Zelo dobri zaposlitveni obeti za začetek leta

Delodajalci v Sloveniji so glede zaposlovanja v prvem četrtletju zelo optimistični, kaže raziskava družbe Manpower. Napoved zaposlovanja je namreč najboljša od začetka izvajanja raziskave v začetku leta 2011, pričakovanja so boljša v vseh panogah in v vseh regijah.



Delodajalci v vseh gospodarskih panogah pričakujejo rast 
zaposlitvenih možnosti, najboljše napovedi so za panoge 
proizvodnje in gradbeništva. Foto: Leo Caharija
Delodajalci v vseh gospodarskih panogah pričakujejo rast zaposlitvenih možnosti, najboljše napovedi so za panoge proizvodnje in gradbeništva. Foto: Leo Caharija

LJUBLJANA > Med 622 delodajalci, ki so sodelovali v raziskavi, jih v prvem četrtletju prihodnje leto 16 odstotkov načrtuje rast zaposlovanja, trije odstotki upad zaposlovanja, 79 odstotkov pa jih ne predvideva sprememb v zaposlitveni strukturi, so sporočili iz družbe Manpower.

Neto napoved zaposlovanja po sezonski prilagoditvi znaša +17 odstotkov in je najmočnejša od začetka izvajanja raziskave v Sloveniji v začetku leta 2011. Obeti sledijo napovedim za zadnje četrtletje letos, ki so bili najboljši doslej.

Napoved je za pet odstotnih točk boljša kot za zadnje četrtletje letos in za 13 odstotnih točk boljša kot za prvo četrtletje letos.

Napovedi slovenskih delodajalcev med najbolj optimističnimi na svetu

“V splošnem ostajajo obeti na slovenskem trgu dela optimistični tudi po vstopu v leto 2017,” je dejal direktor Manpowerja v Sloveniji Robert Vovk. Dodal je, da je razkorak med povpraševanjem in ponudbo kandidatov z določenimi specifičnimi znanji še vedno velik, da pa so zaposlitveni obeti, če delodajalci najdejo kandidate z želenim znanjem, izjemno visoki.

Na globalni ravni so napovedi najboljše na Tajvanu, v Indiji, na Japonskem, Madžarskem in v Sloveniji, najslabše v Braziliji, Švici in Italiji.

“Letošnji znaki oživljanja so potrjeni in zaupanje preveva trg dela, tako pričakujemo velik napredek in visoko aktivnost na slovenskem trgu dela v prihodnjem letu. Poleg tega so napovedi slovenskih delodajalcev med najbolj optimističnimi napovedmi po vsem svetu,” je izpostavil Vovk. Po njegovem mnenju gre takšen optimizem pripisati nadaljevanju optimističnega razpoloženja iz preteklega leta.

Najboljše napovedi za panoge proizvodnje in gradbeništva

Delodajalci v vseh gospodarskih panogah pričakujejo rast zaposlitvenih možnosti, najboljše napovedi so za panoge proizvodnje in gradbeništva (neto napoved po +24 odstotkov), javne uprave in socialnih storitev (+17 odstotkov), trgovine na debelo in drobno (+16 odstotkov), finančnih in poslovnih storitev, zavarovalništva in nepremičnin ter transporta, logistike in komunikacij (po +13 odstotkov).

Najbolj previdni so delodajalci v panogi kmetijstva, lova, gozdarstva in ribolova, njihova neto napoved za prvo četrtletje znaša +7 odstotkov.

Na četrtletni ravni so se najbolj izboljšala pričakovanja v panogah finančnih in poslovnih storitev, zavarovalništva in nepremičnin ter javne uprave in socialnih storitev (za sedem odstotnih točk), na letni ravni v gradbeništvu (za 29 odstotnih točk).

Za napovedi glede stopnje brezposelnosti konec prvega četrtletja je po Vovkovih besedah še prezgodaj, ocenjuje pa, da se bo nadaljeval podoben pozitiven trend.

V osrednji Sloveniji najboljši zaposlitveni obeti

Zaposlitveni obeti so boljši v vseh štirih regijah, najbolj v osrednji (osrednjeslovenska, gorenjska in zasavska) z neto napovedjo +19 odstotkov, sledijo jugozahodna (notranjsko-kraška, goriška in obalno-kraška) s +18 odstotkov, jugovzhodna (spodnjeposavska in jugovzhodna) s +14 odstotkov in severovzhodna (pomurska, podravska, koroška, savinjska) s +13 odstotkov. Na četrtletni ravni so se najbolj izboljšali v jugozahodni regiji, na letni v osrednji in jugozahodni regiji.

V velikih podjetjih najboljša napoved

Glede na velikost podjetja so se napovedi izboljšale v vseh skupinah podjetij, v treh od štirih so najboljša doslej. V velikih podjetjih neto napoved znaša +32 odstotkov, v srednje velikih +21 odstotkov, v malih podjetjih +15 odstotkov in v mikro podjetjih +8 odstotkov. Na četrtletni ravni so se najbolj izboljšale pri velikih podjetjih, na letni ravni pri velikih in srednje velikih podjetjih.

STA


Najbolj brano