Top 5 intervjuji 2015: Kako otrok vzbudi pozornost?

Najbolj bran intervju leta 2015 na spletni strani Primorskih novic je opravila Vesna Humar z antropologinjo Vesno Vuk Godina, s katero sta spregovorili o sodobni vzgoji otroki, ki je vse bolj permisivna.

Vesna Vuk Godina in Miha Krofel
Vesna Vuk Godina in Miha Krofel 

1. Kako otrok vzbudi pozornost? Tako, da postane delinkvent.

 

S prijazno vzgojo, ki se odreka kaznim in avtoriteti, otrokom odrekamo možnost, da bi odrasli, in ustvarjamo posameznike, ki se posvečajo zgolj in samo lastnemu ugodju ter v okolju iščejo aplavz, občudovanje in potrjevanje veličastne podobe, ki jo imajo o sebi. Takšni otroci igrajo družbeno igro, ki je odrasli ne razumejo in je predvsem ne obvladajo. To se je zgodilo v Desklah in s podobnimi zgodbami se neuspešno spopadajo učitelji po vsej državi. Antropologinja, predavateljica na mariborski filozofski fakulteti in ljubljanski fakulteti za družbene vede Vesna Vuk Godina je prepričana, da se bo ta vzgojna paradigma spremenila šele, ko se bo končal potrošniški kapitalizem. Torej sistem, ki tako vzgojene ljudi potrebuje.

 

2. Ko je z otrokom kaj narobe, si težko racionalen

 

Kaj vse se lahko zgodi, če za ošpicami zboli odrasel človek, ki dela z ljudmi, natančneje z bolnimi otroki, kaže dogodek, ki je odjeknil pred dnevi. Preplah se še ni polegel, dodatno so cepili že nekaj manj kot sto ljudi, odraslih in otrok. Dogodek je resen opomin vsem, da pred zelo nalezljivimi boleznimi ni nihče varen, če se zoper njih ni cepil, ali pa se je cepil že davno, ko so bila cepiva manj učinkovita. Koristnosti in potrebnosti cepljenj, njene različne plati in učinke, zagotavljanje varnosti s primerno stopnjo precepljenosti razkriva prof. dr. Alojz Ihan, predavatelj na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani, vodja oddelka za imunologijo, doktor znanosti in zdravnik, specialist klinične mikrobiologije in imunologije.

 

3. Biolog, ki pleše z volkovi

 

Dvaintridesetletni raziskovalec Miha Krofel je neštete noči preživel v gozdu. Poleg risa, medveda in leoparda se je v svojem raziskovanju zavzeto in z neizmernim zanimanjem lotil tudi volka, zveri naših gozdov, o kateri so se ljudje v preteklosti, mnogi pa se še danes, najbolj motili. Doc. dr. Miha Krofel je zaposlen na oddelku za gozdarstvo Biotehniške fakultete v Ljubljani.

 

4. Otroški svet mora biti smiseln

 

 

Ko ga starši vprašajo, kako naj pomagajo svojemu otroku pri matematiki, jih prosi, naj tega raje ne počnejo in gredo z otrokom na sprehod. Godi Keller je norveški pedagog, ki ga tudi Slovenci dobro poznajo, saj veliko predava o načinu vzgoje v waldorfski šoli, ki ji je posvetil svojo poklicno pot.

 

5. “Borila se bom še za vse druge Reneje”

 

Besede kar bruhajo iz nje. Je energična, odločna, neomajna. Če je treba, gre tudi z glavo skozi zid, pravi. In je šla. Njen sinko Rene se je rodil z deformacijo desnega stopala. Slovenski zdravniki so kot edino možnost predlagali amputacijo, ona se s tem ni strinjala. Pomoč je poiskala v tujini. Slovenci so jo pri tem podprli in z dobrodelnimi akcijami po vsej Sloveniji zbrali denar za operacijo na Floridi. “Renejevi nogici sta danes enako dolgi in povsem ravni,” je presrečna Amela Talić. A njenega boja s tem še ni konec. “Borila se bom še za vse druge Reneje, da jim bo država dala, kar jim pripada,” je odločna.

 


Najbolj brano