Pri Špilju postavljajo ograjo na meji s Slovenijo

Na avstrijski strani mejnega prehoda Špilje na meji s Slovenijo se pripravljajo na postavitev pletene žične ograje za zajezitev toka beguncev. Ob mejo so že prepeljali prve kolute dva metra visoke ograje, ki jo bodo po napovedih začeli nameščati popoldne, poročajo avstrijski mediji.

Z ograjo želijo beguncem, ki v Avstrijo prihajajo po balkanski 
poti, preprečiti prehajanje zelene meje.  Foto: STA
Z ograjo želijo beguncem, ki v Avstrijo prihajajo po balkanski poti, preprečiti prehajanje zelene meje.  Foto: STA

GRADEC > Po podatkih uprave deželne policije na avstrijskem Štajerskem bodo ograjo danes začeli postavljati na tako imenovanem obrobju. Nekaj manj kot štiri kilometre ograje bodo postavljali v več etapah, ker še niso dosegli dogovora z vsemi lastniki zemljišč, kjer bo stala.

Na ministrstvu za zunanje zadeve so pojasnili, da Avstrija na svoji strani mejnega prehoda Špilje postavlja nov sprejemni center, katerega del bo tudi ograja za usmerjanje beguncev na vstopno točko. Dodajajo, da gre za začasen poseg na območju mejnega prehoda Špilje, ki je bil predhodno usklajen s Slovenijo in mu naša država ni nasprotovala. S postavljanjem ograje pa na meji s Hrvaško nadaljuje tudi Slovenija. Kot so pojasnili na ministrstvu za notranje zadeve, je bilo do danes postavljenih približno 110 kilometrov ograje. Danes se ovire postavljajo na območju policijskih uprav Maribor in Ljubljana. Postavljanje začasnih tehničnih ovir po navedbah ministrstva poteka glede na sprotno oceno migracijskih tokov.

Avstrijska radiotelevizija ORF na spletni strani piše, da so se pripravljalna dela za postavitev ograje začela pred dobrim tednom dni, celotno ograjo pa naj bi po sedanjih načrtih postavili do božiča.

Za postavitev ograje so se 13. novembra dogovorili koalicijski partnerji na Dunaju, ljudska stranka (ÖVP) in socialdemokrati (SPÖ). Z njo želijo beguncem, ki v Avstrijo prihajajo po balkanski poti, preprečiti prehajanje zelene meje. Ograja naj bi Avstrijo stala od 1,2 do dveh milijonov evrov.

V nedeljo čez mejna prehoda Špilje in Radgona iz Slovenije v Avstrijo ni vstopil noben begunec. V sprejemnem centru v Špilju tudi zgodaj davi ni bilo nobenih beguncev, v Šentilju na slovenski strani pa je na vstop v Avstrijo čakalo kakih 1200 prebežnikov.

STA


Najbolj brano