V Romuniji največji protesti od padca komunizma

Več sto tisoč ljudi se je v sredo zvečer v Romuniji udeležilo protestov zaradi spornega vladnega odloka, ki otežuje pregon nekaterih korupcijskih dejanj. Na največjih demonstracijah od padca komunističnega režima v državi leta 1989 je po ocenah medijev med 200.000 do 300.000 protestnikov po vsej državi zahtevalo odstop vlade.

 Foto: Andraž Gombač
Foto: Andraž Gombač

BUKAREŠTA > Samo v prestolnici Bukarešta se je po poročanju britanske BBC protesta udeležilo 150.000 ljudi. Protestniki so proti policistom metali steklenice, petarde in kamenje, policija je odgovorila s solzivcem. Več protestnikov in policistov je bilo laže ranjenih, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Tako kot v Bukarešti so o drugem dnevu protestov poročali tudi iz drugih romunskih mest, tudi iz Timisoare, kjer je bila leta 1989 zibelka revolucije, v kateri so po nekaj dneh protestov strmoglavili diktatorja Nicolaeja Ceausescuja. Oba s soprogo so nato usmrtili 25. decembra 1989.

Novo uredbo, po kateri bi se lahko več politikov izognilo kazenskemu pregonu, je socialno-liberalna vlada premierja Sorina Grindeanuja sprejela v torek, veljati pa je začela takoj.

Vlada, ki je na položaju od začetka januarja, je odlok sprejela kljub protestom, ki so proti načrtovanim spremembam v državi potekali že več tednov. Njegovo potrebnost upravičujejo z zmanjšanjem preobremenjenosti zaporov.

V skladu z novo uredbo bodo zlorabo položaja kazensko preganjali le, če bo škoda, ki bo pri tem nastala, znašala najmanj 200.000 romunskih levov (približno 44.000 evrov).

Odločitev vlade je bila nekoliko nepričakovana, saj teme ni bilo na predhodno objavljenem dnevnem redu seje vlade. Že v torek ponoči pa je bila nova ureditev objavljena v uradnem listu.

Po mnenju kritikov naj bi z njo pred pregonom zaščitili predsednika vladnih socialdemokratov (PSD) Liviuja Dragneo, ki je obtožen zlorabe položaja, s katero naj bi nastala škoda v višini 100.000 romunskih levov.

Predsednik države Klaus Iohannis, ki je spremembam že vseskozi nasprotoval, je menil, da gre za žalosten dan. “Pravna država je s strani nasprotnikov pravice in v boju proti korupciji prejela težek udarec,” je zapisal na facebooku.

Tudi EU je zaskrbljena nad zadnjimi dogodki v Romuniji. “V boju proti korupciji je treba napredovati, ne pa nazadovati,” sta v skupnem sporočilu zapisala predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker in njegov namestnik Frans Timmermans. V tej luči bo Evropska komisija tudi “pozorno preučila” spremembe zakonodaje, sta dodala.

STA


Najbolj brano