S prebujenim Budo do šeste zmage

Po natanko dveh mesecih so se Portorožani vrnili v štajersko prestolnico, kjer so v začetku februarja slavili z visokimi 19. točkami prednosti. V četrtem krogu lige za obstanek so Portorožani znova slavili, s tem potrdili prvo mesto na lestvici in se približali četrtfinalu DP. Maribor Nova KBM : Portorož 58:69.

Nejc Buda Foto: Rok Maver
Nejc Buda Foto: Rok Maver

MARIBOR > Glede na lepo serijo zmag je bilo razpoloženje v gostujočem taboru pričakovano optimistično, kot je bil pričakovan tudi slab obisk mariborskih ljubiteljev športa v zastareli dvorani Tabor, saj je bil včeraj pač v ospredju nogometni večni derbi.

Dvorana Tabor, gledalcev 150, sodniki: Česen (Kranj), Pur (Šmarje pri Jelšah), Mlakar (Škofja Loka); četrtine - 11:20, 16:16, 11:17, 20:16. Maribor NKBM: Rožanc 3, Erčulj 11, Matijević 2, Lulić, Kosič 14 (7:5), Ruphin 12 (2:2), Vukasović, Mlakar, Šarkinović 6 (5:3), Črešnar 3 (2:1), Lopičić 6 (2:2), Sokolov 1 (4:1). Trener: Andrej Kuzma. Portorož: Barbarič 7 (1:1), Zaro, Močnik 9 (2:1), Borse, Petrović 2, Modrić 2, Čigoja 7 (2:2), Buda 25 (5:5), Hodžić 3, Besedič, Ožbolt, Markič 14 (5:3). Trener: Konstantin Subotić. Os. napake: Mar. 23, Port. 26; prosti meti: Mar. 24:16, Por. 15:12; trojke: Mar. 25:6, Port. 22:3 (Čigoja, Markič, Hodžić po 1); skoki: Mar. 48. Port. 37.

Domačini so sinoči lovili zmago, s katero bi se še lahko vmešali v boj za mesta, ki prinašajo neposreden obstanek med najboljšimi, medtem ko bi Portorožani s četrto zaporedno zmago v ligi za obstanek (skupno šesto) še povišali vrednost svojih delnic v bitki za četrtfinale. Gostujoči trener Konstantin Subotić je za začetek na parket poslal Jureta Močnika, Alena Hodžića, Miho Markiča, Dejana Čigojo in Nejca Budo, ki so se po uvodni trojki domačinov hitro prebudili in povedli s koši Markiča. Čeprav so ravno visoki igralci veljali za glavno nevarnost Maribora, je razpoloženi Buda nadziral dogajanje pod obema obročema in že v prvih desetih minutah Štajercem natresel 13 točk. V nadaljevanju dvoboja si je visoki Ajdovec prislužil nekaj minut počitka, Subotić pa je na njegov položaj poslal Jureta Besedića, medtem ko je zadržanega Hodžića zamenjal kapetan Sašo Ožbolt, ki se je na parket vrnil po več kot tritedenskem premoru. Dokaj hitro je na parket stopil tudi mladi Jan Barbarič, ki je s polaganjem v 13. minuti povišal na 24:13, sledila pa je mini serija domačinov, ki so se s košem Miloša Lopičića približali na štiri točke zaostanka. Razlogov za paniko pa v gostujočem taboru ni bilo.

Za prvaka, 4. krog - Olimpija : Rogaška 98:81, Zlatorog Laško : Tajfun 75:76; za obstanek - 4. krog - Nova KBM : Portorož 58:69, Helios Suns : Hopsi 90:82, Šenčur : Elektra večerna tekma. Vrstni red - 1. Portorož (v zmagah 10:4) 24, 2. Helios (9:5) 23, 3. Šenčur (8:5, -1) 21, 4. Hopsi (8:6) 22, 5. Maribor (5:9) 19 točk, 6. Elektra (1:11, -1) 14 točk.

Portorožani so v prvem polčasu dokaj slabo skakali ter zgrešili vseh sedem metov za tri točke, a so ta primanjkljaj nadoknadili z disciplinirano igro na obeh straneh parketa. Za redke privržence gostov pa je bilo najbolj pomembno, da je Buda tudi drugi polčas začel zelo učinkovito in skupaj z Markičem Portorož popeljal do vodstva s 43:29. Motivirani ladjarji, ki so večji del drugega polčasa odigrali brez prestrogo izključenega veterana Stipeta Modrića, so nadaljevali z zavzeto igro in v 31. minuti prednost povišali že na +17 (55:38). To je izkoristil Žiga Erčulj in z dvema zaporednima trojkama dobrih pet minut pred koncem malce znižal zaostanek, a so po zaslugi sedmih točk Čigoje v naslednjih dveh minutah Portorožani mirno pripluli do nove prvenstvene zmage. “Tekma je bila zelo težavna predvsem iz psihološkega vidika. Igralci so ponovno dali svoj maksimum, kar je najbolj pomembno. Zgodile so se tudi nekatere stvari, na katere nimamo vpliva, a gremo odločno naprej, saj nas že v soboto čaka nova zahtevna tekma," je zmago pokomentiral Subotić.