki pa ga Brecelj takoj zaklene v klubske prostore. Spopadom ni in ni videti konca.

> Breclju zatočišče ponudijo v ankaranski občini. Koprska mestna oblast prostore na Gregorčičevi 4 najprej nameni kafiču, zatem prodajalni hitre prehrane, naposled da stavbo razrušiti, na njenem mestu pa posadi palmo. Potem ko se ta posuši, tamkaj začnejo graditi manjši bazen. Kmalu dela opustijo. Tu in tam na ulici postoji kak star Koprčan, se zazre v okrušen beton in zarjavelo železje. Globoko vzdihne in nadaljuje svojo pot v nikamor.

> Župan odredi, da morajo Ulico OF, Gregorčičevo in sosednje ulice ograditi. Grafistu zaupa ureditev novinarsko-kulturniškega geta. Nesvečanega odprtja se ne udeleži. Opravičila ne pošlje. Mestna komunala geto obiskuje samo enkrat tedensko, redarji pa pogosteje.

> Župan svojo odločitev, da Breclja in njegove izžene z Gregorčičeve 4, da v presojo ljudstvu. Na občinskem referendumu doživi kar 110-odstotno podporo. Na krilih zanosa se razglasi za župana “bez ograničenja trajanja mandata”. Marko Vidnjevič povsem opusti zanimanje za Tita in se loti pisanja Popovičeve biografije. Brecelj poklekne pred cesarjem in nikoli več ne vstane.

> Popoviča nekega lepega dne vtaknejo v zapor. Na nadomestnih volitvah zmaga Brecelj.

> Popovič in Brecelj spoznata, da njun spopad ne koristi nikomur, zlasti ne mladim, ki začuda še zmeraj vztrajajo v mestu. Oba odstopita. Popovič gre prodajat kapučine. Katja Pegan na repertoar koprskega gledališča končno uvrsti Kralja na Betajnovi. Breclju dodelijo veliko Prešernovo nagrado (v veselje Svetlane Makarovič in še nekaterih jo odločno zavrne) in izredno pokojnino. Spet dobi navdih, piše nove pesmi in kmalu izda album Cocktail 2, ki ga kritiki okličejo za drugo najpomembnejšo ploščo v zgodovini slovenske glasbe; pomembnejši je samo Cocktail. Mestni občini zavladajo mladi. MKSMC spet postane MKC.

ANDRAŽ GOMBAČ


Najbolj brano