V Kopru in Novi Gorici možnost preseganja mejne vrednosti PM10

V zadnjih dneh, tudi danes, je bila večkrat napovedana velika verjetnost preseganja mejne vrednosti za delce PM10 v celinski Sloveniji. V Kopru in Novi Gorici je največja verjetnost preseganja mejne vrednosti za delce PM10 na Primorskem.

V Kopru in Novi Gorici je največja verjetnost preseganja 
mejne vrednosti za delce PM10 na Primorskem.
V Kopru in Novi Gorici je največja verjetnost preseganja mejne vrednosti za delce PM10 na Primorskem.  

LJUBLJANA > Inštitut vrtcem in šolam z območij, kjer velja srednja in velika verjetnost preseganja mejnih vrednosti za delce PM10, svetuje izogibanje prometnicam. Če se odločimo za sprehod, naj ta poteka v parku ali bližnjem gozdu.

Fizična aktivnost naj bo omejena tako glede časa kot tudi intenzivnosti. Predlagajo, da samo hodimo, druge aktivnosti pa pustimo za drugič. Omejitev aktivnosti je še posebej pomembna pri osebah, ki imajo težave z dihali.

Kot so na NIJZ zapisali na svoji spletni strani, se je omejitev še posebej treba držati v času, ko vrednosti onesnaženja zraka z delci več dni skupaj močno presegajo mejno dnevno koncentracijo. To je značilno za obdobje toplotne inverzije in stabilnega vremena, ko ni padavin in vetra.

Na NIJZ v času toplotne inverzije in stabilnega vremena svetujejo, da se priporočil držijo tudi vrtci in šole na drugih območjih države, posebej v zaprtih dolinah, kotlinah in naseljih, kjer prevladujejo individualna kurišča.

Trdni delec (PM) je izraz za prah, ki je v določenem obdobju prisoten v zraku. V zadnjih letih se najpogosteje izvajajo meritve delcev premera 10 (PM10) mikrometrov in 2,5 (PM2,5) mikrometra, ki so za zdravje najbolj škodljivi. Manjši in svetlejši delci se v zraku zadržujejo dalj časa. Njihova sestava je odvisna od izvora – lahko so naravnega (dim gozdnih požarov, vulkanski pepel) ali antropogenega izvora (energetski objekti, promet, industrija, individualna kurišča). Ne glede na to vplivajo na zdravje ljudi, ozračje, vidljivost in podobno. Za delce PM10 sta predpisani dnevna in letna mejna vrednost. Dnevna mejna vrednost, ki znaša 50 mikrogramov na kubični meter (kot 24-urno povprečje), ne sme biti presežena več kot 35-krat v koledarskem letu. Letna mejna vrednost znaša 40 mikrogramov na kubični meter.

STA


Najbolj brano