Na Madžarskem prve aretacije zaradi nezakonitega vstopa v državo

Madžarska policija je ponoči ob poskusu nezakonitega prehoda madžarsko-srbske meje aretirala 16 oseb, od tega devet sirskih državljanov in sedem Afganistancev.



V skladu z novo madžarsko zakonodajo je na Madžarskem 
od danes za nezakonit vstop v državo zagrožena zaporna 
kazen do treh let.
V skladu z novo madžarsko zakonodajo je na Madžarskem od danes za nezakonit vstop v državo zagrožena zaporna kazen do treh let.  

BUDIMPEŠTA > Vsi so nezakonito preplezali ograjo na meji. Pred današnjo uveljavitvijo ostrejše zakonodaje, ki za to predvideva zaporno kazen, je v državo v ponedeljek vstopilo rekordnih 9380 ljudi.

V skladu z novo madžarsko zakonodajo je na Madžarskem od danes za nezakonit vstop v državo zagrožena zaporna kazen do treh let. Tistim, ki bodo ob poskusu nezakonitega vstopa v državo tudi poškodovali ograjo ob meji, grozi do pet let zapora.

Po poročanju madžarske televizije je 16 beguncev ponoči prerezalo ograjo v bližini mejnega prehoda Röszke in prečkalo mejo, nato pa jih je aretirala policijska patrulja.

Kot je kasneje sporočil glavni svetovalec madžarskega premierja Viktorja Orbana, Gyorgy Bakondi, je madžarska policija zaradi poškodovanja ograje na srbsko-madžarski meji doslej aretirala 60 ljudi, od tega 45 na meji, 15 pa znotraj države, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Madžarska je sicer v ponedeljek na mejnem prehodu Röszke postavila še zadnje metre ograje, policija pa je vse, ki si želijo zaprositi za azil, napotila, naj se vrnejo na okoli kilometer oddaljen mejni srbski prehod Horgoš.

Tam so po navedbah sodelavca Visokega komisariata Združenih narodov za begunce Babarja Balocha tudi po polnoči posameznim prosilcem za azil dovolili, da se napotijo proti Madžarski, a to po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA poteka zelo počasi. Po poročanju novinarja tiskovne agencije AFP je madžarsko-srbsko meja tesno zaprta, česar pa Baloch ni mogel potrditi.

“Madžarske oblasti so mi povedale, da sta odprta še dva mejna prehoda,” je še dejal.

Tiskovni predstavnik madžarske vlade Zoltan Kovacs je na novinarski konferenci v Röszkeju v ponedeljek zvečer poudaril, da kljub zaostreni zakonodaji veljajo še naprej vsi pogoji za zakonit vstop na Madžarsko in oddajo prošnje za azil, poroča madžarska tiskovna agencija MTI.

Madžarska policija je po navedbah AFP v ponedeljek zabeležila rekordno število ljudi, ki so vstopili na Madžarsko, 9380, kar je skoraj štirikrat več od povprečja minuli teden.

Madžarska obenem načrtuje gradnjo ograje, s katero bi preprečila migrantom nezakonito prehajanje meje, tudi ob svoji meji z Romunijo, potem ko jo je zgradila s Srbijo, je danes sporočil madžarski zunanji minister Peter Szijjarto.

“Vlada se je odločila, da bo začela priprave za gradnjo ograje na madžarsko-romunski meji”, je dodal in pojasnil, da bo potekala od tromeje med Madžarsko, Srbijo in Romunijo do neke razumne razdalje, če se bo pritisk migrantov in beguncev po zaprtju meje s Srbijo preselil na mejo z Romunijo, poroča madžarska tiskovna agencija MTI.

Dodal je, da so se za ta ukrep odločili, ker tihotapci ljudi, ki delujejo ob meji s Srbijo, zaradi tamkajšnje ograje spreminjajo svoje poti, tako da se bo pritisk migrantov verjetno preusmeril v Romunijo.

Madžarska je članica EU in schengenskega območja, Romunija pa je članica EU, ne pa tudi schengenskega območja.

STA


Najbolj brano