Slovenija in Hrvaška kljub razhajanjem glede arbitraže ostajata prijateljici

Slovenija in Hrvaška kljub razhajanjem glede arbitražnega postopka o meji med državama ostajata prijateljski državi, sta danes po srečanju v avstrijskem Alpbachu poudarila predsednik republike Borut Pahor in njegova hrvaška kolegica Kolinda Grabar-Kitarović.

Slovenija in Hrvaška kljub razhajanjem glede arbitražnega 
postopka o meji med državama ostajata prijateljski državi, 
sta danes po srečanju v avstrijskem Alpbachu poudarila 
predsednik republike Borut Pahor in njegova hrvaška kolegica Kolinda Grabar-Kitarović. Foto: STA
Slovenija in Hrvaška kljub razhajanjem glede arbitražnega postopka o meji med državama ostajata prijateljski državi, sta danes po srečanju v avstrijskem Alpbachu poudarila predsednik republike Borut Pahor in njegova hrvaška kolegica Kolinda Grabar-Kitarović. Foto: STA

ALPBACH > "Prava pot je pot prijateljstva in sodelovanja, ob razlikah, ki jih poznamo," je po pogovorih, ki so trajali okoli pol ure, poudaril Pahor. Po njegovih besedah bo razlike lažje premagovati, če bo prevladoval "duh prijateljstva, sodelovanja in zaupanja. Sta sosedi, vedno bosta sosedi in mislim, da je naš interes, da sta prijateljski sosedi," je poudaril.

Pahor je ob tem izrazil zadovoljstvo, da arbitražno sodišče nadaljuje delo, in izrazil upanje, da ga bo nepristransko končalo s sodbo.

"Pogovarjala sva se zelo konstruktivno in prijateljsko, saj sta Slovenija in Hrvaška prijateljski državi, odnosi med nami pa se morajo nadaljevati v tej smeri, ne glede na razlike v stališčih glede arbitraže, ki ostajajo," pa je dejala hrvaška predsednica.

Povedala je še, da je bil v petek pri njej na poslovilnem obisku slovenski veleposlanik v Zagrebu Vojko Volk, s katerim sta pregledala odnose med državama v zadnjih nekaj letih. Izrazila je zadovoljstvo tako z rastjo blagovne menjave kot sodelovanjem v okviru EU, zveze Nato in na dvostranski ravni.

Predsednika sta se tudi strinjala, da je treba nadaljevati proces Brdo ter podpisala skupno pismo predsedniku Evropskega sveta Donaldu Tusku, v katerem predlagata vrh Evropskega sveta in držav članic procesa Brdo. Kot je pojasnil Pahor, bi bil vrh osredotočen na proces širitve EU na Zahodni Balkan. Kot je dejal, sta s hrvaško kolegico namreč prepričana, da bi bila širitev unije na Zahodni Balkan "edini pravi odgovor na vrsto mejnih in drugih vprašanj v tem delu Evrope in navdih za spravo, brez katere ne bi bilo evropske ideje in ne združevanja Evrope".

Predsednika sta se danes neformalno sešla že sedmič, odkar je Grabar-Kitarovićeva pred malo več kot pol leta prevzela mandat. V ponedeljek je v Ljubljani predvideno njuno osmo dvostransko srečanje, Pahor pa je danes hrvaško predsednico povabil tudi na uradni obisk v Slovenijo, ko bo "ocenila, da je to najkoristneje". Sam je bil na uradnem obisku v Zagrebu nazadnje spomladi 2013.

To je bilo prvo srečanje obeh predsednikov po izbruhu arbitražne afere, ki jo je zanetila julijska objava posnetkov pogovorov med slovenskim članom arbitražnega sodišča Jernejem Sekolcem in agentko Simono Drenik, čemur je sledil odstop Zagreba od arbitražnega postopka ter niz drugih zapletov.

Predsednik republike ima v Alpbachu na programu še delovno kosilo, ki ga organizira gostitelj srečanja, avstrijski predsednik Heinz Fischer, nagovor na političnem simpoziju Evropskega foruma Alpbach ter tristransko srečanje s hrvaško kolegico in avstrijskim kolegom.

Za srečanje v idilični tirolski vasi Alpbach se je trojica predsednikov dogovorila aprila na srečanju v Logarski dolini, ki ga je gostil Pahor.

STA


Najbolj brano