Šest desetletij zapisane enakosti

Tako Evropska komisija kot slovenska vlada ob 8. marcu, mednarodnemu dnevu žensk, ugotavljata, da je kljub napredku pri doseganju enakosti spolov še prostor za izboljšave, zato napovedujeta aktivnosti tudi v prihodnje.

Marsikateri moški se bo danes “odkupil” z rožami.  Foto: STA
Marsikateri moški se bo danes “odkupil” z rožami.  Foto: STA

LJUBLJANA > Evropska komisija je pred mednarodnim dnem žensk izrazila podporo pravicam žensk v Evropi in drugod po svetu. Devet komisark in komisarjev je v skupni izjavi poudarilo, da EU podpira ženske v Evropi in po svetu vse od začetkov njenega povezovanja. Pred šestdesetimi leti je bila enakost moških in žensk zapisana v Rimsko pogodbo kot ena temeljnih vrednot EU, ki je od takrat dosegla viden napredek.

V letu 2017 je zaposlenih več žensk kot kadar koli prej, več jih diplomira in več jih je dejavnih v politiki ali pa zasedajo vodstvene položaje v podjetjih. Vendar jih je še mnogo ekonomsko odvisnih, stopnja zaposlenosti, ki znaša 65,5 odstotka, pa je v primerjavi z moškimi (77 odstotkov) še vedno nižja. Tako v Evropski komisiji ugotavljajo, da je za enakost spolov treba storiti še veliko, in napovedujejo, da si bo komisija tudi v prihodnje prizadevala za zaščito pravic žensk.

Leta 2015 je bilo po zadnjih statističnih podatkih 61 odstotkov vseh diplomantov žensk, povprečna starost žensk ob prvi zaposlitvi je bila 26,8 leta, ob odselitvi od staršev 27,2 leta in ob prvi poroki 29,7 leta. Sredi leta 2015 je bilo v Sloveniji 195 žensk, starih 100 ali več let.

Kot so zapisali v uradu vlade za komuniciranje (Ukom), so si morale ženske pravice, ki se nam danes zdijo samoumevne, v različnih zgodovinskih obdobjih najprej izboriti, kar velja tako za splošno enakopravnost v odnosu do moških kot tudi za njihovo politično participacijo. Položaj žensk v Sloveniji je po njihovi oceni splošno gledano na ravni države zadovoljiv, pri čemer so izpostavili lestvico Svetovnega gospodarskega foruma, ki meri globalni indeks enakosti spolov, in na kateri se Slovenija uvršča na visoko osmo mesto med 144 državami. Slovenija ima, kot so navedli v Ukomu, eno boljših ureditev sistema starševskega dopusta in nadomestil ter dopusta za nego bolnega otroka. Kljub temu na tem področju ženske in moški še vedno niso v enakem položaju in ne prevzemajo enakovrednega deleža skrbstvenega in gospodinjskega dela, na področju plačanega dela pa so ženske zaradi materinstva pogosto v slabšem položaju kot moški. Ob tem so napovedali, da bo vlada tudi v letošnjem letu nadaljevala z ukrepi za večjo enakost spolov. STA


Najbolj brano