“Namesto naprej gremo nazaj”

Igor Komel, direktor Kulturnega doma v Gorici, je v sredo kvesturo in prefekturo pozval, naj ob napovedanem shodu posebej zaščitijo tako kulturni dom kot druge slovenske ustanove v mestu in tudi spomenike, pa sinagogo, recimo, in podobno.

Igor Komel Foto: Leo Caharija
Igor Komel Foto: Leo Caharija

“Moramo namreč biti previdni. Ker treba je vedeti, da so pripadniki Case Pound najbolj nevarni med skrajnimi desničarji v Italiji in se nikdar ne ve, kaj lahko storijo,” razlaga Komel. Ali bodo v soboto mirni ali ne, je po njegovem prepričanju odvisno zgolj od tega, kakšna navodila bodo udeleženci shoda dobili. “Najboljše bi bilo, če shoda res ne bi bilo, a glede na to, kako ravnajo lokalne oblasti, je to malo verjetno,” dodaja sogovornik. Komel na shod gleda kot na provokacijo zoper klimo v Gorici. Tudi to, da je shod ravno na dan, ko v Gorico prihaja Roberto Saviano, ni naključje, meni sogovornik, kakor ne, da se bodo desničarji zbirali ob nekdanjem MMP Rožna Dolina. In shod Komel postavlja v kontekst nevarnega trenda v Italiji, povezanega tudi s krizo, z rastočo apologijo fašizma, z vklapljanjem skrajnih desničarjev v Severno ligo in podobnim, kar je nedopustno. “Namesto da bi šli naprej gremo nazaj,” dodaja. AS

“Vsi ti mrtvi so padli zaman”

Režiserka Anja Medved o shodu razmišlja v kontekstu temeljnih civilizacijskih vprašanj, ki se vedno znova ponavljajo: “V filmu Niso letele ptice, ki sva ga z Nadjo Velušček posneli leta 1999, na vprašanje, kako se sedanja Gorica razlikuje od tiste pred prvo vojno, sto let stara Goričanka odgovori: 'Bili so drugi ljudje, veliko bolj vljudni od tistih, ki so prišli kasneje.' Na videz preprost odgovor starke, ki pa pove ogromno. Dvajseto stoletje je namreč v nevljudnosti prekoračilo vse meje. Zato si za sobotni shod, kot odgovor na shod tistih, ki bi radi proslavili vstop Italije v prvo vojno, zdi najbolj primerna oblika žalni sprevod, v popolni tišini, brez kričanja in mahanja z zastavami, v spomin na vse padle v tej kruti moriji, ki jo je zelo natančno zorganizirala Evropa. Zelo žalosten žalni sprevod, ker so namreč vsi ti mrtvi, ne glede na kakršnokoli pripadnost, padli zaman. Z malo več vljudnosti bi se pristojni lahko zmenili tudi drugače, zato mislim, da je sporočilo dneva, natanko sto let po začetku soške fronte: več vljudnosti, tiste neformalne, ki staplja meje med ljudmi,” pravi režiserka, ki je z Nadjo Velušček soavtorica filma Niso letele ptice. Na filmskem večeru Spomin na Soško fronto v okviru festivala E-storia ga bodo predvajali jutri ob 21. uri v Hiši filma v Gorici.

MM


Najbolj brano