Vlada in večina sindikatov podpisali dogovor o varčevanju

Vlada in večina sindikatov javnega sektorja so podpisali dogovor o varčevalnih ukrepih za prihodnje leto. K podpisu dogovora je danes pristopilo 28 od 38 reprezentativnih sindikatov, a nekateri bodo svoj podpis prispevali naknadno. Ukrepi bodo začeli veljati z novim letom, prej pa morajo potrebne zakonske spremembe potrditi še poslanci.

Predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj Foto: STA
Predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj Foto: STA

LJUBLJANA > Je pa že zdaj jasno, da pod dokumentom zagotovo ne bo podpisov najmanj šestih sindikatov, od tega kar štirje s področja zdravstvene dejavnosti: sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Fides, sindikat zobozdravnikov Dens, Sindikat zdravnikov družinske medicine Praktik.um in sindikat delavcev v zdravstveni negi. Poleg tega podpisa ne bosta prispevala še Sindikat vojakov Slovenije in Sindikat slovenskih diplomatov.

V imenu vlade je dogovor podpisal vodja vladnih pogajalcev, minister za javno upravo Boris Koprivnikar. V izjavi novinarjem je izrazil zadovoljstvo, da so kljub zapletenim in težkim pogajanjem dosegli kompromis. Meni, da sta razumevanje pokazali obe strani.

Koprivnikar si težko predstavlja, kako bi v prihodnje leto vstopili brez danes podpisanega dogovora, saj je ob ugodnih gospodarskih gibanjih socialni mir osnova za začetek izvajanj razvojnih projektov. Tako se v letu 2015 ne bodo spet pogajali o nižanjih in rezih, pač pa o naložbah, je dodal.

Medtem predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj upa, da bo ta dogovor "neka točka, ki bo pomenila konec varčevanja v smislu, kot smo ga poznali zdaj, zlasti na račun zaposlenih" - pa naj gre za javni ali zasebni sektor.

Po Štrukljevem mnenju je za sindikalno stran bistveno, da so zavrnili dodatna znižanja plač in sprostili napredovanja. Kar se tiče nadaljnjih dogovarjanj, pa verjame, da so sindikati vnovič ugotovili, da lahko le skupaj in enotno dosežejo pomembne rezultate.

"Ta pogajanja so bila zelo težka, zapletena in konfliktna, zadevo smo pripeljali do konca skozi šivankino uho," pa je poudaril vodja pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja Drago Ščernjavič. Kot je še povedal, ne želi izražati niti zadovoljstva niti nezadovoljstva, vendar pa pričakuje in zahteva, da so bila to "zadnja taka pogajanja".

Sklenjeni dogovor sicer vključuje prenos sedaj veljavnih varčevalnih ukrepov. Izjema so napredovanja, ki se sprostijo, njihovo izplačilo pa izvede v januarju 2016. Enak časovni zamik je predviden za tiste, ki bodo napredovali v letu 2016.

Poleg tega dogovorjeni ukrepi vključujejo še znižano plačevanje premij kolektivnega dodatnega pokojninskega zavarovanja in dodatno znižanje obsega sredstev za plačilo delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela. Predvideva se tudi ukrep, ki se nanaša na možnost selektivnega zmanjšanja delovne obveznosti.

Vladni in sindikalni pogajalci so s pogovori začeli 23. oktobra, dogovor pa so dosegli in ga parafirali minuli ponedeljek, po sedmih krogih pogajanj. Sicer pa bodo za skupno mizo znova sedli tudi prihodnje leto, ko bodo najpozneje marca začeli s pogajanji o odpravi plačnih anomalij, spremembah plačnega sistema ter politiki plač v javnem sektorju.

STA


Najbolj brano