Visoke koncentracije ozona na Primorskem

V naslednjih dneh lahko pričakujemo visoke koncentracije ozona, ki lahko predvsem na Primorskem presežejo opozorilno urno vrednost 180 μg/m3, piše na spletni strani Arso.

Agencija RS za okolje (Arso) je za danes in sredo za osrednjo 
in vzhodno slovenijo razglasila rdečo stopnjo ogroženosti. Foto: Leo Caharija
Agencija RS za okolje (Arso) je za danes in sredo za osrednjo in vzhodno slovenijo razglasila rdečo stopnjo ogroženosti. Foto: Leo Caharija

LJUBLJANA > Agencija RS za okolje (Arso) je za danes in sredo za osrednjo in vzhodno slovenijo razglasila rdečo stopnjo ogroženosti. Kot so zapisali, bo do srede popoldne po nižinah sredi dneva in popoldne zelo velika toplotna obremenitev. Najvišje dnevne temperature bodo od 32 do 37 stopinj C. V notranjosti države so možne posamezne vročinske nevihte.

V sredo bo sprva precej jasno. Popoldne se bodo začele na severu pojavljati plohe in nevihte, ki bodo do večera zajele vso državo. Možni bodo močnejši nalivi in sunki vetra. Čez dan bo pihal jugozahodni veter, zvečer pa bo začel pihati severovzhodni veter, na Primorskem šibka do zmerna burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 17 do 24, najvišje dnevne od 28 do 33, v južni Sloveniji do okoli 35 stopinj C, napovedujejo na Arsu.

V ponedeljek so po podatkih Arsa najvišjo temperaturo izmerili v Ljubljani, 36,1 stopinje Celzija. Danes pa se je za zdaj ogrelo na 34 stopinj Celzija, kolikor so med drugim izmerili v Ljubljani, Mariboru, Murski Soboti, Novem mestu, Celju in Novi Gorici.

Splošna zdravstvena priporočila, ki veljajo za vroče, jasne, sončne dni, ko so povišane tudi koncentracije ozona, so: prostore zračimo v jutranjih urah in delu dopoldneva; popoldne se zadržujemo v zaprtih prostorih, kjer so koncentracije ozona nižje. Koncentracije ozona so v dnevu najvišje med 12. in 17. uro, na Primorskem in ob obali pa med 12. do 19. uro; izogibamo se fizičnim aktivnostim na prostem (tudi v hribih so poleti koncentracije ozona visoke). Aktivnosti na prostem izvajamo v jutranjih urah, ko so koncentracije ozona nižje.

Letošnji julij pa se še ni povsem približal rekordnim vročinam, doseženim daljnega 5. julija 1950. Takrat je v Črnomlju padel slovenski absolutni temperaturni rekord 40,6 stopinje Celzija, ki vztraja še danes. Tudi v Ljubljani (37,6 stopnje), Celju (39,4) in Slovenj Gradcu (35,5) so na omenjeni dan pred 65 leti zabeležili doslej najvišje julijske temperature, kažejo podatki agencije za okolje.

NR, STA


Najbolj brano