Cerar: Če se naložbeni projekt ponesreči, bi bilo to usodno

Naložbeni načrt za Evropo je pomemben za dvig razvojnega duha, treba ga je pripraviti dobro in realistično, saj bi bilo zelo usodno, če se ponesreči, je poudaril premier Miro Cerar ob prihodu na vrh EU v Bruslju.

Italijanski premier Matteo Renzi in slovenski premier Miro Cerar Foto: STA
Italijanski premier Matteo Renzi in slovenski premier Miro Cerar Foto: STA

BRUSELJ > Za Slovenijo pa je pomemben tudi zato, ker nas sili, da zelo natančno opredelimo prednostne razvojne projekte, je še izpostavil Miro Cerar.

Ključno je, da naložbeni projekt, ki ga je predlagala Evropska komisija pod vodstvom Jean-Clauda Junckerja, zaživi, saj bo dvignil duh Evrope, kot tudi v Sloveniji ugotavljamo, da moramo dvigniti razvojni duh, je menil Cerar.

Naložbeno ofenzivo je po njegovih besedah treba zastaviti realistično, da bo dejansko prinesla razvoj gospodarstva in prebudila zasebne investicije, kar bo prispevalo h gospodarski rasti, zaposlovanju in na sploh k zagonu, ki ga Evropa potrebuje.

Cerar bo v razpravi na vrhu izpostavil, da ta načrt ne sme nadomestiti obstoječih evropskih sredstev, na primer kohezijskih, temveč jih dopolniti, ter da je treba pripraviti zelo jasen akcijski načrt. “Če se ta projekt ponesreči, bi bilo to zelo usodno,” je opozoril.

Junckerjev naložbeni načrt temelji na treh stebrih: evropskem skladu za strateške naložbe, naboru dobro pripravljenih, ekonomsko vzdržnih in verodostojnih projektov ter izboljšanju regulacijskega okolja za olajšanje investicij.

V naložbenem skladu naj bi bilo 21 milijard evrov obstoječih javnih sredstev - 16 milijard evrov iz evropskega proračuna in pet milijard evrov iz Evropske investicijske banke (EIB). Komisija in Evropski parlament pozivata, naj vanj prispevajo tudi članice.

Za odgovor na vprašanje, ali bo Slovenija prispevala v ta sklad, je po Cerarjevih besedah še prezgodaj, saj bo ta ideja dozorela šele v prihodnjih mesecih. Najprej želijo članice počakati na zakonodajni predlog komisije, ki se pričakuje januarja.

Slovenski premier je ob tem opozoril, da bo treba članice motivirati k prispevkom v sklad ter da bo na sploh treba motivirati tudi zasebne vlagatelje, pri čemer je tako v Sloveniji kot na evropski ravni treba poskrbeti za primerno pravno in poslovno okolje.

Izpostavil je razbremenitev administrativnih ovir ter poudaril, da je ključno ustvarjanje predvidljivosti in varnosti s konsolidacijo javnih financ in politično stabilnostjo, kar je naloga celotne slovenske politike.

V povezavi z Rusijo je Cerar menil, da vrh ne bo dal kakšnih posebno novih odgovorov. Osebno se zavzema, da je treba nadaljevati pritisk na Rusijo, da preneha kršiti mednarodno pravo, obenem pa doseči čim večje soglasje o tem, kako voditi dialog s Kremljem.

Premier sicer v prihodnje napoveduje bolj poglobljene razprave o tej tematiki, ki je po njegovih besedah dejansko zelo pereča in ima na določenih področjih tudi dramatične ekonomske posledice.

Novi predsednik Evropskega sveta Donald Tusk želi vrh končati pred polnočjo - razpravo vsebinsko bolj osredotočiti, da ne bi bila preveč razvlečena. Omenja se celo možnost, da bi lahko vrh v celoti končali že danes.

“Nihče ne ve, kako se bo zadeva izšla. Verjetno je zelo pomembno, katera vprašanja bodo odpirali drugi voditelji. Če bomo sledili gospodu Tusku, znamo končati že danes, do srednjih večernih ur,” je Tuskovo ambicijo komentiral slovenski premier.

STA


Najbolj brano