Cipras: Ni druge poti, kot je dialog

Nemška kanclerka Angela Merkel in grški premier Aleksis Cipras na večernih pogovorih v ponedeljek nista dosegla kakega dogovora glede finančne pomoči Atenam, je po njunem peturnem srečanju, ki se je končalo nekaj pred polnočjo, povedal tiskovni predstavnik nemške vlade Steffen Seibert.

Grški premier Aleksis Cipras
Grški premier Aleksis Cipras 

BERLIN > “Kanclerka in grški premier sta imela konstruktivne pogovore, v dobrem in konstruktivnem ozračju glede položaja v Grčiji, postopkih v Evropski uniji in o prihodnosti nemško-grškega sodelovanja,” je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa povedal Steffen Seibert. Več podrobnosti o pogovorih na delovni večerji, ki so se začeli ob 19. uri, ni povedal.

Oba voditelja sta sicer pred tem na novinarski konferenci izrazila pripravljenost za reševanje spora, v katerem Aleksis Cipras želi omilitev varčevalnih ukrepov in nadaljevanje finančne pomoči, a Angela Merkel na to ne pristaja.

Kot je sicer dejala Merklova, si Nemčija želi, da bi bila Grčija čimprej gospodarsko močna in z gospodarsko rastjo.

Cipras: Grki niso leni, Nemci pa niso krivi za slabe razemre v Grčiji

Cipras pa se je zavzel za boljše razumevanje in ponudil novo obliko sodelovanja. “Da premagamo obstoječe težave, ni druge poti, kot je dialog,” je dejal grški premier.

Obe strani je tudi posvaril pred medsebojnim obtoževanjem. “Grki niso lenuhi, Nemci pa niso krivi za zlo in slabe razmere v Grčiji. Zelo si moramo prizadevati, da bodo premostili te grozne stereotipe,” je dejal Cipras.

Tudi Merklova je dejala, da mora Evropa premagati stereotipe o dobrih in slabih članicah evroobmočja, da bi zagotovila prihodnost denarne unije.

Grški premier je tudi v Berlinu obljubil “obsežne strukturne reforme”. Grčiji v minulih petih letih ni uspelo, da bi rešila svoje težave, je priznal. “Obstajajo notranji vzroki za veliko krizo v Grčiji. Doseči pa moramo novo politično mešanico, s katero bomo lahko premagali to zlo,” je še dejal.

Nemška kanclerka je izpostavila, da je pomembno tudi, da Grčija premaga visoko stopnjo brezposelnosti med mladimi. Poudarila je tudi, da si obe strani prizadevata za zaupanja vredno sodelovanje.

Hkrati je opozorila, da sogovornika Aten ostajata nekdanja trojka in evrska skupina. Nemčija ni inštitucija, ki bi odločala, ali je grški reformni program ustrezen, je poudarila. Dodala je še, da mora Grčija spoštovati dane obljube.

Cipras: Pri vojni odškodnini gre za moralno vprašanje

Glede grške zahteve po vojni odškodnini za škodo, ki jo je nacistična Nemčija povzročila med drugo svetovno vojno, je Cipras dejal, da ne gre za gmotno, temveč moralno vprašanje.

Cipras se je za obisk v Berlinu odločil šele dva meseca po prevzemu premierskega položaja in več tednov po obiskih v Parizu in Rimu, s čimer je pokazal, da bolj kot na razumevanje Nemčije računa na solidarnost drugih evropskih držav.

To so ključni tedni za Grčijo, saj ji grozi bankrot, če ne bo dosegla dogovora z mednarodnimi posojilodajalci. Merklova, francoski predsednik Francois Hollande, predsedniki Evropskega sveta, Evropske komisije in Evropske centralne banke ter šef evroskupine Jeroen Dijsselbloem so Ciprasu minuli teden v Bruslju sporočili, da mora čim prej - še ta mesec - predstaviti celovit seznam podrobnih reform, če želi denar. Osnova ostaja dogovor o štirimesečnem podaljšanju programa finančne pomoči Grčiji, ki ga je evroskupina dosegla 20. februarja.

STA


Najbolj brano