Dragulji, ujeti v telo grdega gomolja

Pravljična narava, mitske pokrajine in osupljivi srednjeveški gradovi osrednje Istre bodo v vas prebudili tisto prvobitno, globoko, pravo zadovoljstvo! Osrednja Istra je ena od redkih mediteranskih regij, ki jo krasita kvaliteta nedotaknjene naravne krajine in kulturne dediščine. Številne doline in hribi so ustvarili mnogo naselij v čarobnih oblikah z neverjetnimi razgledi.

 Giancarlo Zigante: “Za razliko od drugih, ki iz nič niso znali 
česa ustvariti, sem jaz vedno znal ustvariti nekaj iz ničesar. 
Govori se kakor da mi je padel z neba ta tartuf, s katerim me 
danes vsi identificirajo. Nihče pa ne pomisli, da za vse kar se 
je zgodilo od te najdbe dalje, je bilo potrebno imeti neko 
idejo.” Foto: Orson
Giancarlo Zigante: “Za razliko od drugih, ki iz nič niso znali česa ustvariti, sem jaz vedno znal ustvariti nekaj iz ničesar. Govori se kakor da mi je padel z neba ta tartuf, s katerim me danes vsi identificirajo. Nihče pa ne pomisli, da za vse kar se je zgodilo od te najdbe dalje, je bilo potrebno imeti neko idejo.” Foto: Orson

Vse glavne ceste z zahodne in južne obale Istre vodijo v Pazin, administrativno središče Istrske županije v samem srcu Istrskega polotoka. Iz Pazina se je nekoč upravljala Pazinska grofija, fevd Avstrijske hiše Habsburg iz Kaštela, trdnjave zgrajene nad spektakularnim breznom Pazinčice, naravnega fenomena v posebnem varstvu. Ta fenomen je navdihnil celo francoskega pisatelja Julesa Verna in je del svojega romana o Mathiasu Sandorfu umestil v ta prelepi del Istre. Današnja veljava Pazina je drugačna, v njem se nahaja Etnografski muzej Istre in Muzej mesta Pazin. Če greste iz Pazina proti severu, v dvajsetih minutah pridete v prelepi Motovun-Montona, od prazgodovine dalje najbolj pomembno naseljeno mesto te regije. Motovun je barviti srednjeveški kraj na hribu, bogat s kulturno-zgodovinskim izročilom, ki se bohoti nad dolino reke Mirne in slavnim Motovunskim gozdom, domom najboljšega tartufa na svetu.

Majhni, dragoceni, slastni … tartufi

Ena od naravnih redkosti je gurmanska specialiteta tartuf. Motovunski gozd, ki meri 986 hektarjev je največje nahajališče tega gomolja. Najboljše kakovosti je istrski beli tartuf, kateremu se pripisujejo lastnosti afrodiziaka in slovi kot najdražji in daleč najbolj cenjen dar narave. Proglašen je za “diamanta kuhinje”. Nahajališče belega tartufa se razprostira v mediteransko-srednjeevropski klimi. V Istri ga najdemo v tako imenovani Sivi Istri. Ob reki Rižani v Dragonji (Slovenska Istra) ter ob rekah Mirna, Pazinčica, Boljunčica ter Raša. Naziv “slavni beli istrski tartuf” uporabljamo, ker se v Italiji, ki ima svetovni monopol nad njim, imenuje “slavni beli tartuf iz Piemonta, Albe, Acqualanje in San Miniata”. Istrski polotok je drugi po količini nabranega belega tartufa. Naslednji je cenjeni črni tartuf. Nad njim ima monopol Francija, tako da je po celem svetu poznan pod komercialnim imenom “truffe de Perigord”. V Italiji pa je poznan pod imenom “cenjeni črni tartuf iz Norcie ali Spoleta”.

V Istri ga najdemo v manjših količinah. Za istrski turizem je zelo pomembno dejstvo, da je tartuf vedno bolj prisoten v jedeh v gostinskih obratih v prostoru osrednje Istre, oz. njegovem habitatu. Motovunski gornji trg ima vse potrebne pogoje, da postane prostor tartufarske borze v Istri. Vse več zapisov o tartufih dviga njihovo pomembnost v svetovni gastronomiji, govori pa se tudi o njihovem zamujanju pri valorizaciji te edinstvene gurmanske specialitete.


Najbolj brano