“Naj bo gozd z vami”

Pa je le napočil tisti dan. Po številnih nepotrjenih govoricah, vrsti “indicev” in kriptičnih tvitih je vendarle v javnost pricurljala uradna vest, da bosta “partnerja v zločinu” David Lynch in Mark Frost ponovno staknila glavi in se po 25 letih lotila nadaljevanja kultne nadaljevanke Twin Peaks, ki je povzročila pravcato revolucijo na televiziji in okoli sebe zgradila skorajda verski kult fanatičnih privržencev. Zakaj Twin Peaks tudi po 25 letih še vedno buri duhove?

Laura Palmer in posebni agent FBI Dale Cooper v zlovešči Črni loži
Laura Palmer in posebni agent FBI Dale Cooper v zlovešči Črni loži 

Odgovor je preprost. Ta mojstrovina, še posebej njena prva sezona, do danes ostaja nepresežena.

Sprožila živčno vojno, ki ji še danes ni para

Davidu Lynchu in Marku Frostu je v Twin Peaksu namreč uspelo združiti kopico na prvi pogled nezdružljivih žanrov: detektivka, srhljivka, komedija, žajfnica ... Preboj pa jima je uspel predvsem z drznim kršenjem utečenih televizijskih kodov in vpeljavo nadrealističnih filmskih elementov v formo televizijske nadaljevanke ter še posebej z odlaganjem odgovora na večno vprašanje, kdo je ubil Lauro Palmer, s katerim sta posledično sprožila še pravo “živčno vojno” med gledalci, ki ji še danes ni para.

David Lynch je pred začetkom snemanja Twin Peaks jezdil na valovih slave svoje prve večje filmske uspešnice Modri žamet. David Frost pa je bil prekaljen televizijski maček, ki je imel za seboj kar nekaj izkušenj s snemanjem televizijskih nadaljevank (Hill Street Blues). Genij, ki je staknil ti dve glavi skupaj, je bil agent Tony Krantz. Predlagal jima je, da ustvarita televizijsko različico Modrega žameta. Ta zamisel jima sprva ni dišala in sta začela bolj za šalo kot zares stresati iz rokava nekaj elementov, ki so kasneje postali ogrodje Twin Peaksa. Prve ideje so bile: naplavljeno truplo, odročno malomeščansko okolje in preplet paralelnih zgodb, ki bi povezovale prebivalce izmišljenega mesta.

Nato sta si ogledala še nadaljevanko Mestece Peyton (1964-1969) in se s temi zelo grobimi orisi zgodbe odpravila pred producente televizijske mreže ABC. Ta predstavitev bi se lahko tudi zapisala v filmske anale. Lynch je kot za stavo nizal najbolj absurdne in neverjetne domislice, Frost pa je bil element prizemljitve, ki je vse te lynchevske prebliske uspel preliti v razumljivo zgodbo in jo predstaviti producentom. Začuda so jima odobrili snemanje pilotne epizode. Premlevala sta dolge tri mesece, nato pa v zgolj desetih dneh spisala pilot z naslovom Northwest Passage. Izkazalo se je, da kraj s tem imenom že obstaja, in odločila sta se za Twin Peaks.

Na IMDb-ju piše, da so udeležbo že potrdili: Eric DaRe (Leo Johnson), Harry Goaz (Andy Brennan), Michael J. Anderson (Man From Another Place), Phoebe Augustine (Ronette Pulaski), Catherine E. Coulson (gospa s polenom), Michael Horse (Tommy), Wendy Robie (Nadine), Everett McGill (Big Ed Hurley), Carel Struycken (Velikan). Ray Wise, ki je upodobil Laurinega očeta Lelanda, je tvitnil: “Vesel, da sem med dvema svetovoma#Twin Peaks.” Oglasila pa se je tudi Sheryl Lee, ki je upodobila tako truplo Laure Palmer kakor njeno sestrično Maddie. “Resnično upam, da bo v novem Twin Peaksu prostor za vsaj enega od mojih dveh mrtvih likov.” Celo Miguel Ferrer (agent FBI Albert Rosenfield), ki je še julija izjavil, da si ne upa srečanja s Twin Peaksom, si je premislil. Tvitnil je: “Pridržujem si pravico, da si premislim.” Zloveščega Laurinega morilca Boba (Frank Silva) v nadaljevanju ne bo, saj je umrl že leta 1995 zaradi virusa HIV.

“Modri žamet sreča Mestece Peyton”

Velja pripomniti, da sta se Frost in Lynch Twin Peaksa lotila v času odmevne scenaristične stavke v Hollywoodu leta 1988, in ena ključnih zahtev tedaj je bila prav večja avtonomnost pri izbiri igralcev in režiserjev. Frost in Lynch sta tako zahtevala popolno neodvisnost pri snemanju, producenti, ki so se želeli zavarovati v primeru neuspeha pilota, pa so dodali klavzulo, ki je vključila izdelavo alternativnega konca za evropski trg. Pilot Twin Peaksa premiere ni doživel na televiziji, temveč na filmskem festivalu v Miamiju in v Museum of Broadcasting v Hollywoodu. Filmska srenja je bila nad pilotom navdušena, a istočasno sila skeptična, da bi križanec med Modrim žametom in Mestecem Peyton, kot je Lynch tedaj promoviral Twin Peaks, zaživel na televiziji. Če se ne bi Bob Iger, eden vodilnih v televizijski mreži ABC, zavzel za Twin Peaks, bi ta že na svojem začetku najverjetneje utonil v pozabo.

