Tina Weirather zmagala, Tina Maze tretja, Ilka Štuhec peta

Tekmovalka iz žepne kneževine Liechtenstein Tina Weirather je zmagovalka predzadnjega smuka za svetovni pokal alpskih smučark v Garmisch-Partenkirchnu. Druga je bila Avstrijka Anna Fenninger (+0,51), tretje mesto je pripadlo Slovenki Tini Maze (+0,91), peto mesto je osvojila še ena Slovenka Ilka Štuhec (+1,06).

Tina Maze ima v  skupnem seštevku svetovnega pokala le še 24 točk prednosti pred Anno Fenninger. Foto: STA
Tina Maze ima v skupnem seštevku svetovnega pokala le še 24 točk prednosti pred Anno Fenninger. Foto: STA

GARMISCH-PARTENKIRCHEN > Kot prva se je na progo podala Ilka Štuhec, ki je nalogo opravila z odliko, saj je ni prehitela nobena od 14 tekmovalk, ki so startale za Mariborčanko. Dolgo štajersko vodstvo je prekinila šele tekmovalka s startno številko 16, Tina Maze.

Štuhčeva se je videla na stopničkah, vendar ...

Korošica je bila hitra že ob prvem merjenju vmesnega časa, ko je imela 18 stotink sekunde prednosti, ob drugem je bila v rdečem, z zaostankom 22 stotink sekunde, nato je sledil odlični del, v katerem si je prismučala 20 stotink prednosti, prednost je nato povečala na 36 stotink, v ciljni črti pa je Mariborčanko prehitela za 15 stotink sekunde za prvo zamenjavo vodstva na tekmi. Prvič v tej sezoni sta bili povsem na vrhu kar dve Slovenki. Dvojno slovensko vodstvo pa je splavalo po vodi že po nastopu tekmovalke iz majhnega Liechtensteina.

Lara Gut, ki je startala tik za Tino, je izbrala počasnejšo linijo od obeh Slovenk, zato pa je Tina Weirether skoraj za sekundo izboljšala dosežek slovenske šampionke ter se s prednostjo 91 stotink sekunde uvrstila pred Slovenkama. Takšna razvrstitev na vrhu je ostala tudi po nastopih Avstrijke Elisabeth Görgl, Italijanke Elene Fanchini in Američanke Lindsey Vonn.

Avstrijka Anna Fenninger pa je dobila dvoboj s Slovenkama, Mazejevo je prehitela za natanko štiri desetinke in jo izrinila na tretje mesto, za zmagovalko je zaostala 51 stotink sekunde, Štuhčevo pa je potisnila z zmagovalnega odra na četrto mesto. Štuhčeva, ki so se ji nasmihale krstne stopničke, je do konca izgubila še eno mesto. Avstrijka Nicole Hosp se je s startno številko 30 pognala tik pod stopničke ter se vrinila med Slovenki, le za tri stotinke sekunde je zaostala za Mazejevo.

Maze ima le še 24 točk prednosti

Izjemni slovenski ekipni dosežek z dvema tekmovalkama v prvi peterici ima manjšo lepotno napako. V boju za veliki kristalni globus se je zgodilo tisto, kar se s slovenskega stališča ne bi smelo. Fenningerjeva je z drugim mestom še zmanjšala zaostanek za vodilno Slovenko v skupnem seštevku svetovnega pokala, Mazejeva (1205) ima tako prednost le še 24 točk pred avstrijsko izzivalko (1181).

Tudi boj za zmagovalko posebnega seštevka v kraljevski disciplini se bo odvil v Savojskih Alpah. Vonnova (402), ki je bila sedma, bo na zadnjem smuku sezone v Meribelu nastopila s prednostjo 35 točk pred Fenningerjevo (367) in 96 točk pred Mazejevo (306), ki ima tako le teoretično možnost za osvojitev smukaškega globusa. Tretja Slovenka na startu Vanja Brodnik je odstopila.

V Garmischu bo v nedeljo na sporedu superveleslalom, karavana pa se bo pred finalnim prizoriščem v Meribelu ustavila še v Areju, kjer bosta na sporedu obe tehnični disciplini.