Norveške rokometašice sedmič evropske prvakinje

Norveška ženska rokometna reprezentanca je osvojila zlato kolajno na evropskem prvenstvu na Švedskem, potem ko je na današnji finalni tekmi v Göteborgu premagala Nizozemsko s 30:29 (15:15).

GÖTEBORG > Norvežanke so sedmič osvojile naslov evropskih prvakinj. Po zmagoslavjih na Nizozemskem 1998, na Madžarskem 2004, na Švedskem 2006, v Makedoniji 2008, na Danskem in Norveškem 2010 ter na Hrvaškem in Madžarskem 2014 so slavile tudi na letošnjem sklepnem turnirju na Švedskem, ob tem pa imajo v svojih vitrinah še tri odličja srebrnega leska (Danska 1996 in 2002 ter Srbija 2012) in eno bronastega (Nemčija 1994).

Scandinavium Arena, gledalcev 11.037, sodnici: Alpaidze in Berezkina (obe Rusija).
Nizozemska: Janković, Wester, Kramer, van der Heijden 3, Bont, Abbingh 3 (2), van Olphen 2, Snelder 6, Knippenborg, Broch 2, Visser 1 (1), Groot 5, Dulfer, Goos 2, Malestein 1, Polman 4.
Norveška: Grimsbo, Solberg, Arntzen 3, Kristiansen 2, Skogrand, Ingstad, Mork 12 (5), Oftedal 2, Aune, Frafjord 5, Waade 2, Solaas, Kurtović, Herrem 4, Tomac.
Sedemmetrovke: Nizozemska 4 (3), Norveška 5 (5).
Izključitve: Nizozemska 4, Norveška 4 minute.

Nizozemke, osmoljenke finalnega obračuna v Scandinavium Areni v Göteborgu, so osvojile svojo prvo kolajno na evropskih prvenstvih, Francozinje pa so v današnji tekmi za bronasto kolajno ugnale Danke s 25:22 (14:9).

Na letošnjem evropskem prvenstvu na Švedskem je po šestletnem premoru nastopila tudi Slovenija, ki se ni prebila v drugi del tekmovanja. Skupinski del je končala na četrtem mestu, potem ko je na treh tekmah premagala Švedsko ter izgubila proti Srbiji in Španiji, skupno pa je osvojila 14. mesto.

Finalni obračun so bolje pričele Nizozemke, ki so si na krilih sijajnih obramb vratarke Tess Wester v 13. minuti priigrale tri gole prednosti (9:6), sedem minut kasneje pa so povišale na +4 (13:9). A Skandinavke se niso vdale, v zadnjih desetih minutah prvega polčasa so prevzele niti igre v svoje roke in v 25. minuti tekmo postavile v začetno izhodišče (13:13), le minuto kasneje pa po golu Emilie Hegh Arntzen povedle s 14:13.

Finalistke so drugi polčas začele z neodločenim izidom (15:15), ta pa je minil v prevladi Norvežank, ki so stopnjevale svoj ritem in v 35. minuti povedle z 19:17, enajst minut kasneje pa s 26:21. V finišu tekme so močno popustile, Nizozemke so se slabi dve minuti pred koncem po golu Estevane Polman približale na gol zaostanka (29:30) in imele v izdihljajih tekme celo možnost za izenačenje, a so zadnji napad odigrale zmedeno in ostalo je pri zmagi Norvežank.

Pri Norvežankah je blestela Nora Mork. Najboljša strelka letošnjega evropskega prvenstva je na finalni tekmi dosegla kar 12 golov, pri Nizozemkah pa je bila strelsko najbolj učinkovita Danick Snelder s šestimi zadetki.