Juncker predlaga pet scenarijev za prihodnost EU 27

Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je danes v Bruslju predlagal pet scenarijev za razvoj EU do leta 2025 - od nadaljevanja sedanjega stanja do popolnoma federalistične EU. Njegovi predlogi v obliki bele knjige nosijo tudi velik slovenski pečat, na primer pri poudarku na pomenu enake obravnave vseh članic, izpostavljajo v komisiji.

 Foto: Thierry Monasse
Foto: Thierry Monasse

BRUSELJ > Osrednje politično sporočilo ob predstavitvi scenarijev za reformo unije se glasi, da EU po odločitvi Britancev za izstop ne bo trošila političnega kapitala za ločitev. To prepušča ločitvenim odvetnikom, da uredijo postopek na tehnični ravni, sama se bo osredotočila na svojo prihodnost v sestavi 27 članic.

Juncker predlaga pet scenarijev za razvoj EU 27 do leta 2025: da ostane vse tako kot doslej; da se EU osredotoči samo na enotni trg; da tisti, ki hočejo več, storijo več, kar vključuje oblikovanje koalicij voljnih; da se stori manj, a učinkoviteje in federalistični scenarij storiti veliko več skupaj.

Slovenija je ena najmanjših članic EU, a uteleša bistvo Evrope. Slovenijo vidim kot gonilno silo sprememb v EU 27 članic, je poudaril predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker v pisnem intervjuju za STA pred obiskom v Sloveniji. Slovenija ni po naključju prva članica unije, kjer želi razpravljati o novih predlogih za razvoj EU 27.

Junckerjevi predlogi nosijo tudi velik slovenski pečat, poudarjajo v komisiji. Slovenski prispevek se na primer kaže v poudarku pomena enake obravnave vseh članic in v poudarku, da si je treba prizadevati za bolj enakomerno porazdelitev koristi globalizacije med prebivalstvom unije. Slovenija bo tudi država, kjer bo Juncker sprožil razpravo o predlaganem procesu.

Rdeča nit teh predlogov sta dve temeljni načeli: enotnost in enaka obravnava članic. Od voditeljev članic unije se pričakuje, da se do konca leta izrečejo o teh predlogih. Na jubileju 25. marca v Rimu pa komisija pričakuje podporo temu procesu. V Bruslju poudarjajo, da je to začetek, ne konec procesa.

STA


Najbolj brano