Večernji list: Slovenci ujeti v nečastni operaciji vplivanja na arbitražne sodnike

Slovenci so ujeti v zelo nečastni in verjetno nezakoniti operaciji vplivanja na arbitražne sodnike, zaradi poskusov malverzacij pa je vprašljiv dosedanji arbitražni postopek, danes ocenjuje Večernji list. Če bo Hrvaška ustavila arbitražo, bo končni izid slab tako za Ljubljano kot za Zagreb, pa menijo v Jutarnjem listu.

Morebitna ustavitev arbitražnega postopka bo slaba tako za 
Slovenijo kot za Hrvaško, ugotavljajo hrvaški mediji. Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Morebitna ustavitev arbitražnega postopka bo slaba tako za Slovenijo kot za Hrvaško, ugotavljajo hrvaški mediji. Foto: Tomaž Primožič/Fpa

ZAGREB > Po razkritju početja slovenske strani zadeve ne morejo potekati, kot da se ni zgodilo nič. Resno je ogrožena verodostojnost ad hoc arbitražnega sodišča in zaupanje v njegovo nepristranskost, piše komentator Večernjega lista, časnika, ki je v sredo objavil posnetke pogovorov slovenskega sodnika Jerneja Sekolca in slovenske agentke Simone Drenik.

Komentator dodaja, da Sekolec nikakor ne more več ostati v arbitražnem sodišču, vprašljiv pa je tudi položaj predsednika sodišča Gilberta Guillaumea, če se bo pokazalo, da so Sekolčeve navedbe točne. Pravzaprav bi morali razpustiti celotno arbitražno sodišče, in sicer zaradi kakovosti sodbe in prihodnjih odnosov med državama, piše časnik. Dodaja, da se pravo ne sme umakniti pred umazanimi političnimi igrami ene od strani v postopku.

Če se bo potrdila avtentičnost posnetkov pogovorov med Sekolcem in Drenikovo, bo imela Hrvaška več kot dovolj argumentov za oporekanje in morebitno razveljavitev postopka, kar bi arbitražni postopek, kot tudi celotne odnose med Hrvaško in Slovenijo, zapeljalo na povsem nov in neznan teren, opozarja Novi list.

Za posnetki naj bi stalo srbsko paraobveščevalno podzemlje

V ločenem komentarju reški časnik navaja, da za posnetki stoji srbsko paraobveščevalno podzemlje, ki naj bi odprlo oči hrvaškem državnem vrhu, da bo Hrvaška ostala brez dela svojega morja. Treba je izstopiti iz EU, ki je dve desetletji maltretirala državo, zdaj pa naj bi v sodelovanju s Slovenijo ugrabila tudi sveto Jadransko morje, meni komentator.

V Jutarnjem listu spominjajo, da beograjski Kurir, ki je prvi objavil zgodbo, navaja slovenske vire kot tiste, ki so jim priskrbeli posnetke Sekolca in Drenikove. Obenem meni, da ni pomembno, kdo je prisluškoval, niti kdo je bil vir za medije, temveč dejstvo, da je ena stran delovala destruktivno na proces, ki bi moral biti konstruktiven.

Odgovornost za afero leži na Sloveniji?

Odgovornost za afero leži na Sloveniji, piše komentator zagrebškega časnika. Poudarja, da ima Slovenija zelo negativen seštevek sprejemanja mednarodnih razsodb, kot je to bilo v primeru izbrisanih in Ljubljanske banke.

“V obeh primerih so sodbe zavračali, pa sprejemali ter jih potem z različnimi ukrepi poskusili spodrezati. Zato ne preseneča, da so tudi na arbitražnem sodišču poskušali izigrati postopek, medtem ko ta še traja,” meni komentator.

Piše, da se bo cela zgodba o meji znova vrnila v politično sfero, morebitna ustavitev arbitražnega postopka na zahtevo Hrvaške pa da bo slaba za obe državi. Poleg poslabšanja odnosov bo izzvala tudi posmehovanje EU in zveze Nato, ki bosta na državi gledali kot na nezrela otroka, sklene.

STA


Najbolj brano