Za zdravo rast in razvoj ogroženih otrok

Skupina humanitarnih organizacij je pozvala poslance, naj čim prej omogočijo brezplačno šolsko kosilo vsem otrokom iz socialno ogroženih družin. Veljavna zakonodaja omogoča brezplačno kosilo le otrokom družin iz prvega dohodkovnega razreda.

Bodo poslanci prisluhnili pozivu humanitarnih organizacij? Foto: Leo Caharija
Bodo poslanci prisluhnili pozivu humanitarnih organizacij? Foto: Leo Caharija

LJUBLJANA > Odprto pismo poslancem so podpisale Zveza prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje, dobrodelno društvo Petka za nasmeh in Slovenska fundacija za Unicef ob podpori organizacij, združenih v Nacionalnem forumu humanitarnih organizacij, ter Zveze društev pedagoških delavcev. V pismu so opozorile, da je bila leta 2011 otrokom iz socialno ogroženih družin s spremembo zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev storjena velika škoda.

“Številne družine so zdrsnile še globlje v brezno revščine, njihovo breme pa je bilo iz države preloženo na civilno družbo. V zadnjih letih pod pragom revščine v Sloveniji živi vse več otrok,” so zapisale organizacije. Po zadnjih podatkih Statističnega urada RS pod pragom revščine živi 54.000 otrok, kar predstavlja 2700 osnovnošolskih razredov.

Subvencija otrokove prehrane je po navedbah podpisnikov pisma edini socialni transfer, ki gre neposredno otroku. “Zato predlagamo, da se v sistem popolnoma brezplačnega toplega šolskega obroka vključi otroke iz vseh treh dohodkovnih razredov, ki spadajo v socialno ogroženo skupino,” so pozvale organizacije. Ob tem so zavrnile argumente, ki sta jih vlada in koalicija izpostavili proti razširitvi kroga upravičencev.

“Poslanke in poslance že ves čas opozarjamo na nujne sistemske spremembe, ki bi omogočile zdravo rast in razvoj vsem otrokom. Eden ključnih ukrepov za dosego tega cilja je redno prehranjevanje, ki vključuje tudi tople obroke,” so spomnile organizacije.

Sicer bo novela zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, s katero ZL predlaga razširitev upravičenosti do brezplačnega šolskega kosila tudi na otroke družin iz drugega in tretjega dohodkovnega razreda, danes na seji državnega zbora najverjetneje neuspešno končala zakonodajno pot. Parlamentarni odbor za delo, družino, socialne zadeve in invalide je namreč že konec septembra odločil, da novela ni primerna za nadaljnjo obravnavo. Tako vlada kot koalicija sta se izrekli proti noveli. Vlada je presodila, da je treba najprej analizirati in evalvirati sedanji sistem subvencioniranja šolske prehrane. STA


Najbolj brano