Vatileaks 2: na zatožni klopi tudi novinarja

V Vatikanu se je danes začelo sojenje duhovniku, vatikanskima uradnikoma in prvič tudi dvema novinarjema zaradi objave zaupnih dokumentov in informacij o finančni korupciji, krajah in nebrzdanem trošenju na svetem sedežu. Afero so poimenovali Vatileaks 2, proces proti novinarjema pa je tarča kritik novinarskih in drugih mednarodnih organizacij.

V Vatikanu se je  začelo sojenje duhovniku, vatikanskima 
uradnikoma in prvič tudi dvema novinarjema zaradi objave 
zaupnih dokumentov in informacij o finančni korupciji, krajah 
in nebrzdanem trošenju na svetem sedežu. Foto: Tino Mamić
V Vatikanu se je začelo sojenje duhovniku, vatikanskima uradnikoma in prvič tudi dvema novinarjema zaradi objave zaupnih dokumentov in informacij o finančni korupciji, krajah in nebrzdanem trošenju na svetem sedežu. Foto: Tino Mamić

VATIKAN > Novinarja Gianluigi Nuzzi in Emiliano Fittipaldi sta obtožena, ker sta v dveh knjigah objavila zaupne dokumente, ki so jima jih posredovali španski monsignor Lucio Vallejo Balda, njegov italijanski pomočnik Nicola Maio in italijanska svetovalka za odnose z javnostmi Francesca Immacolata Chaouqui.

Novinarjema grozi do osem let zapora

Novinarjema grozi do osem let zapora, preostala trojica pa bi lahko za zapahi ostala celo deset let, saj jo bremenijo ne le razkrivanja vatikanskih državnih skrivnosti, ampak tudi, da je tvorila kriminalno združbo.

Valleja Baldo in Chaouquijevo so aretirali nekaj dni pred objavo knjig. Chaouquijevo so potem, ko je pristala na sodelovanje v preiskavi, izpustili, Vallejo Balda pa je še vedno v priporu v Vatikanu.

“Obstaja interes za odvračanje pozornosti od vsebine, ki nekatere spravlja v zadrego, ne pa Cerkve, tako v moji knjigi kot v knjigi kolega Fittipaldija, o privilegirani kasti, ki želi ohraniti svoje zakrite interese,” je bil ob prihodu v Vatikan danes kritičen Nuzzi.

Vatikan se je zaradi sojenja novinarjema v aferi, poimenovani Vatileaks 2, še pred njegovim začetkom znašel pod udarom kritik. Združenje v Italiji delujočih tujih novinarjev je danes objavilo pismo, v katerem je izrazilo zaskrbljenost nad procesom.

“Zaskrbljujoče je, da se opravljanje novinarske dejavnosti obravnava kot delikt,” piše v pismu. Pismo še opozarja, da k človekovim pravicam ne sodi le pravica do svobodne veroizpovedi, ki jo zagovarja Vatikan, temveč tudi do svobode mišljenja. Novinarji so obvezani, da javnost obveščajo o nepravilnostih in s tem prispevajo k njihovi rešitvi, so tuji dopisniki dodali v pismu.

Odvetnikom Valleja Balde in Chaouquijeve niso dovolili sodelovati na sojenju

Že v ponedeljek so Vatikan k opustitvi vseh obtožb na račun Nuzzija in Fittipaldija pozvali v Odboru za zaščito novinarjev, ki ima sedež v New Yorku. Kritični so bili tudi v Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi, ki je prav tako pozvala k umiku obtožb na račun novinarjev.

Odvetniki Valleja Balde in Chaouquijeve so se medtem pritožili, da jim niso dovolili sodelovanja na sojenju, zaradi česar bodo obtožena zastopali s strani sodišča imenovani zagovorniki.

Knjigi obtožujeta najvišje prelate

Knjigi Nuzzija (Trgovci v templju) in Fittipaldija (Lakomnost) temeljita na gradivu papeškega odbora, katerega člana sta Vallejo Balda in Chaouquija. Knjigi najvišje prelate obtožujeta življenja v izjemnem luksuzu in upiranja prizadevanjem za očiščenje vatikanskih financ.

Škandal so poimenovali Vatileaks 2, s čimer spominjajo na prvo afero zaradi razkritja vatikanskih dokumentov, ki jo je leta 2012 prav tako sprožila Nuzzijeva knjiga. Novinarju takrat niso sodili, so pa tedaj glavnega informatorja, strežnika tedanjega papeža Benedikta XVI., obsodili na 15 let zapora, kmalu zatem pa ga pomilostili.

Prva afera Vatileaks naj bi tudi prispevala k nepričakovani odločitvi Benedikta XVI. za odstop v začetku leta 2013.

Mojca Širok je za Radio Slovenija poročala, da je novinar Fittipaldi v Sloveniji znan po tem, da je leta 2011 objavil vatikanske dokumente o finančnem stanju mariborske nadškofije in z njo povezanih družb, ki jih zdaj povzema tudi v knjigi.

STA


Najbolj brano