Avstrijski kancler za ostrejši nadzor na meji

Avstrijski kancler Werner Faymann je v pogovoru za avstrijski časnik Österreich napovedal, da bo Avstrija na meji povečala nadzor za vse. Kot je še dejal, je Avstrija začasno odpravila schengen, tako da na meji z Avstrijo velja obvezno izkazovanje identitete.

Fotografija je simbolična. Foto: STA
Fotografija je simbolična. Foto: STA

DUNAJ > "Če EU ne bo uspelo, da zavaruje svoje zunanje meje, bo pod vprašajem celoten schengen. Takrat bo morala vsaka država nadzorovati svoje nacionalne meje," je v pogovoru na spletni strani časnika opozoril avstrijski kancler.

V veljavi že poostren nadzor nad begunci

Ob tem je dodal, da je že sedaj v veljavi poostren nadzor nad begunci, ki želijo vstopiti v Avstrijo. "Kdor nima pravice do azila ali pa ne zaprosi za azil, želi pa v Skandinavijo ali drugam, je zavrnjen. V dogovoru z Nemčijo lahko v državo vstopijo tisti, ki imajo pri nas pravico do azila in jih Nemčija ne bo zavrnila," je opozoril Faymann.

"Če Nemčija beguncev, ki želijo recimo na Švedsko, ne bo več pustila v državo, bomo tudi mi, v natančnem dogovoru z Nemčijo, storili enako," je še napovedal predsednik avstrijske vlade. "Storili smo že vse, da tiste, ki pri nas nimajo pravice do azila, v prihodnosti zavrnemo že na meji," je še dejal.

Avstrijski kancler sicer zavrača, da bi določili zgornjo mejo za sprejem beguncev. Na vprašanje, koliko beguncev pričakuje v letošnjem letu, je odgovoril, da bi lahko ob ustreznih ukrepih prišlo do bistvenega zmanjšanja njihovega števila. Stavi tudi na solidarnost pri reševanju begunske krize.

"Kdor ni solidaren pri reševanju begunske problematike, lahko računa na veto pri finančni pomoči v naslednjih letih. Solidarnost ni enosmerna cesta," je še opozoril za današnjo izdajo časnika Österreich.

V Budimpešti so se danes ostro odzvali na te Faymannove besede. Kot je v sporočilu za javnost ocenil madžarski zunanji minister Peter Szijjarto, gre za izsiljevanje Dunaja. "Madžarska je izpolnila vse zahteve za pomoč EU. Vse to nima povezave z nezakonitim priseljevanjem," je še menil vodja madžarske diplomacije.

"Avstrija ukinja schengen"

Faymannove izjave glede beguncev so v tujih medijih poskrbele za zmedo. "Avstrija ukinja schengen," so v soboto zvečer zapisali pri italijanski tiskovni agenciji Ansa. Podobno razburjeno so se odzvali tudi madžarski mediji.

Avstrijski spletni novičarski portal www.oe24.at je pri tem bombastično zapisal, da "cela Evropa govori o (Faymannovem) intervjuju za Österreich".

Za razburjenje bi lahko poskrbele predvsem Faymannove besede, da Avstrija začasno odpravlja schengenska pravila. Dejansko so ta odpravljena že od lanske jeseni, je potrdil tiskovni predstavnik avstrijskega kanclerja.

Tudi Faymannovo mnenje glede mejnega nadzora ni nič novega, saj je to prejšnji teden povedal že za Kronen Zeitung, so še komentirali v kanclerjevem uradu. Tujim medijem že pojasnili stanje, so še povedali.

Zaskrbljeni tudi v Furlaniji-Julijski krajini

Na odločitev Dunaja so se z zaskrbljenostjo odzvali tudi v sosednji italijanski deželi Furlaniji-Julijski krajini. V pismu so izrazili obžalovanje in hkrati upanje, da to ne bo škodovalo odličnim čezmejnim odnosom med FJK in Avstrijo.

Na izjave avstrijskega kanclerja so se danes popoldan odzvali tudi v uradu vlade za komuniciranje (Ukom) in poudarili, da to, da Avstrija uvaja nadzor na svojih mejah, ni nov ukrep, ampak ukrep, ki velja že dlje časa. Po navedbah Ukoma Slovenija aktivno sodeluje pri iskanju rešitev in si še vedno prizadeva za skupen dogovor, vendar bo odločno in dosledno ukrepala, če bodo ogroženi interesi ali varnost Slovenije oziroma bo prišlo do napovedovanja enostranskih ukrepov.

"Slovenija se bo odzvala in nemudoma ukrepala, če bi Avstrija in Nemčija sprejeli kakršnekoli ukrepe, s katerimi bi začeli z zaostrovanjem in omejevanjem sprejema migrantov," so poudarili v Ukomu.

Pojasnili so še, da lahko Avstrija uvede nadzor na svojih mejah v skladu s schengenskim pravnim redom, če oceni, da so podane okoliščine, ki to opravičujejo (zagotavljanje varnosti v državi), je pa uvedbo takega ukrepa treba napovedati vsem državam članicam in Evropski komisiji, ki tudi nadzira izpolnjevanje pogojev za tak ukrep.

STA


Najbolj brano