Ubita napadalca na univerzo v Keniji

Kenijski vojaki so ubili štiri pripadnike somalijske islamistične milice al Šebab, ki so sodelovali v krvavem napadu na univerzo, je sporočilo notranje ministrstvo. Število v napadu ubitih študentov se je medtem povzpelo na 70, kar pomeni, da je današnji napad najhujši v Keniji od napada na veleposlaništvo ZDA leta 1998.

Fotografija je simbolična. Foto: Danish Ismail
Fotografija je simbolična. Foto: Danish Ismail

NAIROBI > Potem ko so oboroženi napadalci davi napadli univerzo na severovzhodu Kenije, je posredovala vojska in varnostne sile so sčasoma prevzele nadzor nad večjim delom kampusa.

Spopadi se še nadaljujejo, medtem ko se je v Keniji že stemnilo. A kot je dejal notranji minister Joseph Nkaiserry, je glavni del operacije zaključen, "90 odstotkov grožnje je odstranjene" in napadalci so načeloma zabarikadirani le še v enem poslopju. Po zadnjih podatkih je bilo v napadu ubitih 70 študentov, približno 80 ljudi je bilo ranjenih, od tega več kritično.

Iz kampusa univerze v Garissi, kakih 150 kilometrov od meje z nemirno Somalijo, je bilo ves dan slišati streljanje in eksplozije. Napadalci naj bi v kampus med drugim vdrli z granatami. Potem ko so pobili več ljudi, so zajeli še več deset talcev.

Odgovornost za napad je prevzela skrajna milica al Šebab, šlo pa naj bi za maščevanje za posredovanje kenijske vojske v sosednji Somaliji. Predstavnik skupine je povedal, da napadalci zadržujejo le študente krščanske veroizpovedi, muslimane pa so izpustili.

Koliko je napadalcev, za zdaj ni znano. Notranji minister je sporočil le, da so doslej ubili štiri in da območje kampusa sedaj preiskujejo.

Kenijske varnostne agencije so medtem objavile fotografijo domnevnega organizatorja napada, poveljnika milice al Šebab Mohameda Mohamuda in zanj ponudile 200.000 evrov nagrade.

Šejk Mohamed je sicer Kenijec, nekdanji učitelj korana iz Garisse, ki se je pridružil somalijski milici in se v njej hitro vzpenjal po lestvici. Na begu naj bi bil od decembra, ko so ga povezali z napadom Šebaba, v katerem je bilo ubitih kakih 60 ljudi, a do danes je bila za njegovo ujetje razpisana desetkrat nižja nagrada kot po novem.

V istočasnih bombnih napadih na ameriški veleposlaništvi v Nairobiju in v tanzanijskem Dar es Salaamu je bilo leta 1998 ubitih več sto ljudi. napadi so prvič usmerili pozornost na Osamo bin Ladna in Ajmana al Zavahirija in njuno teroristično organizacijo Al Kaido.

STA


Najbolj brano