Vlada bo sindikalni predlog temeljito preučila

Sindikati javnega sektorja ob vladni preložitvi pogajanj ugotavljajo, da je njihov predlog ukrepov vreden tehtnega premisleka. Verjamejo, da se bo vlada odločila pravilno in torej sprejela njihov predlog. Zdaj čakajo na ponedeljek. Kot dodajajo, ima vlada možnost za poskus "manevriranja", a dvomijo, da bo to naletelo na odobravanje sindikatov.

Boris Koprivnikar, glavni vladni pogajalec
 Foto: Mitja Marussig
Boris Koprivnikar, glavni vladni pogajalec  Foto: Mitja Marussig

LJUBLJANA > Za popoldne predvidenega nadaljevanja pogajanj o varčevalnih ukrepih v javnem sektorju za leto 2015 namreč ne bo. Vladna stran je sindikate obvestila, da mora predlog, ki so ji ga podali v četrtek, temeljito preučiti in na tej podlagi sprejeti odločitve o nadaljnjih korakih. Pogajanja naj bi nadaljevali v ponedeljek, po neuradnih informacijah pa se bo koalicija na to temo sestala v nedeljo zvečer.

"Očitno je naš predlog vreden tehtnega premisleka in verjamem, da se bo vlada pravilno odločila, torej sprejela naš predlog. Ta je razumen in daje prostor za to, da vladi ne bi dajali dodatnih obremenitev," je danes ob prihodu na pogajanja o socialnem sporazumu novinarjem dejal vodja konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj.

“Vzemi ali pusti” predlog

Kot je pristavil, priprave na sredin protestni shod medtem tečejo nemoteno; če torej vlada ne bo sprejela sindikalnega "vzemi ali pusti" predloga, bodo shod izvedli. Če bo vlada na to odgovorila z interventnim zakonom in nižanjem plač, pa je pričakovati, da se bodo preoblikovali v stavkovno skupino sindikatov javnega sektorja.

"To ne bo dobro za nikogar, ampak druge poti zdaj nimamo več. Lepo smo povedali, da po petih letih odrekanj ta hip nismo pripravljeni nase vzeti več dodatne teže in vlada bi morala to razumeti," je poudaril Štrukelj, sicer tudi glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz). Ob tem je dodal, da ima vlada "seveda vse možnosti, da poskuša manevrirati", a dvomi, da bo takšna poteza naletela na odobravanje sindikatov.

Če se vlada in sindikati v ponedeljek vendarle dogovorijo, pa je Štrukelj napovedal, da bo Sviz za torek sklical izredno sejo glavnega odbora in pravočasno odpovedal proteste.

Po mnenju vodje pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja Draga Ščernjaviča je realno, da vlada sprejme njihov predlog in razliko v sredstvih najde drugje. Vlado je pozval, naj to stori in v tem primeru je preložitev sestanka dobrodošla, je dodal.

Uroševič bolj kritičen do preložitve pogajanj

Predsednik konfederacije Pergam Janez Posedi pa ocenjuje, da je očitno vsa zadeva za vlado vsebinsko zahtevna. Zato pričakuje, da bodo preučili sindikalni predlog in ugotovili, ali se jim bolj izplača konflikt ali pa dogovor.

Medtem je predsednik Policijskega sindikata Slovenije (PSS) Radivoj Uroševič do preložitve pogajanj nekoliko bolj kritičen. Kot navaja v sporočilu za javnost, je minister Koprivnikar s tem "zgolj potrdil naš sum, da gre za kupovanje časa in nadaljevanje poskusa razdora med do sedaj složnimi sindikati".

Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič pa je ob prihodu na današnja pogajanja o socialnem sporazumu vnovič pojasnil, da podpirajo kolege v javnem sektorju. "Politika ekstremnega varčevanja ne pelje nikamor. Poleg tega zaposleni v zasebnem sektorju dobro vedo in so prepričani, da posegi v nekatere pravice v javnem sektorju danes pomenijo poseg v pravice vseh ostalih jutri," je povedal in dodal, da bodo sodelovali tudi na protestnem shodu, če ta bo.

Sindikalni predlog sicer pomeni le podaljšanje sedaj veljavnih ukrepov, pri čemer je izjema predlog sprostitve napredovanj tako v plačne razrede kot nazive, za katere pa bi izplačevanje zamaknili do decembra 2015 oz. do novembrske plače.

STA


Najbolj brano