Voditelji procesa Brdo Brioni za skupno spopadanje z vzroki za ekstremizem

Voditelji procesa Brdo Brioni so danes v Zagrebu spričo zadnjih terorističnih napadov v Parizu, Ankari, Bejrutu in Bamaku pozvali k skupnemu spopadanju z vzroki za ekstremizem in terorizem. Dogovorili so se za reden dialog na operativni ravni med ZDA, EU in državami Jugovzhodne Evrope, ki da je nujen za boj proti globalnim varnostnim grožnjam.

Kolinda Grabar Kitarović, Joe Biden in Borut Pahor Foto: STA
Kolinda Grabar Kitarović, Joe Biden in Borut Pahor Foto: STA

ZAGREB > Trenutna dramatična migrantska kriza predstavlja nepredstavljivo grožnjo tako s humanitarnega kot tudi z varnostnega vidika. Voditelji so pri tem pozvali k dialogu in dogovoru za boljšo zaščito zunanjih meja EU in za znatno zmanjšanje pritiska migrantov na države v regiji, so zapisali v sklepno izjavo prvega izrednega vrha procesa Brdo Brioni, ki ga vodita slovenski predsednik Borut Pahor in njegova hrvaška kolegica Kolinda Grabar-Kitarović.

Pozvali so tudi h krepitvi stabilnosti, varnosti in blaginje za države Jugovzhodne Evrope. “Prav v času povečanih tveganj voditelji procesa Brdo Brioni in visoki gostje sporočamo: Storili bomo vse, kar je v naši moči, da ohranimo in okrepimo sodelovanje v prid miru, varnosti in blaginje v luči evroatlantskih integracij,” je po zaključku vrha v Zagrebu povedal Pahor in dodal, da “živimo v svetu, ki potrebuje dobre in vzpodbudne zgodbe”. Proces Brdo Brioni je taka zgodba, je poudaril.

“Konsolidirana Evropa je možna le, če EU vključi vse države JV Evrope. Hrvaška in Slovenija bosta še naprej močno podpirali vse države procesa Brdo Brioni pri vključevanju v evroatlantske integracije in pri izvajanju reform,” pa je po koncu srečanja dejala Grabar-Kitarovićeva.

“Odprta dvostranska in regionalna vprašanja je treba reševati konstruktivno in v skladu z mednarodnim pravom in njegovimi načeli,” so še zapisali v zaključni izjavi, pod katero so se podpisali predsedniki Slovenije, Hrvaške, Srbije, Črne gore, Makedonije, Albanije, Kosova ter Bosne in Hercegovine. Podpisala sta se tudi ameriški podpredsednik Joseph Biden in predsednik Evropskega sveta Donald Tusk. Gost vrha v Zagrebu je bil tudi avstrijski predsednik Heinz Fischer.

Voditelji procesa Brdo Brioni so v sklepni izjavi pozvali tudi k nadaljnji krepitvi čezatlantskega partnerstva med ZDA in Evropsko unijo ter k dodatnemu zagonu v širitvenem procesu v EU in tudi v integracijskem procesu zveze Nato. To sta še posebej podprla tako Joe Biden kot Tusk.

Opozorili so, da nazadovanje določenih kandidatk pri približevanju EU krepi plodna tla za populizem in nestabilnost, “ki pogosto počivajo na nerešenih političnih in medetničnih napetostih”.

Ameriški podpredsednik je ob tem opozoril, da je v regiji sicer še veliko odprtih problemov, a da je bil v zadnjih letih storjen velikanski napredek. Pohvalil je pravzaprav vse države, ki so se še nekaj let nazaj bojevale, zdaj pa sodelujejo za skupno dobro. Tudi on je poudaril, da brez integracije držav regije ne bo “celovite, svobodne in mirne Evrope”.

Izpostavil je še, da ZDA podpirajo tudi politiko odprtih vrat zveze Nato. Pri tem je pohvalil zlasti napredek Črne gore, ki si obeta povabilo v članstvo že na srečanju zunanjih ministrov zavezništva v začetku decembra. Kot je dejal Biden, ZDA močno podpirajo, da do tega pride.

Poudaril je, da je njegov interes za Zahodni Balkan velik že več kot 25 let, pri tem pa ga, kot je izpostavil, močno podpira tudi njegov šef, predsednik ZDA Barack Obama.

Okrcal je sicer BiH, ki zaostaja pri izvajanju reform. “Odlašanje s potrebnimi političnimi in gospodarskimi reformami je predolgo,” je poudaril. “Ta regija ima ogromen potencial, vendar pa je preveč ovir zaradi drobnjakarstva na mnogih zadevah. Rak korupcije še vedno preži in krade ljudem priložnosti, ki jih tako potrebujejo,” je še dodal ameriški podpredsednik.

Tusk pa se je ozrl še na torkov incident v Siriji, ko je Turčija sestrelila rusko vojaško letalo. Po njegovih besedah obstaja samo ena pot, da bi se takim incidentom izognili v prihodnosti. “Vsi potenciali morajo biti osredotočeni na boj proti Islamski državi, to bi moral biti skupni cilj,” je poudaril.

STA


Najbolj brano