Valonski parlament prižgal zeleno luč podpisu trgovinskega sporazuma Ceta

Parlament belgijske regije Valonije je danes prižgal zeleno luč podpisu trgovinskega sporazuma med EU in Kanado (Ceta). Valonci so s tem podelili pooblastilo belgijski zvezni vladi, da lahko podpiše Ceto. Odločitev je podprlo 58 poslancev, pet jih je glasovalo proti, je poročala belgijske televizija RTBF.



Zaradi zapletov pri potrjevanju Cete in posledično nezmožnosti EU, da podpiše sporazum, so morali odpovedati 
za ta četrtek napovedani vrh EU in Kanade. Foto: STA
Zaradi zapletov pri potrjevanju Cete in posledično nezmožnosti EU, da podpiše sporazum, so morali odpovedati za ta četrtek napovedani vrh EU in Kanade. Foto: STA

BRUSELJ, BERLIN> Po četrtkovem dogovoru predstavnikov belgijskih zveznih in regionalnih oblasti glede podpisa Cete danes o tem glasujejo še regionalni parlamenti.

Belgijska vlada namreč potrebuje privolitev vseh regij in jezikovnih skupnosti za podpis sporazuma Ceta, kar je bila predvsem zaradi nasprotovanja Valonije doslej glavna ovira na poti do podpisa na ravni EU.

“S tem se končuje dveletno delo,” je po glasovanju dejal predsednik valonskega parlamenta Andre Antoine. Predsednik vlade Paul Magnette pa je pohvalil “demokratični napredek”, ki ga je Valonija dosegla v svojih prizadevanjih glede sporazuma Ceta.

Po besedah Magnetta sporazum sicer ni “popoln”, so pa dosegli “boljši sporazum”. Pred začetkom današnje razprave tudi ni mogel skrivati zadovoljstva, da je valonski parlament zaradi “sage Ceta” sedaj znan po vsem svetu, njegove besede povzema RTBF.

Po valonskem sta zeleno luč podpisu Cete danes prižgala tudi parlamenta bruseljske regije in francosko govoreče skupnosti. Predtem sta svojo privolitev dali že tudi flamska regija in nemško govoreča skupnost.

Do polnoči se morajo do podpisa Cete opredeliti tudi v prestolnicah ostalih 27 držav članic EU. V primeru potrditve bi bila s tem EU pripravljena na podpis celovitega gospodarskega in trgovinskega sporazuma s Kanado, o katerem so pogajanja tekla celih sedem let.

Zaradi zapletov pri potrjevanju Cete in posledično nezmožnosti EU, da podpiše sporazum, so morali odpovedati za ta četrtek napovedani vrh EU in Kanade. Mnogi v tem vidijo veliko blamažo za EU.

Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je v luči teh zapletov v četrtek zvečer dejal, da bo treba v prihodnje pri trgovinskih pogajanjih že od prvega dne jasno ločiti, kaj sodi pod evropsko pristojnost in kaj naj se prepusti nacionalnim parlamentom. Ceta je namreč mešani trgovinski sporazum in mora biti potrjen tudi v parlamentih vseh 28 držav članic.

Odpoved vrha EU in Kanade je Juncker označil za diplomatsko sramoto. Mislim, da se tukaj nismo najbolje izkazali, je dejal za nemško televizijo ARD.

STA


Najbolj brano