Od kulturnega fenomena do pogube

8. aprila 1990 je uro in pol dolga prva epizoda luč sveta ugledala na televizijskem kanalu ABC in skorajda čez noč postala kultna, filmski kritiki pa so obrnili ploščo in hiteli pisati, da bo ta serija spremenila koncept televizijske produkcije. In tako je bilo.

Twin Peaks je postal kulturni fenomen, ki mu še danes ni para. Poleg “tekme” v objavljanju strokovnih zapisov se je začela tudi poplava objav o Twin Peaksu v rumenem tisku, vrstile so se debate na spletnih forumih, pojavile so se majice, čepice, skodelice kave z motivi iz nadaljevanke, Twin Peaks menuji s preklemano dobro kavo, češnjevo pito … A kot je bil hiter in nepričakovan vzpon nadaljevanke, tako je bil bliskovit neverjeten fiasko. Na sredini druge sezone sta Lynch in Frost zaradi drugih obveznosti prepustila Twin Peaks drugim, ki so s svetlo izjemo Roberta Engelsa, s katerim je Lynch kasneje posnel tudi prolog Twin Peaksa Ogenj hodi z menoj, zavozili serijo.

Pred tremi tedni sta David Lynch in Mark Frost v svet poslala enigmatični tvit: “Dragi prijatelji na Twitterju: tisti žvečilni, ki ga imate radi, se bo vrnil v slogu. #prekletodobrakava.” Čez nekaj dni pa je televizijska hiša Showtime potrdila, da se Twin Peaks vrača na televizijske zaslone leta 2016. Čeprav je David Lynch dolga leta zavračal namigovanja o nadaljevanju Twin Peaksa, se je letos pojavilo kar nekaj indicev. Najbolj bizaren je bil skrivnostni oglas januarja letos, v katerem so iskali “seksi belopolto dekle z izjemno postavo in velikim oprsjem” za vlogo natakarice v “oglasu za Twin Peaks”. Ta oglas so zaradi silnega zanimanja medijev in oboževalcev hitro umaknili. Julija so na blue rayu izdali obe sezoni Twin Peaksa in Ogenj hodi z menoj, ki vključuje prej neizdane posnetke. David Lynch pa je bil na nedavnem filmskem festivalu v Lucci presenetljivo zelo zgovoren o Twin Peaksu. “Vedno govorim, da obožujem zgodbo v nadaljevanjih. Imeti rad neki svet ter iti globlje in globlje v ta svet, tako da vedno obstaja ta možnost, ampak morali boste počakati in videti,” je povedal Lynch. Za zdaj je znano, da se Lynch in Frost ne bosta spuščala v preteklost, ampak bosta posnela nadaljevanje dogajanja po 25 letih. Kaj se je dogajalo v Twin Peaksu od 1991 do 2016, bo obelodanil Mark Frost v romanu The Secret Lives of Twin Peaks, ki bo izšel konec prihodnjega leta. Lynch in Frost bosta imela na voljo devet epizod, ki jih bo v celoti režiral David Lynch. S Frostom pa upata tudi na stare igralce. Glasbe naj bi se ponovno lotil Angelo Badalamenti, ki je tudi po Twin Peaksu zakrivil skorajda vse filmske kulise v Lynchevih filmih. V uradni izjavi za Showtime sta Frost in Lynch zapisala: “Skrivnostni in posebni svet Twin Peaks nas je ponovno povlekel vase. Zelo sva navdušena. Naj bo gozd z vami.”

Lynch ni bil za razrešitev umora Laure Palmer

Lynch pa je kot glavni motiv za upad gledanosti serije označil razrešitev uganke, kdo je ubil Lauro Palmer. Lynch je namreč vztrajal pri tem, da se umor ne bi nikoli razrešil.

Nekaj podobnega se je zgodilo z zelo opevanim Pravim detektivom, o katerem smo na teh straneh prelili že kar nekaj črnila. Tudi ta se je po mnenju oboževalcev izpel s “poceni” razrešitvijo serijskega morilca. Pizzolatto je nato večkrat pojasnil, da je poanta Pravega detektiva prav v odnosu, ki se razvije med glavnima likoma, serijski morilec ju zgolj pripelje skupaj. A kot kaže, Pravega detektiva zaradi visokih pričakovanj druge sezone in silne publicitete utegne prav tako dočakati enaka usoda kot druga sezona Twin Peaksa, ki je tlakovala njegovo pot v pogubo. Ne glede na to Twin Peaks navkljub zavoženi drugi sezoni in flopu prologa Ogenj hodi z menoj, ki ga je Lynch posnel brez Frosta, da bi za silo potešil negodovanje razočaranih oboževalcev, še vedno živi in pridobiva vedno nove sledilce. Še več, zdi se, da se bo pravcati twinpeaksovski vihar razbesnel šele leta 2016, natanko četrt stoletja zatem, ko je duh Laure Palmer detektivu Daleu Cooperju dejal, da se vidita čez 25 let. Do tedaj pa se lahko nepoboljšljivi Twinpeaksovci razvajate z nedavno izdano blue ray edicijo obeh sezon Twin Peaksa in Ogenj hodi z menoj, ki vključujejo 90 minut prej neizdanih posnetkov. Za boljše razumevanje revolucije, ki sta jo sprožila David Lynch in Mark Frost, pa si preberite knjižico Mirta KomelaTwin Peaks in postmodernizem.

BILJANA PAVLOVIĆ


Najbolj brano