Slovaški premier: Begunske kvote so “politično mrtve”

Kvote za porazdelitev prosilcev za azil med državami članicami EU so “politično mrtve”, je dejal slovaški premier Robert Fico. Kvote po njegovem prepričanju delijo EU, zato bi bil potreben drugačen pristop pri soočanju z nezakonitimi migracijami.

Kvote za porazdelitev prosilcev za azil med državami članicami EU so “politično mrtve”, je dejal slovaški premier 
Robert Fico.
Kvote za porazdelitev prosilcev za azil med državami članicami EU so “politično mrtve”, je dejal slovaški premier Robert Fico. 

BRUSELJ, BRATISLAVA>“Kvote danes jasno delijo EU, zato mislim, da so politično mrtve,” je v Bratislavi novinarjem v ponedeljek dejal Robert Fico.

To, kar so države Višegrajske četverice govorile že pred letom in pol, sedaj postaja uradna politika EU, je še dejal slovaški premier, čigar država trenutno predseduje EU.

“Kdorkoli želi razdeliti Evropo, naj da na mizo kvote, kdor jo hoče združiti, pa mu dovolite, da predlaga drugačen koncept boja proti nezakonitim migracijam,” Ficove besede povzema britanska tiskovna agencija Reuters.

V Bruslju Ficovih izjav danes niso želeli komentirati. Govorec Evropske komisije Margaritis Schinas je zgolj spomnil na besede predsednika komisije Jean-Clauda Junckerja v njegovem govoru o stanju v EU, da solidarnost ni nekaj, kar je mogoče uveljavljati, ampak jo je treba tudi čutiti.

Juncker je s tem želel povedati, da je EU “prostovoljni projekt”, ki se bo razvijal le, če bo “dosegel srca ljudi”, je pojasnil Schinas. Splošnih načel solidarnosti ni mogoče vsiliti z zakonom ali direktivo. Vendar pa ni mogoče izbirati, ko gre za izvajanje zakonodaje EU.

Države Višegrajske četverice so že od samega začetka močno nasprotovale kvotam, ki jih je EU maja lani predstavila kot način reševanja begunske in migrantske krize, s katero se je soočala Evropa in na katere meje so dnevno prihajali tisoči migrantov.

Slovaška in Madžarska sta šli v svojem nasprotovanju kvotam tudi pred Sodišče EU v Luxembourgu. Na Madžarskem pa bo v nedeljo potekal tudi referendum, na katerih se bodo volivci izrekali o obveznih kvotah EU.

Na nedavnem neformalnem srečanju voditeljev 27 držav članic EU v Bratislavi so Češka, Slovaška, Madžarska in Poljska v skupni izjavi predstavile svoje videnje spopadanja z begunskim vprašanjem. Predlagale so “prožno solidarnost”, v skladu s katero bi države članice sprejele begunce glede na svoje zmožnosti.

Nemška kanclerka Angela Merkel, ki ji mnogi zaradi njene politike “odprtih vrat” pripisujejo krivdo za nastalo situacijo v Evropi, je nedavno, soočena s porazom njene stranke CDU na deželnih volitvah, priznala napake pri odzivanju na lansko migrantsko krizo.

STA


Najbolj brano